Перейти до основного змісту
Як заморозки на Франківщині можуть вплинути на урожай і ціну меду у 2025 році

Як заморозки на Франківщині можуть вплинути на урожай і ціну меду у 2025 році

Через "стрибки" погоди та травневі заморозки на Івано-Франківщині у 2025 році пасічники можуть отримати менше меду, ніж торік. За низької температури повітря бджоли не збирають пилок та нектар. Окрім того, у деяких частинах області обмерз медоносний цвіт.

Про це у коментарі Суспільному розповів селекціонер Ярослав Муха.

Як весняні заморозки впливають на бджіл

З його слів, упродовж останніх трьох тижнів через похолодання бджоли майже не вилітали з вуликів.

"Вони ні пилок, ні нектар не збирають. Їм холодно. Температура заціпеніння бджоли — це 8° тепла. Тоді вона переходить в анабіоз: не рухається, просто сидить. Якщо не настає потепління, то вона так і помирає", — пояснює Ярослав Муха.

Наступною проблемою, яку провокують холод і дощі, є перенаселення у вуликах, що може знизити працездатність комах.

"Сім'ї зараз можуть бути в ройовому стані. Холод не дозволяє їм вилітати, але бджіл народжується дуже багато. У них крила не зношуються на взяття цвіту, й тоді виникає перенаселення у вулику. Потім вилітають окремі рої, основні сім’ї послаблюються, і бджоли вже не будуть так організовано збирати нектар", — говорить Ярослав Муха.

Крім того, навіть після потепління пасічники можуть не зібрати багато меду на продаж, оскільки ним харчуються самі бджоли для виживання.

"Пасіки потрібно годувати, інакше бджоли помруть. Вони не приносять нектару, а їм треба їсти самим і годувати своїх діток. Тому бджоли з'їли мед, який зібрали", — каже Ярослав Муха.

За прогнозами селекціонера, цьогоріч весняний медозбір розпочнеться приблизно 20 травня. На цей період синоптики прогнозують 19° тепла, а це — прийнятна температура для збирання пилка.

Проте, додає Ярослав Муха, складність полягає ще й у тому, що плодові дерева і кульбаби вже відцвіли. На кінець травня припадає сезон цвітіння акації, але через холод ці дерева частково обмерзли. Крім того, ділянки з акаціями для збору нектару непросто знайти.

"Акація не всюди росте. Є невеликі ділянки, куди всі їздять. Щоб з акації зібрати мед, то це мають бути "ліси" акації, а не поодинокі дерева”, — розповідає бджоляр.

Чи зростуть ціни на мед у 2025 році

За словами Ярослава Мухи, весняний недозбір меду може спричинити зростання цін.

"Роздрібна ціна може зрости. Гуртова — невідомо. Вона також може зрости, якщо буде менша кількість меду. Заготівельники змушені будуть його шукати й платити трішки більше", — говорить Ярослав Муха.

Він зауважує, що у світі часто зустрічається фальсифікація меду. Це може підвищити попит на справжній український продукт.

"Це також може вплинути на те, що будуть укладати договори на експорт з хорошою ціною. В Україні фальсифікації меду немає — нам просто невигідно його підробляти. У нас мед дешевий, і його — дуже багато", — пояснює бджоляр.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції
На початок