Людська помилка — головний чинник пожежі у Косівській лікарні. Суспільне зібрало факти, які призвели до загибелі трьох пацієнтів медзакладу на Франківщині, а також коментарі людей, які пояснюють причини та наслідки трагедії в Косові.
Займання у реанімації
28 грудня о 21:22 у Косівській центральній районній лікарні, що на Івано-Франківщині, сталася пожежа. Загинули троє пацієнтів медзакладу.
Займання виникло в реанімації на першому поверсі 4-поверхової будівлі лікарні.
Вогонь гасили коломийські та косівські рятувальники. Перший підрозділ прибув на місце пожежі за 5 хв. Про це Суспільному повідомив тимчасовий виконувач обов'язків начальника Держслужби з надзвичайних ситуацій в області Ігор Оксентюк.
Загалом пожежу гасили 33 людей на дев'ятьох автомобілях.
До прибуття рятувальників медики евакуювали 12 хворих. 45 пацієнтів Косівської лікарні перевели в інші корпуси.
Стан травмованих — надважкий
Вночі 29 грудня в Івано-Франківську обласну клінічну лікарню з Косівської районної госпіталізували трьох медиків, які отримали опіки внаслідок пожежі. Двоє з них — у критичному стані.
Найбільше опіків — 90% — отримала 46-річна молодша медсестра.
"Її шанси на життя — мінімальні", — розповіла Суспільному лікарка відділення невідкладних станів Ольга Таркевич.
Медсестру, яка отримала 60% опіків тіла транспортували у Київський опіковий центр. 29 грудня о 14:04 з Києва до Івано-Франківська вилетів літак санавіації.
О 16:00 пацієнтку з обласної клінічної лікарні перевезли на військовий аеродром "Івано-Франківськ". О 17:37 санітарний літак приземлився на аеродромі у Києві.
Також в опіковому відділенні обласної клінічної лікарні з 15% опіків тіла перебуває лікар Косівської лікарні 1954 року народження. Він на час вибуху працював у відділенні реанімації. Його стан — стабільно важкий.
Що спричинило пожежу?
Причиною займання в Косівській центральній районній лікарні стало порушення правил пожежної безпеки.
Після смерті пацієнта від COVID-19 один зі співробітників лікарні, за традицією, поставив заупокійну свічку. Це зумовило перенасичення повітря киснем, оскільки в реанімації одночасно працювали п’ять кисневих концентраторів. Рятувальники кажуть, що пожежа була неминучою.
Ще одну ймовірну причину пожежі у медзакладі назвав тимчасовий виконувач обов’язків начальника Держслужби з надзвичайних ситуацій області Ігор Оксентюк.
"Для мене найбільш очевидна (це — моя думка) з усіх факторів, які я бачив на місці пожежі, — несправність комунікацій, які підводили кисень до палат. Тут, звичайно, будуть ще експертизи", — сказав Ігор Оксентюк.
Тимчасовий виконувач обов’язків начальника управління Держпраці в області Роман Смага під час засідання комісії з питань ТЕБ і НС повідомив, що пожежа у Косівській центральній районній лікарні виникла через "кричуще" невиконання вимог охорони праці.
З його слів, в Україні через велику кількість нещасних випадків з користуванням кисню почали проводити перевірки медичних закладів, які надають допомогу хворим на COVID-19. З 26 таких лікарень на Івано-Франківщині інспектори перевірили 14 медзакладів, лікарню у Косові — не встигли.
Наслідки трагедії
Голова Косівської громади Юрій Плосконос у коментарі Суспільному розповів, що наразі половина Косівської центральної районної лікарні — без теплопостачання через пожежу.
З його слів, з резервного фонду обласного бюджету для ліквідування наслідків пожежі обіцяли виділити 400 тис. грн. Але чи достатньо цього, поки не знають. Наразі чекають на завершення слідчих дій.
"У нас — спеціалізована лікарня, яка у час пандемії COVID-19 обслуговує два райони, — Верховинський і Косівський. Треба це все швиденько відновлювати, готувати. Тому що ми прекрасно розуміємо, пандемія нікуди не ділася і все одно буде наплив хворих. Ми мусимо їх рятувати. А зараз фактично реанімація вигоріла, оснащення. І приміщення треба ремонтувати. Це треба робити швидко", — каже Юрій Плосконос.
Поліцейські розпочали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 270 (порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки) Кримінального кодексу України.
Що вирішили на засіданні ТЕБ і НС
Комісія з питань ТЕБ і НС доручила тимчасовому виконувачу обов’язків начальника управління Держпраці в області Роману Смазі очолити та провести спеціальне розслідування групового нещасного випадку в Косівській центральній районній лікарні. Закінчити розслідування комісія запланувала до 26 січня 2022 року.
Голові Косівської міської ради Юрію Плосконосу комісія доручила до 20 січня привести в належний протипожежний стан будівлю лікарні. До 1 лютого 2022 року поліцейські області повинні провести розслідування обставин, що призвели до пожежі та загибелі людей.
До 1 лютого 2022 року департамент охорони здоров’я, керівники лікувальних закладів, управління Держпраці мають організувати проведення занять із медичними працівниками щодо дотримання правил охорони праці, пожежної безпеки та безпечного використання кисневого обладнання у медзакладах.
Крім того, керівникам тих лікарень, які використовують кисневе обладнання для надання допомоги хворим, потрібно провести обстеження технічного стану устаткування та усунути недоліки до 31 січня.
На Івано-Франківщині 30 грудня оголосили днем жалоби за загиблими у пожежі в Косівській центральній районній лікарні.
Читайте також
- У лютому 2021 року у Запорізькій обласній інфекційній лікарні сталася пожежа, яка миттєво знищила палату реанімації, де лікували пацієнтів хворих на ковід. У вогні загинула молода лікарка Ольга Гліва разом з трьома її пацієнтами.
- Суспільне випустило документальний фільм-розслідування "Хвиля", який розповідає історію лікарки, що загинула, рятуючи пацієнтів у час пандемії. Фільм проливає світло на моторошні таємниці української медицини. І викриває нові загрози, продиктовані пандемією COVID-19, з якими поки що не вдається впоратися ані керівництву лікарень, ані чиновникам.
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!