В Івано-Франківську 28 лютого 2023 року відкрили перший на Прикарпатті Центр муковісцидозу. У закладі використовуватимуть єдиний в Україні апарат для розрідження мокроти, повідомила Суспільному завідувачка пульмонологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні Моніка Макян.
Центр муковісцидозу — рідкісного генетичного захворювання, яке вражає внутрішні органи, запрацював в обласній дитячій лікарні. За словами Моніки Макян, сучасне обладнання та нові методи лікування дозволять хворим, які раніше не доживали до повноліття, вести повноцінне життя.
У центрі — три палати. Кожна розрахована на одну дитину, для мам є окреме ліжко. Дві маніпуляційні й окрема кімната з пральною машиною. Найбільше при муковісцидозі, каже Моніка Макян, вражаються дихальні шляхи, тому медики застосовуватимуть кінезіотерапію — спеціальні фізичні вправи, які полегшують стан хворих. Окрім того, для центру придбали новітній апарат.
"Такий апарат називається Simeox. Він покращує відходження мокроти з дихальних шляхів. Цей апарат тільки два роки, як зʼявився в Європі. Для того, щоб отримати його, мусили зареєструвати його в Україні. Ми — перша лікарня, перший центр, який отримав Simeox для лікування пацієнтів", — розповідає Моніка Макян.
Центр відкрили за грантові гроші в межах Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. За словами голови Словацької асоціації муковісцидозу Катаріни Степанкової, вартість проєкту склала 300 тисяч євро. Щоб створити центр в Івано-Франківську, відремонтували приміщення, закупили меблі, оснащення, а також обладнання для щоденного догляду за хворими.
"Загалом є не так багато пацієнтів з муковісцидозом, оскільки це — рідкісне генетичне захворювання. Але у них — багато різних симптомів. Саме тому мають бути мультидисциплінарні команди лікарів, які могли б лікувати пацієнтів за їхніми різними потребами, а не лишень, щоб один лікар вів одного пацієнта. У Словаччині раніше також була така проблема", — розповідає голова Словацької асоціації муковісцидозу Катаріна Степанкова.
Проєкт був розрахований на три роки, але через пандемію COVID-19 та повномасштабне вторгнення РФ його не завершили вчасно, каже президентка благодійного фонду розвитку й інновацій медицини "Рімон" Наталія Пряникова.
"У нас були дві великі конференції у Франківську. Провели декілька тренінгів та дві конференції в Словаччині. На цих заходах лікарі мали змогу обмінятися досвідом. Наступний захід в межах цього гранту відбудеться в травні в Івано-Франківську. Це буде завершальна конференція цього проєкту", — каже Наталія Пряникова.
За словами завідувачки пульмонологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні Моніки Макян, на Івано-Франківщині зареєстровані 32 дитини, хворі на муковісцидоз. Найменшому пацієнту — три місяці. Двічі на рік вони повинні проводити у стаціонарі майже два тижні, кожні три місяці — проходити огляд у лікарів.
Що відомо
- Як медики Івано-Франківської обласної лікарні освоюють операційну методику "вільного клаптя"
- Допомагає відновити руку жительці Вугледара. Як в Івано-Франківську впроваджують проєкт "Неопалимі"
- Перший добровольчий шпиталь на Івано-Франківщині: як клініка пластичної хірургії стала госпіталем
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!