"Увіковічнити косівську мальовану кераміку". Авторка проєкту про "Мальований дзбан"

"Увіковічнити косівську мальовану кераміку". Авторка проєкту про "Мальований дзбан"

"Увіковічнити косівську мальовану кераміку". Авторка проєкту про "Мальований дзбан"
. Івано-Франківська ОДА

Майстерні народних ремесл та скансен встановлять на території культурно-мистецького туристичного комплексу "Мальований дзбан" у селі Старий Косів, що на Косівщині. Про це Суспільному Карпати розповіла авторка проєкту, голова БО "БФ Автентика Гуцульщини" Марія Гринюк.

За її словами, у межах ініціативи вже почали робити міні-скансен. Скансен — етнографічний комплекс — музей просто неба, музей-село, розташоване на острові Юргорден в Стокгольмі. На територію перенесли давній старокутський будинок. Як пояснила Марія Гринюк, це дерев’яна мита хата, вкрита гонтою, з прибудовами, характерна для передгір’я. За задумом, вона має бути "живою", тобто там повинні перебувати чоловік і жінка, які робитимуть хатні справи, зокрема, готуватиметься їжа у керамічній печі.

"Хочемо мати живий музей нашої історії й нашого побуту", – розповідає авторка проєкту.

Як каже Марія Гринюк, до роботи долучаються жителі: хтось збирає старі кахлі ХІХ століття, хтось із мастрів пропонує зробити свої.

Також на території відкриють шість різних майстерень народних ремесел (у вигляді скрині, керамічних близнят тощо), де працюватимуть підприємці, щоб утримувати комплекс і приносити гроші громаді.

Відповідно до досліджень, які проводили в межах проєкту, на Косівщині є 70 майстрів кераміки. За словами Марії Гринюк, це переважно старші люди за 60-70 років. А у 90-х роках, як свідчить майстриня, косівська кераміка була на межі зникнення, лишалася "купка людей, що працювали в неопалюваних приміщеннях".

Тепер косівська мальована кераміка входить до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини та до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Ініціаторкою цього була саме Марія Гринюк.

"Будівля у вигляді Дзбану, насамперед, увіковічнить бренд косівської мальованої кераміки", – розповіла Марія Гринюк.

Культурно-мистецький центр "Дзбан" буде унікальною та креативною спорудою, якій немає аналогів. Будівлю у вигляді дзбанку зведуть за проєктом архітектора Володимира Мартинюка.

"Проєкт унікальний: там передбачені гончарна майстерня, виставкова і лекційна зали, етномузей, мінікінотеатр та крамниці-майстерні", – каже начальник управління культури, національностей і релігій Івано-Фраківської ОДА Володимир Федорак.

"Дзбан" має привабити туристів, як-от це відбувається у малопольському селі Заліп’є, де пів століття проводять фестиваль-конкурс "Мальована хата", що наштовхнув Марію Гринюк на ідею. Майстриня хоче, щоб "Дзбан" притягував увагу, насамперед, дітей та молоді, щоб, зокрема, вони вчилися там традиційного ремесла.

Марія Гринюк каже: "Я хочу побачити, як живе цей "Дзбан", щоб це не був просто об’єкт, а щоб там вирувало життя".

Наразі вже є виданий буклетом туристичний маршрут Старий Косів – Вербовець з інформацією про майстрів кераміки, зелені садиби, а ще встановлено в'їзні знаки, щоб люди бачили, де живуть майстри.

До слова, на будівництво культурно-мистецького туристичного комплексу витратять понад 14 мільйонів гривень. У 2021-му році із Державного фонду регіонального розвитку на будівницвтво виділять 12 788 486 тисяч гривень, а із місцевого бюджету – 1 511 514 тисяч.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

На початок