Під час реконструкції Собору Святої Богоматері у Парижі, що тривала після пожежі 2019 року, археологи виявили понад тисячу фрагментів історичних творів мистецтва, а також численні поховання. Унікальні знахідки відкривають нові сторінки в історії знаменитої готичної пам’ятки.
Про це повідомляє ArtNews.
Пожежа в соборі Нотр-Дам 2019 року завдала серйозних пошкоджень одній із найвизначніших пам'яток архітектури. Однак під час п'ятирічної реконструкції археологи отримали можливість дослідити простір під будівлею. Відповідно до французького закону про превентивну археологію, в лютому 2022 року команда дослідників з Національного інституту превентивних археологічних досліджень (INRAP), очолювана Крістофом Безньє, розпочала розкопки.
Спочатку археологам відвели лише п'ять тижнів для роботи, проте їхні дослідження виявили набагато більше, ніж очікували. Зокрема, вдалося знайти понад 1035 фрагментів творів мистецтва, наприклад вапнякових статуй та елементів декору. Однією з найважливіших знахідок став фрагмент юбе (роздільної перегородки), створеної у XIII столітті, яка колись відділяла хор від центральної частини храму.
Серед знайдених поховань — понад сто могил, включно зі свинцевим саркофагом, який, імовірно, належить поету Жоашену дю Белле. Ці знахідки збільшили загальну кількість зафіксованих поховань у соборі до понад п'ятисот.
Дослідження будівельних матеріалів собору дозволили краще зрозуміти технології середньовічних майстрів. Зокрема, з'ясувалося, що для побудови конструкцій використовували 100-річні дуби довжиною близько 15 метрів, які транспортували Сеною. Залізні скоби, знайдені у фундаменті, датуються 1160-ми роками, коли було розпочато будівництво Нотр-Даму.
Окрім цього, археологи виявили стовпи, які підтримували структуру собору, та балки, що рівномірно розподіляли його вагу. Аналіз знайдених артефактів також підтвердив автентичність знаменитих вітражів-троянд у трансепті собору.
Реставрація
На реставрацію Нотр-Даму зібрали 846 мільйонів євро від великих меценатів і сотень тисяч приватних донорів. Понад 2 тисячі майстрів — каменярі, реставратори, інженери та скульптори — працювали над відновленням собору, що стало вітриною французького ремісництва. Їхні зусилля дали не лише повернути собор до первісного вигляду, але й додати сучасні інновації, зокрема вогнестійкий дах із системою спринклерів.
Величезну увагу приділяли очищенню кам'яних стін собору. Інтер'єр тепер освітлений яскравіше, а атмосфера стала більш величною.
Офіційне відкриття собору відбудеться 7 грудня, а наступного дня запланована перша меса. Ця подія знаменує новий етап в історії Нотр-Даму, повертаючи його статус одного з найважливіших культурних і духовних символів світу.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]