Перейти до основного змісту
Ретроспектива Кіри Муратової — головна подія весняного сезону на Film at Lincoln Center 2025

Ретроспектива Кіри Муратової — головна подія весняного сезону на Film at Lincoln Center 2025

Кіра Муратова
Кіра Муратова. The Claquers

Film at Lincoln Center анонсував програму весняного сезону 2025 року, і серед головних подій — ретроспектива фільмів української режисерки Кіри Муратової.

Про це повідомляють на сайті фестивалю.

Film at Lincoln Center (FLC) оголосив перелік фестивальних, ретроспективних і прем'єрних показів весняного сезону 2025 року, який триватиме з березня до початку липня. Серед нових релізів — відзначені на кінофестивалях роботи Мігеля Гоміша (Grand Tour), Девіда Кроненберга (The Shrouds), Деа Кулумбегашвілі (April), Цзя Чжанке (Caught by the Tides), а також відреставрована у 4K версія фільму Northern Lights Джона Генсона та Роба Нілссона.

Окрім прем'єр, програма охоплює спеціальні серії, зокрема L.A. Rebellion: Then and Now, що досліджує вплив Лос-Анджелеського повстання на афроамериканський кінематограф, а також цикл The Other America: A Cosmology of Jordan Peele’s Us, присвячений аналізу фільму "Ми" Джордана Піла. Серед інших подій сезону — кінопокази, зокрема:

  • Grand Tour (реж. Мігель Гоміш, 10 квітня 2025);
  • The Shrouds (реж. Девід Кроненберг, 25 квітня 2025);
  • April (реж. Деа Кулумбегашвілі, 5 травня 2025);
  • Caught by the Tides (реж. Цзя Чжанке, 20 травня 2025);
  • Northern Lights (реж. Джон Генсон, Роб Нілссон, відреставрована версія, 15 червня 2025).

Ретроспектива Кіри Муратової: переосмислення спадщини режисерки

З 16 по 25 травня FLC представить найповніше зібрання фільмів Кіри Муратової (1934–2018) — режисерки, що не лише стала ключовою постаттю українського кіно, а й вплинула на розвиток світового кінематографу. Попри заборону її ранніх робіт у Радянському Союзі, Муратова здобула визнання наприкінці 1980-х завдяки фільму "Астенічний синдром" (1989), який критично осмислював моральний занепад радянського суспільства. Відтоді її стиль, що поєднував сюрреалізм, гротеск і соціальний коментар, ставав дедалі впливовішим.

У межах ретроспективи будуть показані як її ранні стрічки, так і ключові роботи періоду незалежної України.

  • Короткі зустрічі (1967) — дебютний фільм, в якому зіграла сама Муратова разом із Володимиром Висоцьким;
  • Довгі проводи (1971) — картина, що була заборонена в СРСР майже 15 років;
  • Астенічний синдром (1989) — одна з найвизначніших робіт режисерки;
  • Чеховські мотиви (2002) — експериментальна адаптація творів Антона Чехова;
  • Настроювач (2004) — кримінальна драма з іронічним поглядом на людську психологію.

Організатори ретроспективи — кураторка мистецтва Єльського університету Марта Кузьма, кінознавець Іван Козленко та програмний директор FLC Меделін Віттл, у співпраці з Національним центром Олександра Довженка (Київ).

Інші важливі події сезону

  • New Directors/New Films (2–13 квітня) — фестиваль відкриється фільмом Familiar Touch Сари Фрідленд;
  • New York African Film Festival (7–13 травня) — щорічний огляд африканського кінематографу;
  • Open Roads: New Italian Cinema (29 травня – 5 червня) — найкращі зразки сучасного італійського кіно;
  • Ретроспектива Моніки Вітті (6–19 червня) — покази фільмів легенди італійського кіно.

Про Film at Lincoln Center

Film at Lincoln Center (FLC) — це неприбуткова організація, яка популяризує кіно як ключову форму мистецтва та створює простір для розвитку кінокультури. Протягом усього року FLC проводить прем'єрні покази, ретроспективи, фестивалі та демонстрації відреставрованих фільмів у сучасних кінотеатрах Lincoln Center у Нью-Йорку. Серед головних подій — New York Film Festival та New Directors/New Films, які відкривають аудиторії кінематографічні здобутки як визнаних майстрів, так і нових режисерів з усього світу.

Заснований у 1969 році, FLC прагне зберігати унікальність кіноперегляду на великому екрані, підтримувати якісну кіножурналістику через видання Film Comment та сприяти розвитку майбутніх фахівців індустрії через програму FLC Academies. Завдяки цим ініціативам організація не лише розширює можливості для глядачів, а й зміцнює кінематографічну спільноту, сприяючи глибшому осмисленню та популяризації кіно.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок