Перейти до основного змісту
Як червона помада стала культурним феноменом: символ відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт

Як червона помада стала культурним феноменом: символ відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт

червона помада
Червона помада як символ жіночої боротьби за свої права. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Червоний колір на губах у різні епохи символізував багатство, владу, був під забороною церкви або ставав символом боротьби жінок за свої права.

Віталіна Моцик для Суспільне Культура розповідає історію еволюції червоної помади — від ознаки статусу, багатства, вульгарності та чаклунства до перетворення на головний символ жіночого руху за громадянські права.

Червона помада: стародавній символ влади

Історія червоної помади починається зі стародавніх часів, де і жінки, і чоловіки прикрашали губи, щоб підкреслити свій статус та владу.

Уперше червоними відтінками прикрашали свої губи жителі Месопотамії за 3000 років до нашої ери, подрібнюючи дорогоцінне каміння, тим самим підкреслюючи своє багатство.

Археологічні розкопки показали, що багато заможних шумерів були поховані з барвниками для губ, які зберігалися в оздоблених дорогоцінним камінням мушлях.

Рейчел Фелдер, авторка книги "Червона помада: ода ікони краси", у своїй роботі зазначає: "...цариця Месопотамії, яка сьогодні є Іраком, найперша наносила. Хоча, звичайно, це була не помада, вона використовувала фарбу для губ, зроблену з меленого каміння. Але це було перше фарбування губ".

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Актриса Елізабет Тейлор зіграла головну роль у фільмі "Клеопатра", 1963 рік. AP

У стародавньому Єгипті червоні губи стали символом найвідомішої цариці Клеопатри.

Дивлячись на збережені артефакти давньо-єгипетської культури, можемо побачити, що на багатьох зображеннях єгиптяни показані не лише з макіяжем очей, але й з оранжево-червоними губами.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Актриса Елізабет Тейлор зіграла головну роль у фільмі "Клеопатра", 1963 рік. Кадр з фільму

Цей яскравий колір був ознакою божественного походження, що було притаманним лише королівській сім'ї та еліті. А щоб здобути такий колір, майстри подрібнювали та перетирали клопів кошеніль.

А от у Стародавній Греції червоний колір губ асоціювався зі жрицями кохання. За словами Сари Е. Шаффер , авторки книги "Читання по губах: історія регулювання використання губної помади в західних місцях влади", таким жінкам було заборонено з'являтися на публіці без спеціальної фарби для губ, виготовленої з таких інгредієнтів, як шовковиця, морські водорості, овечий піт та екскременти крокодила.

До прикладу, в масовій культурі грецька богиня кохання та краси Афродіта зображується зі світло-червоним макіяжем губ.

Жінки та чоловіки у Стародавньому Римі прикрашали губи яскравими відтінками, які вказували на вищий статус у суспільстві. Однак дорогі інгредієнти, такі як насичений ртуттю вермільон, були смертельно небезпечною отрутою. Знаючи це, заможні римляни жертвували своїм здоров'ям заради тогочасної моди.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Тіціан, "Венера Урбінська", 1538, . Галереї Уффіці у Флоренції/Суспільне надбання

Епоха Середньовіччя та Відродження: заборони та повернення

Як зазначає дослідниця Шаффер, протягом періоду Середньовіччя (400–1400 роки нашої ери) червоний колір губ набув "злої привабливості" через зміну суспільних норм. Яскраві губи засуджувала Католицька церква, а носіння макіяжу повґязували з гріхом, чаклунством та аморальністю.

В епоху Ренесансу (1500-ті роки) англійські пастори були противниками макіяжу губ, вважаючи це "диявольським творінням", але це не завадило англійській королеві Єлизаветі І прикрасити свої губи нестандартним малиновим відтінком, виготовленим із воску, кошенілі, гуміарабіку, яєчних білків та інжирового молока.

На портретах, збережених до сьогодні, ми бачимо контраст блідої шкіри королеви та яскравих губ, який став її невідґємним образом. Тож Єлизавета І ввела тогочасний тренд і червона помада стала популярною під час її правління (1558–1603).

Попри це, духовенство продовжувало боротися проти "гріха" фарбування губ, тоді як англійські жінки та чоловіки продовжували використовувати різні відтінки червоного для позначення соціальних класів.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
"Портрет Дарнлі" Єлизавети І Англійської, 1575. Суспільне надбання

XVIII–XIX століття: скандальність та бунт

З плином часу червона помада стала асоціюватись із чаклунством. В 1770 році у Великій Британії ухвалили закон, згідно з яким будь-яка жінка, яка використовує макіяж, обманює чоловіків та може бути засуджена як відьма.

Ця ідея здалась непоганою для деяких американських штатів. Там також застерігали чоловіків від "обману", їм було дозволено анулювати шлюб, якщо дружина використовувала помаду для губ на початку стосунків.

Попри заборони, деякі сміливі жінки продовжували носити червону помаду як витончену форму опору репресивним нормам.

У XIX столітті королева Вікторія оголосила макіяж вульгарним, притаманним лише для акторів і зовсім неприйнятним для законослухняних, релігійних громадян. Червоні губи часто асоціювалися з розпусними та соціально невідповідальними жінками й стереотипно вважалися "відьомськими".

У мистецтві того часу можна побачити, що відьом зображують з яскравими губами.

До прикладу, картина британського художника Джона Вільяма Вотергауса "Цирцея подає келих Одіссею", написана в 1891 році, зображує звабницю-чаклунку саме з червоними губами.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Джон Вільям Вотергаус, "Цирцея подає келих Одіссею", 1891 рік. Суспільне надбання

Початок XX століття: червона помада як символ боротьби за права жінок

На початку XX століття суфражистки відродили червоні губи як символ жіночої сили.

Першим і найвідомішим використанням червоної помади як протесту стала демонстрація 1912 року в Нью-Йорку за право жінок на голосування.

За свідченнями, зібраними Кейтлін Маклінток, активістка Елізабет Арден роздала тюбики своєї авторської помади та надихнула таких жінок, як Елізабет Кеді Стентон, Шарлотта Перкінс Гілман і Еммелін Панкгерст, носити червоний колір на губах як знак сміливості.

Реакція суспільства на такий жест була бурхливою: деякі відкрито підтримували жіночий рух, деякі мовчки захоплювалися, а деякі вважали це дійство ганьбою та псуванням "репутації" жінок, але з упевненістю можемо сказати, що байдужих точно не залишилося.

Відтоді червона помада відродилась та стала ознакою опору, символізуючи боротьбу за права жінок.

XX століття: голлівудський гламур

Упереджене ставлення суспільства до яскраво-червоного кольору губ було зменшено через вплив фільмів, у яких зірок німого кіно показували з губами кольору бордо.

Клара Боу (якій через 100 років присвятить пісню інша любителька червоних помад — Тейлор Свіфт), Жозефін Бейкер та Мей Мюррей були обличчями флеперської культури 1920-х років, які носили червону помаду як знак незалежності та неповаги до того, що тоді було "прийнятною" поведінкою.

Протягом наступного десятиліття червона помада набувала все більшої популярності. У 1933 році на сторінках Vogue було зазначено: "Якби ми увічнювали жести XX століття для нащадків, нанесення помади очолювало б список".

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Афіша із Кларою Боу для фільму Call Her Savage, 1932. IMDB

Друга світова війна: червона помада як інструмент протистояння

Під час Другої світової війни червона помада перетворилася із символу жіночої боротьби на символ патріотичності та стійкості.

Відомо, що Адольф Гітлер ненавидів червону помаду на жінках.

Рекламодавці США та Великої Британії запровадили політично підкреслені рекламні кампанії, як-от "Переможний червоний" (Victory Red), а жінки, що працювали на заводах (наприклад, ілюстрація "Клепальниця Розі"), носили її.

Червоні губи в ті часи — синонім хоробрості та стійкості, період, коли жінки вирішили піднятися над викликами суспільства.

Бренд Elizabeth Arden навіть створив спеціальну червону помаду для жінок у Збройних силах США.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Реклама червоної помади "Переможний червоний" Elizabeth Arden. Промоматеріали

Атрибут голлівудського гламуру

Червоні губи стали класикою після Другої світової війни.

У 1950-х роках червона помада закріпилася в асоціаціях людей як поєднання гламуру та розкоші у фільмі "Джентльмени віддають перевагу блондинкам". Голлівудські ікони стилю Елізабет Тейлор, Одрі Гепберн та Мерилін Монро зробили малинові відтінки на губах основним і таким бажаним жінками у всьому світі трендовим елементом моди.

Завдяки тогочасним іконам стилю виробництво червоної помади збільшилось.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Мерилін Монро. Getty Images/Baron/Hulton

1970–80-ті: панк та фемінізм

З приходом диско- та панк-культури вишнево-червоні блискучі губи повернулися у високу моду. Водночас у ці часи жінки продовжували виборювати базові політичні права.

Феміністки другої хвилі почали глибше переосмислювати гендерні ролі в родині та на роботі, більшість із них надихалися своїми попередницями із 1920-х і також фарбували губи червоною помадою.

Перша леді США Ненсі Рейган в ті часи також обирала червону помаду для світських виходів.

Прем'єр-міністрку Великої Британії, "залізну леді" Маргарет Тетчер також часто можна було побачити із червоними або бордовими губами.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Нещодавно обрана лідеркою Консервативної партії Великої Британії Маргарет Тетчер розмовляє з сенаторами США Джозефом Байденом (ліворуч) і Джоном Спаркманом під час обіду на її честь у залі комітету з міжнародних відносин Капітолія США, Вашингтон, округ Колумбія, 18 вересня 1975 року. Getty Images/CNP/Benjamin E. Gene Forte

1990–2000-ні: нова мода — нові відтінки

У 1990-ті червону помаду пов'язували з тими, хто "ламають правила". Це був улюблений відтінок зірок, супермоделей, а також він увійшов у загальний вжиток.

У цей час Мадонна зробила популярною червону матову помаду Lady Danger від M.A.C. під час туру Blonde Ambition.

Тодішня індустрія моди створює все нові й нові відтінки, роблячи червоний найпопулярнішим вибором серед жінок усього світу.

Змінюються і технології виробництва, люди стали все більше думати про довкілля, тому хімічно чисті натуральні формули помади масово вводяться у виробництво.

Образи співачки Гвен Стефані, доповнені яскравими червоними губами, повертають нас у епоху "золотого Голлівуду". Сама зірка зізналась в одному з інтерв'ю, що любить змішувати відтінки, аби надати своєму образу ще більшої неперевершеності.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Гурт No Doubt на сцені фестивалю Coachella. Getty Images/Arturo Holmes for Coachella

Червона помада в Україні

Українки попри війни, репресії та окупацію також прагнули до незалежності вибору й самовираження.

Громадська діячка та феміністка Мілена Рудницька, учена Олена Казимирчак-Полонська, оперна співачка Соломія Крушельницька обирали для доповнення образу помади червоних відтінків.

Варто згадати і про Розалію Винниченко, дружину першого голови Директорії УНР Володимира Винниченка, яка зображена на портретах із темно-бордовими губами.

Сьогодення: сила та самовираження

Сьогодні сміливі червоні кольори на губах є вибором багатьох жінок у світі. Цей колір надає жінкам відчуття впевненості та індивідуальності. Його використовують як для особливих подій, так і для повсякдення.

Барбадосько-американська співачка та засновниця бренду Fenty Beauty Ріанна випустила лінійку червоних помад, які стали популярними завдяки інклюзивності та насиченим кольорам.

Неможливо уявити співачку Тейлор Свіфт без червоних губ, які стали її візитівкою. Вона обирає яскраві відтінки червоної помади для своїх виходів, створюючи контрастний, строгий, але водночас елегантний та жіночний образ, який запам'ятовується усім. Особливо активно співачка використовувала червону помаду в часи альбомів Red та 1989.

Як червона помада стала культурним феноменом: символ, відьом, суфражисток і Тейлор Свіфт
Тейлор Свіфт. Instagram/taylorswift

Крім того, у своїх піснях Тейлор Свіфт неодноразово згадує червоний колір: у пісні Red з однойменного альбому (Loving him was red), у пісні Style з альбому 1989 (I got that red lip classic thing that you like), у пісні Maroon з альбому Midnights перераховує різні відтінки червоного (The lips I used to call home, so scarlet, it was maroon).

Також Тейлор Свіфт присвятила пісню акторці та поціновувачці червоної помади Кларі Боу, яку у свій час засуджували через особисте життя, з чим стикнулася і сама Свіфт. You look like Clara Bow in this light — співає Тейлор.

Відомі українки Маша Єфросиніна, Надя Дорофєєва, Анна Кошмал та Ольга Сумська влучно підкреслюють свою красу, завдяки червоній помаді.

Співачка Тіна Кароль обирає червону помаду, яка додає вишуканості будь-якому її образу і є невіддільною складовою її сценічного образу.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок