Під час спалювання сухої трави у повітря виділяється велика кількість небезпечних речовин — бензопірен, діоксини та важкі метали. Вони негативно впливають на довкілля та можуть призводити до проблем зі здоров'ям у людей.
Про це Суспільному розповів завідувач кафедри екології Івано-Франківського університету нафти і газу Ярослав Адаменко.
"Уся ця сукупність небезпечних речовин є в диму, який утворюється під час спалювання сухостою. Дим має високу питому вагу, він за певних метеоумов йде ближче до поверхні землі. На цьому рівні перебуває й людина, яка вдихає цей дим. Тоді ми усі ці небезпечні речовини поглинаємо, зокрема завислі частки, які виділяються під час спалювання трави", — говорить Ярослав Адаменко.
З його слів, через вдихання цих небезпечних речовин у людей можуть розвиватися онкологічні захворювання.
Потрапляючи у ґрунт, речовини, які виділяються внаслідок спалювання сухостою, руйнують мікрофлору, додає Ярослав Адаменко.
"Ми руйнуємо мікрофлору, яка могла б позитивно впливати на майбутній урожай. Але ми її спалили. Крім того, змінюється структура ґрунту. Тобто у нас був плодовитий ґрунт, але під час спалювання змінилася його кристалічна решітка. Відповідно, ґрунт перестає бути плодовитим. Те, що спалювання сухої трави є корисним, — міф", — сказав Адаменко.
У порівнянні з 2021 роком кількість займань в екосистемах на Івано-Франківщині зросла на 20%. Зі слів речниці Держслужби з надзвичайних ситуацій в області Христини Перцович, від початку 2022 року зафіксували понад 2 000 пожеж. Більшість з них — загоряння сухостою, стерні та займання у лісах.
Упродовж 25 липня на Івано-Франківщині рятувальники загасили 27 пожеж, повідомила Суспільному Христина Перцович. У вогні загинули троє людей. Від початку 2022 року через спалювання сухої трави в області загинули шестеро людей, п'ятеро отримали травми.
"Скільки рятувальники не звертаються до жителів області, скільки не просять, проводять рейди та іншу профілактичну роботу, але, на жаль, прикарпатці готові платити власним життям та не готові відмовитися від звички випалювати сухостій. Такі пожежі поширюються дуже швидко, бо в останні дні у нас — аномальна спека, п'ятий клас пожежної небезпеки. Тому ці займання поширюються за кілька хвилин, охоплюють велику площу та перекидаються у ліс", — сказала Христина Перцович.
Що відомо
22 липня у селах Росільна Дзвиняцької громади та Козаківка Болехівської громади, що на Прикарпатті, рятувальники гасили пожежі в лісі. В обох селах площі пожеж становили 900 м².
21 липня у селі Семаківці Городенківської громади, що на Івано-Франківщині, горіло поле. Вогонь знищив три гектари пшениці.
Раніше голова Івано-Франківської громади заявив, що людей, які продовжуватимуть підпалювати сухостій, прирівнюватимуть до диверсантів і каратимуть відповідно.
"Не будьте подібними до орків — не паліть траву і сміття. Повідомляйте про паліїв і за можливості проводьте превентивні бесіди із сусідами, які нехтують попередженнями", — закликають на Facebook-сторінці Держслужби з надзвичайних ситуацій в області.
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!