Марафон. Сортування сміття: справа, яка стає звичкою

Марафон. Сортування сміття: справа, яка стає звичкою

Марафон. Сортування сміття: справа, яка стає звичкою
. Суспільне Карпати

До 2030-го року українці повинні сортувати 50% усіх відходів. Також у Верховній Раді пройшов перше читання закон, що передбачає відмову від окремих пластикових пакетів до 2022 року.

Євгенія Бардяк почала сортувати сміття 10 років тому. Зараз вона окремо складає папір, пластик, склотару. Частину відвозить у спеціальні пункти прийому, решта віддає Smart-мобілю, де приймають таке сміття. За 4 місяці назбирала цілу коробку макулатури. Каже, щоб почати сортувати сміття, спочатку треба змінити свій світогляд.

"Наша сім’я здає на переробку макулатуру, ми збираємо побутовий папір, будь-який, який в нас є в домі, і ми вже до цього звикли. На початку, можливо, було трохи складно, тому що треба було постійно думати, що ось упаковку від ліків, наприклад, ми не кидаємо в загальний смітник, а ми його ставимо окремо в окрему коробку, де папір", - розповідає франківка Євгенія Бардяк.

Жінка відмовилася від поліетиленових пакетів. Використовує ті, що раніше купила, багаторазово. Непотрібний одяг також не викидає, а здає у магазини.

Житель Тисмениці Дмитро Данилюк також сортує сміття.

"Як мінімум, не буде розкидатися все, якщо буде сортуватися. Наприклад, пластмаса до пластмаси, папір до паперу, я думаю, що це дуже багато користі принесе. Я стараюсь це робити вдома. В нас є окремо ящик для пластику, окремо для паперу, окремо для якихось продуктів ", - розповідає Дмитро Данилюк.

Область продукує 200 тисяч тонн побутового сміття за рік. Близько 40% цих відходів – папір. В довгостроковій перспективі ми маємо дійти до того, аби сортувати 80% усіх відходів, каже екологиня Мирослава Миленька: "Мають бути обов’язково відділені органічні відходи, хоча би з тих міркувань, що вони не потребують складання, як такого. Також має обов’язково відбиратися скло. Обов’язково має бути позиція і підхід до тих відходів, тобто тих матеріалів, які використовуються в побуті, стають непридатні, але які є особливо шкідливими. Маю на увазі банальні батарейки".

На кожному сміттєвому майданчику в Івано-Франківську є окремі контейнери, в які збирають петпляшки і папір, каже директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Михайло Смушак. Наразі змінюється фірма, яка займатиметься цим, тому не на всіх майданчиках можуть бути присутні ці контейнери.

Щоб заохочувати людей сортувати, потрібно зменшувати оплату за вивезення сміття і впроваджувати штрафи за несортування відходів. Така практика діє за кордоном каже Михайло Смушак.

Сортувати сміття допомагає мобільний додаток Clewo. Тут люди публікують інформацію про те, що вони збирають, і як їм доставити цю сировину.

Авторка: Оксана Василик

На початок