Новомосковськ, що на Дніпропетровщині, готуються перейменувати відповідно до внесених Верховною Радою змін до закону "Про географічні назви" щодо деколонізації топонімів.
У місті пройшло кілька обговорень щодо процесу перейменування та нових назв. Місцевий житель Микита Тонкошкур розповів Суспільному: саме ці збори надихнули його створити серію інформаційно-просвітницьких відеороликів про історію міста.
"На нашому невеликому зібранні ми дійшли висновку, що у людей є дуже багато різних сумнівів і питань стосовно перейменування міста. Люди розділилися на три табори: ті, які "за" перейменування, яким байдуже і ті, хто проти", — каже юнак.
Микита спільно з Новомосковським молодіжним центром та Краєзнавчим музеєм створив відео, які, на його думку, спростовують найрозповсюджені міфи щодо перейменування.
Думка істориків
Сценарії роликів писав директор Новомосковського історико-краєзнавчого музею ім. П. Калнишевського Костянтин Мешко. За його словами, від музею пропонували три історичні назви: Самарчик, Новоселиця та Самар.
"Найдавніше поселення — запорізьке поселення на річці Самарі, яке згадується в грамоті Стефана Баторія, польського короля 1576 року, розташовувалося в гирлі річки Самари. Називалось "Самар". І саме вихідці з тієї Самарі, з цього міста заснували і наше місто у свій час", — говорить директор музею.
Також він зазначає: попри козацьку історію міста варіант "Січеслав" має стосунок до міста Дніпра, і жодного — до Новомосковська.
"Я вважаю, що це буде дуже такою значною помилкою, якщо ми присвоюємо чужу історичну назву, нехтуючи своєю історичною. Вперше про повернення історичної назви заговорили в 1917 році, під час української революції. Місцеві депутати, які були переважно з організацій просвіти, місцевої української інтелігенції, винесли на засідання таку пропозицію — повернути місту саме назву Самар", — зазначає Костянтин Мешко.
Як обиратимуть нову назву
Міський голова Новомосковська Сергій Рєзнік каже, що варіанти назв для опитування збирали у соціальній мережі. Втім, це не фінальна стадія, бо анонімне опитування не відображає думку саме жителів міста. Тож другим етапом буде опитування містян із обов'язковою верифікацією.
"На платформі бюджету участі, де можна зареєструватися, можна буде проголосувати Другий напрямок, за яким проводитимо опитування, це наша співпраця із громадськими організаціями. У нас буде пошта: звичайна й електронна пошта, з позначками саме від мешканців нашого міста", — розповів мер.
За його словами, показавши паспорт і реєстрацію, можна буде навіть проголосувати, опустивши "бюлетень" у спеціальну скриньку, яку встановлять у виконкомі.
Останній етап — обрання варіантів, які подадуть на погодження у Верховну Раду.
Що кажуть жителі
Кореспонденти Суспільного запитали у жителів міста, якій назві вони надають перевагу.
"Буду рада, якщо люди оберуть якусь гарну назву. Хотілося б, щоб вона була певно добра", — сказала жителька міста Ніна.
"Якщо вже хочуть перейменувати, то я вважаю, що назва має бути величною. На мій погляд, Січеславськ чи Січеслав. Це звучить гордо", — говорить Ксенія.
"Самарчик – це якесь як село. Місто має бути містом, а не селищем, або селом", — каже ще одна жителька Ірина.
За словами міського голови Сергія Рєзніка, процес перейменування планують завершити до Дня міста — 22 вересня.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро