"Ми – українці, а це – наші традиції". Як святкують Щедрий вечір у Дніпрі

"Ми – українці, а це – наші традиції". Як святкують Щедрий вечір у Дніпрі

"Ми – українці, а це – наші традиції". Як святкують Щедрий вечір у Дніпрі
. Фото: Суспільне Дніпро

Щедрий вечір – свято, яке українці відзначають 13 січня. За словами співробітниці музею “Літературне Придніпров'я” Анастасії Шапошнікової, традиція щедрувати пішла від святкування Нового року.

Як цей день відзначили у Дніпрі – в матеріалі Суспільного.

У Дніпропетровському театрі опери та балету традиційно влаштовують концерт на Щедрий вечір, до нього долучився майже весь колектив театру.

"Ми – українці, це – наші традиції багаторічні. В теперішній час це ще важливіше, тому що зараз йде єднання України. Наші традиції, вшанування певних свят це дуже важливо, тому що якщо ми не будемо цього робити, ми просто їх загубимо, забудемо", – каже диригент театру опери та балету Василь Коваль.

Як святкують Щедрий вечір у Дніпрі
Репетиція концерту у Дніпровському театрі опери та балету. Фото: Суспільне Дніпро

Наукова співробітниця музею “Літературне Придніпров'я” Анастасія Шапошнікова розповідає: традиція щедрувати пішла від святкування Нового року. Це роблять у ніч на чотирнадцяте січня після зміни юліанського календаря на григоріанський. Також тринадцятого та чотирнадцятого відзначають свята зимового календарного циклу – Маланки та Василя, і обряди різняться в залежності від регіону.

"Якщо раніше це були якісь там навіть язичницькі мотиви, то з часом на них вже нашаровувалися християнські звичаї. Зараз я часто зустрічала таку думку, що зазвичай виключно дівчата зранку на Василя ходять, посівають хлопчики, але насправді ні – теж різнилося. Це зазвичай молодь, діти, вони об'єднувалися якимось групам, і перед Новим роком перевдягалися, теж могли і козу з собою водити", – розповіла вона.

Ми запитали у жителів Дніпра, чи святкують вони Щедрий вечір.

"В дитинстві краще святкували, співали, перевдягались. Зараз спокійніше, в колі сім'ї", – каже дніпрянка Світлана.

"Я пам'ятаю, як раніше в дитинстві ми ходили по гостях, по кумах, по родичах: щедрували, посівали, дівчата і хлопці. Нам дарували подарунки, дякували нам. Дуже приємні спогади про дитинство, я вважаю, що потрібно малечу традиціям нашим навчати", – розповіла жителька Дніпра Тетяна.

Співробітниця музею Анастасія Шапошнікова каже: головне не плутати колядки із щедрівками. Якщо в тексті згадується Ісус – це колядка, якщо бажають добробуту — щедрівка.

Що відомо

  • Маланка або Щедрий вечір (Василів вечір) — українське народне свято, вечір напередодні "старого" Нового року або святого Василія Великого 1 січня (14 за григоріанським календарем); новорічний обряд з традиційним переодяганням у тварин і фольклорних персонажів.

Читайте також

"Подарувати їм радість": у Полтаві для переселенців влаштували святкування Щедрого вечора

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок