Перейти до основного змісту
"Це — реально їжа богів". Як прикарпатка Майя Тулайдан разом з Володимиром Тимківим вирощують спаржу

"Це — реально їжа богів". Як прикарпатка Майя Тулайдан разом з Володимиром Тимківим вирощують спаржу

У селі Конюшки, що на Івано-Франківщині, Майя Тулайдан разом з бізнес-партнером Володимиром Тимківим вже 10 років вирощують спаржу. За цей час вони розширили площу до 12 гектарів та почали розводити саджанці. Цьогоріч, зі слів фермерів, через холод збір культури почали на три тижні пізніше, а триватиме сезон до кінця червня.

Як вирощують спаржу, з чим її готують, чому вона корисна та як війна вплинула на бізнес, Майя Тулайдан розповіла Суспільному.

"Це був такий миттєвий імпульс"

Першу плантацію зі спаржею площею два гектари Майя Тулайдан разом з Володимиром Тимківим заклала 10 років тому. З того часу вони досягли промислових масштабів. Зараз вирощують спаржу на 12 гектарах, проте активно збирають її лише на чотирьох. Решта землі — під молодими насадженнями.

Вирощування спаржі на Франківщині
Дворічна спаржа, з якої не збирають врожай. Суспільне Івано-Франківськ

"Вперше я спробувала спаржу 10 років тому й одразу вирішила її вирощувати. Це — такий миттєвий імпульс. У мене не було бізнес-ідеї, а лише бажання поділитися смачним продуктом з іншими. Я придбала насіння, посіяла і чекала три роки. Коли зібрала перший урожай, виставила в інтернет, люди одразу зацікавилися і почався такий "спаржевий бум", — розповідає Майя Тулайдан.

Плантація спаржі на Франківщині
Готові до збирання паростки спаржі. Суспільне Івано-Франківськ

"Продаю людям тільки свіжий продукт"

Зазвичай сезон спаржі триває від початку квітня до кінця червня. Цьогоріч через погану погоду збір цієї овочевої культури розпочали 22 квітня. Фермерка каже: за сприятливої погоди вони щодня зрізають по 300-400 кілограмів спаржі. З одного гектара за місяць в середньому отримують 3,5 тонни.

Майя Тулайдан зі спаржею
Майя Тулайдан: "Сезон спаржі триває від початку квітня до кінця червня". Суспільне Івано-Франківськ

"Ми збираємо її зранку, потім завозимо, миємо, фасуємо, калібруємо. У день збираємо понад 300 кілограмів спаржі, й за день я повинна її всю продати. Якщо не встигаю її реалізувати, відвожу на ринок у Львів і віддаю гуртом. Продаю людям тільки свіжий продукт, бо якщо надсилати поштою, стебла можуть втратити товарний вигляд", — говорить Майя Тулайдан.

"Найбільше цінується фіолетова спаржа"

На своїй плантації фермери вирощують АржентельськуСпаржа делікатесна "Аржентельська рання" — це середньостиглий сорт із зеленими пагонами, які вживають у їжу при досягненні діаметра в 1-1,5 сантиметраспаржу та три гібриди, зокрема, фіолетову.

"Ми обрали фіолетову спаржу, бо вона солодша на смак. Хоча є люди, які не люблять солодку. В процесі приготування ця спаржа змінює колір і також стає зеленою. Проте фіолетова найбільше цінується і коштує дорожче. Але я ставлю однакову ціну. Мені так простіше", — каже Майя Тулайдан.

Фіолетова спаржа
Зрізані стебла фіолетової спаржі. Суспільне Івано-Франківськ

Спаржу вирощують в екологічних умовах, не використовуючи жодних добрив.

"Ґрунти в нас дуже класні. На цьому полі раніше був залив, стояла вода і зібралося багато корисних речовин. Загалом ми проти хімії, тому що самі також вживаємо спаржу. Можемо з поля зривати і їсти навіть немиту, бо вона — гарна, чистенька. На смак, як зелений горошок, але якщо краще розсмакувати, то можна відчути й інші нотки. Вона смачна хрустка і соковита", — говорить фермерка.

Спаржа
Вирощена на Франківщині спаржа. Суспільне Івано-Франківськ

Майя Тулайдан разом з Володимиром Тимківим також розводить саджанці спаржі. Зі слів фермерки, на площі майже 4 гектари вирощують приблизно 800 тисяч рослин.

"Я також надаю рекомендації, консультації, як правильно виростити спаржу. Це — тривалий і важкий процес, що потребує багато знань і зусиль. Висівати спаржу з насіння дуже важко, бо вона потребує особливих температур для проростання. Потрібно понад місяць, щоб спаржа зійшла", — розповідає жінка.

Як війна вплинула на бізнес

Майя Тулайдан каже: війна негативно позначилася на їхній справі. Багато чоловіків з початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну виїхали за кордон. Тож наразі фермерам не вистачає працівників.

Збір спаржі на Франківщині
Збір урожаю спаржі. Суспільне Івано-Франківськ

"Збір спаржі — важка фізична праця. Необхідно ящики навантажувати, потрібен тракторист, який буде це обслуговувати. А у нас переважно — жінки. Я теж взяла на себе роль чоловіка — можу сама 200 кілограмів в авто завантажити й потім вивантажити", — каже Майя Тулайдан.

Зі слів фермерки, до війни основним ринком збуту спаржі були східні та південні регіони країни. Постійні покупці з Херсонщини та з інших окупованих територій виїхали за кордон й ринок збуту значно скоротився.

Спаржа
На полі спаржу збирають у ящики, потім миють, фасують й калібрують. Суспільне Івано-Франківськ

Корисні властивості спаржі

Майя Тулайдан говорить, що спаржа — це низькокалорійний продукт, що містить багато клітковини та воду. Вдома її варто зберігати в холодильнику.

"Вона також містить фолієву кислоту, вітамін К, що корисно для здоров'я. Це — перший весняний свіжий зелений овоч. Люди після зими стомлюються від важкої їжі й прагнуть чогось здорового", — каже фермерка.

Спаржа
Стебла зеленої спаржі. Суспільне Івано-Франківськ

Рецепт приготування спаржі від Майї Тулайдан

Зі слів Майї Тулайдан, для того, щоб приготувати швидкий гарнір, потрібно 500 грамів спаржі, три столові ложки оливкової олії або 40-50 грамів масла, сіль та копчена паприка до смаку.

"Я її гарно мию й залишаю, щоб зійшла вода. Розрізаю спаржу на чотири частини й кидаю на максимально розігріту пательню без олії, щоб вона кілька хвилин підпеклася. Потім підсолюю, перемішую і готую до гарної скоринки. Тоді додаю оливкову олію або масло й мій улюблений інгредієнт — копчену паприку. Трішки перемішую та накриваю кришкою на кілька хвилин. Це настільки цікаве поєднання смаку. Я щоразу їм її й кажу: це — реально їжа богів", — каже Майя Тулайдан.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції
На початок