250 літрів борщу для українських військових на передову щодня готують у Калуші, що на Івано-Франківщині. Вакуумовану страву варять в одному з ліцеїв міста. Зберігатися такий борщ може до одного місяця часу. В чому секрет страви від калушан – у репортажі Суспільного.
На кухні одного з навчальних закладів Калуша кожен відповідає за певний процес. Жінки біля приміщення кухні чистять картоплю. Серед них — і Каріна. Жінка переїхала на Прикарпаття з одного з міст, яке опинилося під обстрілами російської армії. Вона допомагає готувати борщ вже другий тиждень. Каріна каже, що зараз усі тут — як сім’я.
"Ми допомагаємо чистити, мити, натираємо це все. Підготовлюємо повністю напівфабрикат для того, щоб наші дорогі кухарі вже це просто підготували й усе потрапило у страву. Тобто все робимо для того, щоб смачненький борщ якнайшвидше потрапив до наших героїв", — розповідає Каріна.
Мераб із Харкова подрібнює буряк за допомогою комбайна. Там чоловік мав своє кафе. Мераб каже, після того, як приїхав у Калуш, одразу прийшов до ліцею і запропонував свою допомогу.
"Постійно на кухні. Почали чистити картоплю, потім цибулю – тобто, де потрібно, там і працюємо. Ми отримуємо зворотний зв'язок, відео отримуємо. Хлопці їдять наші борщі, дякують і просять ще. А ми, скільки можемо, стільки й робимо", — розповідає Мераб.
Процесом приготування борщу керує Тимофій Ситник. Чоловік каже, що готування їжі для нього — хобі, адже сам не є професійним кухарем. Борщ тут варять за традиційним рецептом, роблять його наваристим, щоб довше зберігався. А виходить він смачним, адже готують його з особливою любов’ю до воїнів Збройних сил України.
"Пасеруємо цибулю, моркву та бурячок, закидаємо у бульйончик на свинині або на курці. Додаємо квасольку, томатну пасту й все добре наварюємо. Після того, як борщ приготується, його фасують в пакети, які потім вакуумують", — пояснює Тимофій Ситник.
Ідея готувати борщ у вакуумному упаковуванні належить колишньому учневі ліцею — Тарасові Лилику. Його дружина Валентина розповідає, придумали готувати страву, тому що зараз хлопцям на передовій критично не вистачає гарячих страв.
"У нас, у Києві, є свій бар, де готуються способом вакуумування різні соуси, які мають довгий термін зберігання. Тому виникла ідея: чому б не робити борщі у такому упакуванні. Це — аналог закритих банок, але він більш сучасний. Термін зберігання борщів у такому форматі — щонайменше два-три тижні. Ми з кожної партії залишаємо собі екземпляр, щоб спостерігати за цим процесом, тому що ми також аматори в цій справі", — розповідає Валентина Лилик.
Люди на кухні працюють позмінно, чергуючись що два дні. Щодня, зі слів Валентини Лилик, тут готують майже 15 людей. Частину продуктів приносять небайдужі, а решта закуповують самі кухарі.
Кожного дня на кухні готують 500 порцій борщу. Відправляють його на передову — у Маріуполь, Чернігів, Ірпінь, Київську та Волинську області.
"У нас є відгук від воїнів. Вони кажуть, що дуже смачно. Вони його їдять, і хочуть ще більше. Ну ми й робимо ще більше", — каже волонтер благодійного фонду "Батальйон волонтер" Олександр Воловенко.
З його слів, борщ можуть передавати не тільки військовим, але й у міста та села, де бракує харчів для цивільного населення.
Читайте також
- У Франківську працівниці департаменту культури плетуть вервиці для українських військових
- Жителі прикарпатського села відправили українським бійцям на передову 600 кг вареників
- Допомагає українським біженцям в Італії. Волонтерка Юлія Бєлова
- Не можу бути осторонь. Історії переселенців, які допомагають волонтерам у Франківську
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!