Археологи Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького завершили дослідження у балці Канцерка біля селища Любимівка на Дніпропетровщині. На цьому місці був розташований гончарний центр аланської епохи.
Про результати розкопок Суспільному розповіла керівниця експедиції Анна Юрченко.
Балка Канцерка або Канцерівка відома стародавнім гончарним центром VII століття нашої ери, розповіла Анна Юрченко. Заснували цю пам’ятку алани, які наприкінці VI століття прийшли на Придніпров’я з Північного Передкавказзя. Алани були нащадками сарматів та предками сучасних осетинів, розказала археологиня.
"Посуд вироблений тут продавали, тож ареал його поширення є дуже широким. Посудом канцерського типу користувалися і слов’яни, і кочовики. Тож наразі багато де його знаходять", — сказала вона.
Балку досліджують з початку 1930 років, зазначила Анна Юрченко. За словами фахівчині, під її керівництвом відбулася третя експедиція. Її група розпочала дослідження у 2021 році й продовжили у 2022, вже під час повномасштабної війни. Тоді виїзд був дуже коротким, але плідним, розповіла археологиня.
Цьогорічна експедиція тривала 14 днів. Участь у ній брало загалом 15 людей, але в деякі дні на розкопках залишалося до п'яти археологів, розказала Анна Юрченко.
Протягом експедиції 2024 року науковці виявили вже 21-ше горно – спеціальну піч для випалювання керамічних виробів. Загальна глибина досліджень у балці становить близько трьох метрів, розповіла археологиня.
"Фактично, ми навіть за ці короткі дні, з неповністю дослідженим горном змогли побачити весь процес виробництва кераміки. Ми зробили величезну кількість фотографій різних елементів цього горна. Тепер взимку ми зможемо їх розглядати і вишукувати те, що заховалося від нас під час роботи в полі", — розповіла жінка.
Автор — Андрій Незнаєнко
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро