Чотирьох дніпрян, хворих на гостру лейкемію, готують до трансплантації кісткового мозку за кордоном у рамках всеукраїнської програми. Про це Суспільному розповіла лікарка-гематологиня 4-ї міської лікарні Дніпра Ірина Селіна.
Одна із кандидатів на трансплантацію – Юлія Знаменська. Жінці діагностували лейкемію 10 місяців тому, у грудні вона була готова до пересадки у Туреччині, але, каже, через бюрократичну тяганину операцію досі не зробили. Цю процедуру можуть робити лише під час ремісії, а це близько місяця після хімієтерапії.
«Стало питання про термінову трансплантацію, у моєму стані проводити мені далі хімії просто не можна, у мене сильна чутливість до препаратів. Ми вже ведемо переговори з турецькою клінікою. Вони готові мене прийняти на трансплантацію. У грудні я повністю готова була, тоді була повна стовідсоткова ремісія, на жаль, поки ось вирішувалися питання з МОЗ, у мене до п’яти виросли бласти, а це межа між ремісією і рецидивом. Довелося проходити консолідуючу хімію», – зазначила жінка.
Скільки коштує лікування
Від початку лікування сім’я Юлії витратила понад 700 тисяч гривень, операція, розповідає, коштуватиме державі понад 90 тисяч доларів, але у випадку непередбачуваних витрат оплачуватиме їх самостійно.
Жінка працювала менеджеркою. Зараз їй дали першу групу інвалідності, тому отримує пенсію – 2233 гривні.
«Для нас, як для звичайної сім’ї, поїздка до Туреччини на консультацію обійшлася близько 6 тисяч доларів. Це я рахую тільки аналізи у клініці. Якщо це будуть робити у нас, то люди зможуть усе це робити на місцях, це будуть інші суми, не потрібні будуть ні закордонпаспорти, не буде ризику перельоту», – каже хвора.
Розвивається лейкоз дуже швидко, говорить завідувачка гематологічного відділення 4-ї міської лікарні Ірина Селіна, адже пухлина рідка і поширюється з кров’ю. У лейкемії немає стадій на відміну від інших видів онкології, її одразу прирівнюють до останньої — четвертої.
«По області близько 120 людей з гострими лейкозами серед усіх вікових категорій. До 80 людей проходять через наш центр. Третину усіх хворих складають пацієнти молодого віку, тобто до 45 років», – каже лікарка.
В Україні робляться перші спроби трансплантації
До 2020 року пересадки кісткового мозку в Україні не робили, каже гематологиня, цього року вперше чотири трансплантації зробили в одній із київських клінік. Стовбурові клітини для них привезли з-за кордону.
В Україні державного реєстру для донорів таких клітин немає, водночас є недержавний.
«Сподіваємося, що алогенна трансплантація в Україні запрацює, але у будь-якому випадку це важка технологічна процедура, для того, аби розвинути її, потрібен час. І сьогодні наші пацієнти за такою процедурою їдуть за кордон. Частіше обирають Туреччину та Білорусь, пов’язано це з матеріальним фактором», – зауважила лікарка.
За словами Ірини Селіної, запідозрити захворювання просто – за аналізом крові.
Також лікарка просить усіх охочих ставати донорами крові у 4-ій лікарні, тому що хворі на лейкемію потребують постійного переливання.
Суспільне звернулось з офіційним інформаційним запитом до Міністерства охорони здоров'я, аби з'ясувати ситуацію щодо лікування таких хворих в Україні. Про відповідь поінформуємо.
Читайте також
- Нові стандарти лікування та рання діагностика. МОЗ оприлюднило стратегію боротьби з раком