Павлоград на Дніпропетровщині збираються перейменувати. Український інститут національної пам’яті вніс назву в перелік, бо її пов`язують Павлом І — сином російської імператриці Катерини ІІ.
Директорка Павлоградського краєзнавчого музею Анастасія Шаня показала Суспільному копію указу імператриці, датованого 23 січня 1784 року. У ньому мовиться про проведення адміністративно-територіальної реформи, за якою утворюється 15 повітів, серед них — Павлоградський.
Історикиня зазначає: місто отримало таку назву 239 років тому, але в документах немає жодної згадки про сина Катерини ІІ.

"Ми зверталися до різних установ, і в Росії також. Це було у 1978 році до святкування 195-ї річниці від заснування нашого міста. В усіх відповідях на запити говориться лише про цей указ. Ми спілкувалися з іншими дослідниками інших регіонів нашого краю і дійшли висновку: на честь живих не називали, називали на честь святих", — говорить директорка музею.

Серед варіантів нової назви — Матвіївськ, Благомир, Славгород. Та Павлоград, але на честь апостола Павла.
Більшість містян висловлюються за те, аби залишити назву Павлоград. Хоч є і ті, хто не проти нової.
"Я проти переіменування. Навіщо? Просто Павлоград нехай буде, нормальна назва", — говорить місцевий житель Олег.

"Ну Матвіївськ, це ж Матвій Хижняк. Можна такий варіант розглянути, в принципі, я нічого не маю проти", — сказала містянка Надія.
Історикиня Анастасія каже, варіант Матвіївка виконком обрав на честь засновника міста— козацького старшини Матвія Хижняка.

"У 1770-х роках відставний козацький старшина Матвій Хижняк засновує тут зимівник й з цього взагалі починається заселення нашого краю. Він займається хліборобством, скотоводством, також запрошує населення щоб воно розросталося", — розповідає вона.
За словами представника Павлоградської міської ради Миколи Кашталяна, до можливого переіменування готувалися з квітня.
"Нашими депутатами затверджено статут, де зазначено, що назва міста пов’язана з Апостолом Павлом. Й святкування Дня міста перенесено до дати перших апостолів Петра і Павла на другу суботу липня", — говорить він.

З 6 листопада триває опитування щодо нової назви міста. Посадовець зазначає: це лише перший крок до ухвалення рішення, а не остаточний вибір.
"Ми вивчаємо думку людей і пропозиції щодо переіменування. Маємо вже понад 8 тисяч тих, хто проголосував", — сказав Микола Кашталян.
Опитування триватиме два тижні. Після — до 27 січня наступного року місцева влада має подати варіанти до Верховної Ради.
Авторка — Поліна Паламарчук
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро