Хрести та книги тверезості - ще 200 років тому так боролися з алкоголем на Прикарпатті. У Тишківцях Городенківського району 500 людей одночасно прийняли присягу – жити тверезо. І навіть одну з корчм згодом перебудували на школу. Все це заслуга отця-пароха Осипа Шухевича – прадіда Романа Шухевича, пише Суспільне Карпати.
"Ця людина, Осип Шухевич, він мав величезний дар ораторства. Не тільки зумів переконати людей, але й домовитися з корчмарями, щоб ці зміни відбулися. До речі, під хрестом тверезості символічно закопали пляшку горілки. Згодом у селі з’явилися чотири будинки "Просвіти", - каже завідувач філії музею родини Шухевичів Віталій Кодря.
Осип Шухевич оселився у Тишківцях у 1848-у році. У них з дружиною Анною народилося 12 дітей, вижило 10. Це майбутня еліта України: священники, етнографи, письменники, адвокати, культурні діячі та діячки, зрештою люди, які так чи інакше, змагалися за Українську державу.
"Ще один із Шухевичів – Степан. Це одна людина з двох на Галичині, будучи суддею, вів справи українською мовою, - продовжує розповідь Віталій Кодря, - у чому феномен їхньої родини? Я думаю, у системі виховання."
З цієї сім’ї походить етнограф, один з перших аматорів-фотографії Володимир Шухевич. Зі світлин можемо дізнатися про побут гуцулів та покутян.
Уже його онук – Роман Шухевич – прославить себе як головнокомандувач УПА. Колись він скаже, що найбільше любить Україну, а в Україні – Львів і Тишківці. Тому й у село часто приїжджав на канікули.
У 1928-му році у Тишківцях трапилася ще одна важлива подія - до пароха отця Зенона Шухевича з’їхалася родина з усіх-усюд.
"Тут було біля 80-ти представників родини Шухевичів, в той час з’їхалися, щоб згадати Осипа Шухевича, віддати шану та відвідати сина, який продовжив роботу в селі", - розповідає завідувач філії музею родини Шухевичів Віталій Кодря.
Родинна садиба Шухевичів тривалий час була резиденцією місцевих священників. Зрештою, у будівлі своя історія.
"У свій час, тут жили священники, - продовжує екскурсію резиденцією Віталій Кодря, - потім їх трохи притіснили. Греко-католицький священник жив у тих кімнатах, тут у свій час була і комора, і дитячий садочок, і гуртожиток".
У цьому будинку творилася історія. Завдяки Ользі Шухевич вперше пролунала дитяча опера Лисенка "Коза-дереза". Акторами стали місцеві діти. Тож у планах музейників, уже через сто років, відновити автентичну постановку.
Сьогодні тут - музей-садиба родини Шухевичів. Відкрили його два роки тому під час останнього з’їзду родини Шухевичів та відомих українців з Канади, Америки, Львова, Києва, Австралії. З останніх представників роду Шухевичів був Юрій з дружиною та Марія, його сестра.
Авторка: Ірина Каразуб