28 лютого 2025 року відбудеться повний парад планет, під час якого на вечірньому небі вишикуються у ряд Сатурн, Меркурій, Нептун, Венера, Уран, Юпітер та Марс.
Що це за явище, і як його спостерігати — розповіли Суспільному у Дніпровському планетарії.
Що це за явище та чим унікальний парад планет 28 лютого
Парад планет — астрономічне явище, за якого кілька планет Сонячної системи одночасно перебувають по один бік від Сонця у невеликому секторі. Традиційно розрізняють малі, великі та повні паради планет. Під час малого параду планет по один бік від Сонця на небосхилі опиняються до чотирьох планет, під час великого – до шести, під час повного – сім.
Парад планет, який відбудеться 28 лютого, буде повним, адже на вечірньому небі із заходу на схід вишикуються сім планет: Сатурн, Меркурій, Нептун, Венера, Уран, Юпітер та Марс.
Який вигляд матиме парад, як і де його спостерігати
Планети Сонячної системи розташовані на величезних відстанях одна від одної, тому без телескопа на небі можна розгледіти лише п'ять планет – Меркурій, Венеру, Марс, Юпітер і Сатурн, які матимуть вигляд яскравих цяток. Щоб розгледіти фазу, у якій перебуває Венера, червону пляму Юпітера або кільця Сатурна, доведеться скористатися телескопом. Так само телескоп знадобиться, щоб побачити розташовані на околиці Сонячної системи планети Уран і Нептун, адже їхня видима зоряна величина недостатня для спостережень неозброєним оком.
Щоб побачити всі сім планет, необхідно розпочинати спостереження одразу після заходу Сонця, адже невдовзі Сатурн та Меркурій зайдуть за обрій. З цієї ж причини найкраще спостерігати за небосхилом, “просуваючись” із заходу на схід. Це також дасть можливість побачити, що з настанням сутінок планети стає видно на небі раніше за зорі.
На західній частині неба низько над обрієм можна буде розрізнити Сатурн, трохи вище на небосхилі розташується Меркурій. Найпомітнішим об’єктом буде Венера, яку через її яскравість називають “вечірньою зорею”.

Коли стане видно зорі, для пошуку планет можна буде скористатися сузір’ями зодіаку. Зокрема, високо у південній частині неба у сузір’ї Близнят розташується Марс. У сузір’ї Тельця, яке легко знайти за зоряними скупченнями Плеяди та Гіади, над яскравою зорею Альдебаран перебуватиме Юпітер. На межі сузір’їв Тельця й Овна перебуватиме Уран. Венера та Нептун будуть розташовані у сузір’ї Риб, а Меркурій та Сатурн опиняться на межі сузір’їв Риб і Водолія, останнє з яких вже майже повністю сховалося за горизонт.
Для спостережень варто обрати відкриту місцевість із гарним оглядом південно-західної частини неба, що дасть можливість встигнути побачити Сатурн та Меркурій до того, як вони сховаються за горизонтом. Але навіть мешканці великих міст матимуть змогу побачити Венеру, Юпітер і Марс, спостереженням за якими не заважають вуличне освітлення та міські забудови. Венера буде видна у небі до 20:00, а Юпітер і Марс залишатимуться на небі до глибокої ночі.
Коли наступного разу можна буде спостерігати парад планет
Після 28 лютого деякий час можна буде спостерігати шість планет після заходу Сонця. З плином часу кількість планет, які буде видно на вечірньому небі, поступово зменшуватиметься, але все ще можна буде побачити малий парад планет.
10 серпня 2025 року відбудеться наступний великий парад планет, під час якого удосвіта можна буде побачити на небі Меркурій, Юпітер, Венеру, Уран, Нептун і Сатурн.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро