Перейти до основного змісту
"Хліб по 50 гривень, а в країні – немає світла": які фейки поширює пропаганда РФ на окупованих територіях

"Хліб по 50 гривень, а в країні – немає світла": які фейки поширює пропаганда РФ на окупованих територіях

Мати дніпрянина Максима понад 10 років проживає на окупованій Луганщині. За словами чоловіка, українську владу пропаганда РФ дискредитує в соцмережах, Telegram-каналах, на радіо та телебаченні.

Як саме фейки поширює РФ на окупованих територіях — чоловік розказав в інтерв'ю Суспільному.

"Хліб по 50 гривень, а в країні – немає світла": які фейки поширює пропаганда РФ на окупованих територіях
Максим . Суспільне Дніпро/Олексій Коренєв

Які фейки вам розповідала мати про життя на підконтрольних Україні територіях?

На окупованих територіях постійно брешуть. Починаючи з розмов про ціни, наприклад, те, що ціна на хліб в нас 50 гривень, закінчуючи тим, що у нас чоловікам не можна виходити на вулицю, бо їх одразу зловлять ТЦК.

Мати в мене живе в Луганській області, на територіях, окупованих з 2014 року. Живе вона там все життя.

Влітку 2022 року вона мені сказала “Ну ось, мені розповіли на роботі, що у них живуть у Дніпропетровській області якісь родичі й тут хліб тільки по 50 гривень в АТБ є. Я кажу що ні, це неправда. І за цей час, поки ми переписувалися, я зрозумів, що вона повністю не вірить. Я сходив в АТБ, сфоткав, показав фотографію, що тоді той хліб був по 14,50.

Періодично, при спілкуванні з мамою, проскакує ця тема, що типу тут всіх відловлюють на вулицях у нас, що тут кошмар повний. Особливо запам’ятався епізод, коли в Одесі хлопця в машину "швидкої" тоді чоловік у військовій формі запхнув.

Під’їхала машина "швидкої", з неї вийшов чоловік у військовій формі і якусь іншу людину просто запхав в машину. Як потім виявилося, це машина для евакуації з другої лінії, а цей чоловік у військовій формі вирішив пожартувати над своїм другом. Дуже багато тоді інформації було на стороні росіян про те, що було: "Ось, дивіться, треба боятися кожної автівки".

Як пропаганда РФ бреше про наслідки обстрілів?

Коли на набережній в дім влучили, там росіяни почали розповідати, що це вони в базу якусь влучили, якісь там найманці були. Я просто одразу відписав, що просто в дім влучили, там де люди жили.

Був удар дуже близько до мого дому, буквально сотні метрів. І вони відразу відписали, що там більше ніж 200 загиблих, і майже всі – це офіцери. А я просто з вікна бачу і це було зовсім не так. 100% цього не було. Ми також з мамою списалися, вона каже: "Який жах, що так попали". А я пишу що ні, все ок.

Ще дуже часто у них в останні пів року вважають, що ми тут без електрики сидимо. Під час обстрілів вони стабільно розповідали, що вони все зруйнували, в Україні електрики більше немає, вони там замерзають і все це.

Як ці фейки розповсюджуються на окупованих територіях? Які методи застосовують найчастіше?

Як я дізнався від мами, більшість фейків – це розмови поміж собою на роботі. Бо ця тема, що десь хтось щось почув, починає розповідати, частенько перебільшує, і виходить, що через три дні всі про це вже говорять.

Росіяни створювали фейкові канали, які ніби то з України. Їх рекламували через проросійські: нібито спростовували те, що там відбувалося. Через це люди підписувалися, думаючи, що це проукраїнський канал. І ось якусь таку схему з поширення робили.

Як спростовували ці фейки для матері?

Стосовно боротьби з дезінформацією, ми з мамою класно домовилися. По-перше, ми перебрали всі її Telegram-канали, які вона читала.

Якщо вона потрапляє на якусь інформацію, то завжди прошу її: "Подивись на відео, що ти бачиш своїми очима". Бо багато дезінформації у них як проходить: є реальні кадри, а пишуть вони про те, що дуже сильно перебільшують. Я кажу: "Подивись на відео і почитай, що там написано". І дуже гарно спрацювало.

Чому люди на окупованих територіях не розповідають іншим правду? Чи це небезпечно?

На окупованих територіях люди поміж собою спілкуються. Але спілкуватися з людьми, яких ти взагалі не знаєш, якщо ти в якійсь черзі стоїш і чуєш якусь фігню – це доволі небезпечно.

Бо ніхто не знає, хто зможе здати. Плюс там зараз дуже багато військових. Хто може почути – невідомо. Тому там, як в окупації.

Чи відрізняється російська пропаганда часів 2014 від початку 2022 року?

У 2014 році було багато теми накшталт "українці – це свої, але там є погані нацисти, які хочуть вам зробити погано".

А після 2022 року вони якось намагалися з пів року розповідати, що українці нам брати й все таке. Але от є погані, і ними стали вже не якісь там ефемерні нацисти, типу Правого Сектору чи щось, Азов той самий. Стало ЗСУ поганим. Потім вони доволі швидко прийшли до того, що "погані" стали всі українці.

Тому зараз ми там всі вороги, нас всіх треба вбивати. Неважливо, якою мовою ти спілкуєшся, там вже такого нема. Просто всі вороги. Але через це, до речі, саме на окупованих територіях, в цю фігню почали вірити набагато менше.

Топ дня
Вибір редакції
На початок