У Дніпрі провели моніторинг радіаційного фону: чи в нормі показники

У Дніпрі провели моніторинг радіаційного фону: чи в нормі показники

У 2024 році в Україні посилять громадський моніторинг радіаційного фону, розповів Суспільному фахівець команди SaveDnipro Павло Ткаченко. Протягом року встановлять по країні більше ніж 100 пристроїв автоматичного моніторингу. Понад 10 – на Дніпропетровщині. Усі дані будуть доступні публічно на порталі SaveEcoBot.

Суспільне перевірило, який радіаційний фон у Дніпрі. Разом зі співробітницею ДНУ імені Гончара Поліною Корженевською провели заміри у різних районах міста. За підсумками — радіаційний фон коливається у межах норми.

Безпечною для людини є показник радіаційного фону до 0,3 мікрозіверта на годину, розказав проректор Дніпровського національного університету імені Гончара Олег Маренков. Тривале перевищення рівня негативно впливає на організм, зокрема, може викликати у людини променеву хворобу.

За словами фахівця, підвищення радіаційного фону може відбуватися як через природні чинники, так і через штучні, наприклад, техногенні аварії. Зокрема, підвищений рівень радіації фіксували на Дніпропетровщині після вибуху на Чорнобильській атомній станції. Останні ж роки спостережень в регіоні показники в нормі, сказав Олег.

"З тих даних, що зібрали по різних ділянках, наскільки я знаю, це й озеро Котлован було, і парки, то перевищення фону немає. Є певні коливання, але вони в межах норми", — розповів він.

"Є певні коливання". Які показники радіаційного фону у Дніпрі
Кандидат біологічних наук Олег Маренков. Суспільне Дніпро

Регулярне вимірювання радіаційного фону науковці проводять у Дніпрі щодня вже близько 40 років. Втім результати публікують лише у випадку необхідності.

"Зараз я рідше це публікую, оскільки немає перевищення радіації. Публікації з’являються лише коли люди хвилюються або якась позаштатна ситуація десь відбувається", — сказав Олег Маренков.

За його словами, однією з загроз для радіаційної безпеки у Дніпрі є окупація військами РФ Запорізької атомної електростанції та пов’язані з цим ризики. Втім, у разі небезпечної ситуації на ЗАЕС громадяни матимуть чіткі інструкцій дій від спеціальних служб, розповів фахівець.

Автор — Андрій Незнаєнко

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок