У Верховині на Івано-Франківщині відкрили криївку пам'яті подружжя повстанців

У Верховині на Івано-Франківщині відкрили криївку пам'яті подружжя повстанців

У Верховині на Івано-Франківщині відкрили криївку пам'яті подружжя повстанців
. Facebook/Надія Шегда

У Верховині, що на Івано-Франківщині, відкрили криївку пам'яті подружжя повстанців Анастасії Чупрінчук-Шкрібляк із села Рівня та Петра Жикаляка із Красноїлля. Про це Суспільному розповіла їхня онука Ольга Соломійчук.

Криївку відкрили 14 жовтня, приурочивши до 79 роковин створення УПА та 100-річчя з дня народження зв'язкової УПА Анастасії Чупрінчук-Шкрібляк, каже її онука. Зі слів Ольги Соломійчук, бабуся знала про такий задум рідних та благословила, але пів року тому її не стало.

Анастасія Чупрінчук у свої 99 років
Анастасія Чупрінчук у свої 99 років. Суспільне Карпати

"Ми задумали це ще 23 роки тому, надіялися, що бабуся буде 100 років жити, але так не вийшло. Але вона знала про цю ідею і казала, що це буде пам'ятка про рід, про людей, які люблять Україну, які захищали, які віддали життя за неї. Вона дуже любила Україну та Бога, була богомільна, казала, якби люди молилися, то ніяких воєн би не було, — розповідає онука Ольга. — Я кожного літа у бабці пасла корови, то вона мене навчила і прясти, й господарювати, і до церкви ходити, та Україну любити".

Світлина з відкриття криївки. Перша зліва — Ольга Соломійчук
Світлина з відкриття криївки. Перша зліва — Ольга Соломійчук. Facebook/Надія Шегда

Криївка розташована у підвалі поруч із домом сім'ї. Частина відтворює життя повстанців, а інша — побут бабусиної хати, каже онука. Її дід і бабуся пішли в осередок УПА на Верховинщині у 40 роках. Згодом криївку енкаведисти викрили, Петра Жикаляка вбили, а Анастасію Чупрінчук заслали у Сибір. У подружжя залишилися дві доньки, яким на той час було два і три рочки. Це були мама та тітка Ольги Соломійчук.

"Вони (дід і баба — ред.) колись були великі господарі, але їх не пожаліли. Коли заслали у Сибір, то все спалили. Баба повернулася із в'язниці, то відновлювала все заново. Хоча збереглося трохи фотографій, побутових речей. Є тут одна світлина, моя улюблена, де дідусь і бабуся у гуцульському вбранні на весіллі їхньому, дуже гарна фотографія. Бо дідуся свого не знала, його вбили молодим. А так — все тут цінне", — каже Ольга Соломійчук.

Анастасія Чупрінчук з чоловіком Петром Жикаляком
Анастасія Чупрінчук з чоловіком Петром Жикаляком. Суспільне Карпати

Є у криївці й креденс, який змайстрував ще прадід, а син Михайло до відкриття збудував стародавню гуцульську піч.

Піч, яку збудував син Михайло
Піч, яку збудував син Михайло. Facebook/Надія Шегда

Ольга Соломійчук каже, що вони продовжують збирати експонати, зокрема, родинні реліквії.

Архівне фото: декілька поколінь однієї родини у гостях в бабусі Анастасії
Архівне фото: декілька поколінь однієї родини у гостях в бабусі Анастасії. Із сімейного архіву Чупрінчуків

"Ми хочемо тут зібрати експонати з кожної сім'ї, яка з нами вже у родині. На сьогодні тут перетинаються сім'ї Шкрібляків з Ясенова, із села Рівня, Жикаляків — з Красноїлля, Рибчуків — із села Верхній Ясенів, Максим'юків та Соломійчуків — з Верховини", — каже Ольга.

У криївці охочим проводитимуть екскурсії та розповідати, ким були воїни УПА.

Про життя Анастасії Чупрінчук дивіться у відео Суспільного.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок