Марафон. В Івано-Франківську вирішують проблему утилізації батарейок

Марафон. В Івано-Франківську вирішують проблему утилізації батарейок

Марафон. В Івано-Франківську вирішують проблему утилізації батарейок
.

Івано-Франківські пластуни вже п'ять років збирають відпрацьовані батарейки, однак утилізувати їх не можуть. Про це розповіла пластунка Віта Дідик. Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Івано-Франківської міської ради Ігор Влізло каже, що хімічно-небезпечні відходи в Івано-Франківську утилізують за гроші з міського бюджету.

Пластуни почали сортувати сміття саме з того, що відокремлювали батарейки, каже пластунка Віта Дідик. Також, за її словами, інші відходи вони здають на переробку, а гроші віддають на потреби пласту.

«Одна батарейка здатна забруднювати навколо 16 метрів квадратних, а також 400 літрів води. Якщо зрозуміти, що коїться, коли вона потрапляє в природу і якої шкоди завдає навколишньому середовищу, тому ми сортуємо сміття. Декілька кілограмів є батарейок. Поки що вони знаходяться в нас, у підвальному приміщенні, чекають кращих часів. Тому що в Україні нема такого заводу, який би утилізовував їх. І доки з’явиться, ми перетримуємо їх у себе», - говорить Віта Дідик.

Важливо, щоб у твердих побутових відходах, які відправляють на полігон, були відсутні батарейки, розповідає екологиня, доцентка кафедри екології ІФНТУНГ Теодозія Яцишин: «Найбільш шкідливі речовини знаходяться всередині батарейки. Зовні відповідно батарейка є в такій металевій оболонці. Поки вона розкладеться, шкідливі речовини починають надходити в навколишнє середовище. Вони відповідно просочуються в ґрунти, надходять у поверхневі води».

Сучасному суспільству необхідно дивитися на відходи, як на ресурси, зокрема і на батарейки, каже екологиня. Батарейки перед тим, як утилізувати, потрібно ще розфасувати. «Батарейки є надзвичайно важливим джерелом ресурсів, зокрема марганцю. У батарейках його більше знаходиться, ніж у рудах марганцевих. Тобто, це є джерело видобування цього ж хімічного елементу», - переконує Теодозія Яцишин.

Утилізацією хімічно-небезпечних відходів протягом шести років займається управління з питань надзвичайних ситуацій Івано-Франківської міської ради. Вони знищують батарейки, люмінесцентні лампи, термометри.

«У нас є відповідне ізольоване приміщення, яке охороняється. Ми у ньому зберігаємо усі відходи, які приймаємо від населення, і коли є їхнє накопичення, приблизно 200-300 кілограмів пальчикових батарейок, ми їх веземо за межі міста Івано-Франківська, для подальшої утилізації. Безумовно, за це все платить міський бюджет», - розказує начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Івано-Франківської міської ради Ігор Влізло.

Впродовж 2019 року на утилізацію хімічно-небезпечних відходів в Івано-Франківську витратили 63 тисячі гривень.

Авторка: Оксана Василик

На початок