У Франківську відновлюють мистецтво мозаїки

У Франківську відновлюють мистецтво мозаїки

У Франківську відновлюють мистецтво мозаїки
. Суспільне Карпати

Зустріч організаторів створення пам’ятної дошки письменниці та жінці, яку вважають засновницею українського фемінізму, Наталії Кобринській відбулася сьогодні в Івано-Франківську.

Дошку встановили в кінці грудня. Її виконали у незвичній для міста техніці мозаїки. На втілення ідеї в життя знадобився рік. Пам’ятний знак розташований на вулиці Труша.

Франківка Оксана Депутат раніше на дошку не звертала увагу. Сьогодні роздивилась: "Сама оця мозаїка так гарно викладена. Я думаю, що майстер мусить мати особливий талант, щоб такий витвір зробити. Мені дуже-дуже подобається".

Авторка ідеї Марія Козакевич каже, що її вразила історія Наталії Кобринської, яка у 1884 році заснувала першу жіночу організацію в Україні й провела перші жіночі збори. Таким чином вшановують усіх відважних жінок минулого та сьогодення, які досягають різних висот.

"Окрім того, що це просто цікава історійка, на жаль, дуже мало відома містянам. І ми хотіли її відкрити і показати. Це хотілося зробити в досить цікавому і оригінальному способі. Тому ми вибрали мозаїку. Насправді, це ремесло, можливо, й було популярне в нас в місті років 50 тому. Зараз воно, на жаль, трохи призабуте. Тому ми дуже хотіли й на нього теж звернути увагу", - ділиться Марія Козакевич.

Марта Пітчук створювала ескіз для мозаїки. Малювала олійними фарбами на полотні, де кожен мазок відповідав модулю мозаїки. Художниця каже, що на роботу пішло декілька тижнів.

"Кожен з моїх мазків мав бути чітким, впевненим, з чіткими лініями. Тому про якесь розташування мазків на полотні або змішування фарб я мусила забути. Також перед початком робіт ми шукали стрій (натільна сорочка авт.) Снятинського району, щоб він максимально відповідав традиційному одягу нашої героїні. Тоді відфотографовували його і робили колорит, притаманний саме цьому регіону", - розповідає художниця Марта Пітчук.

На створення мозаїки пішло три тижні, розповідає майстер Олег Дунаєвський. Складність роботи – підібрати кольори. Забирали час і маленькі деталі, яких на зображенні чимало.

"Ця робота мені дуже сподобалася своєю барвистістю, цього дуже бракує в нашому місті – зараз от сірість, хмари, і хочеться якихось барв, тепла, кольору. І дуже приємно зі смальти - по суті дуже холодного матеріалу – створювати такі теплі речі", - каже майстер зі створення мозаїки Олег Дунаєвський.

Марія Козакевич розповіла, що має ідею створення чергової мозаїки. Цього разу зображатимуть не людину, а символ Івано-Франківська.

Авторка: Наталія Олексієнко

На початок