ЮНЕСКО планує допомагати з археологічними дослідженнями на територіях, які постраждали внаслідок підриву Каховської ГЕС 6 червня 2023 року.
Про це повідомляє Мінкульт.
Загалом працівники Інституту археології НАН змогли промоніторити 836 археологічних пам'яток на площі 6667,08 квадратного метра, які постраждали внаслідок війни, у Київській, Чернігівській, Сумській та Миколаївській областях. Тимчасова окупація Херсонщини та її постійні обстріли ускладнюють дослідження цієї території.
Національний заповідник "Хортиця" визначили відповідальним за дослідження на акваторії Каховського водосховища. Т. в. о. міністра культури Ростислав Карандєєв доручив заповіднику координувати роботи як на воді, так і (в перспективі) на лівому березі Дніпра. Також заплановано створити спеціальні підрозділи в ЗСУ та МВС для допомоги археологам у проведенні досліджень.
К'яра Децці Бардескі, голова бюро ЮНЕСКО в Україні, заявила про готовність організації надати супутникові зображення для моніторингу об'єктів на окупованих територіях, а також провести тренінги щодо уніфікації форм фіксації пошкоджень і незаконного обігу культурних цінностей.
"Ми готові надавати всебічну підтримку, зокрема сприяти співпраці між органами влади та різними організаціями, також підтримувати цей процес логістично та організаційно" — додала вона.
Віктор Чабай, директор Інституту археології НАН України, наголосив, що також важливо запобігти пограбуванню археологічних та історичних пам'яток, які стали легкодоступними після руйнування Каховської ГЕС.
Згідно з нормами міжнародного права, зокрема Женевської конвенції, греблі вважають об'єктами, що мають захист під час воєнних конфліктів. Їхнє умисне руйнування кваліфікується як тяжкий воєнний злочин. Такі дії окупаційних сил спрямовані на систематичне знищення української культурної ідентичності, залишаючи під загрозою сотні історичних та археологічних пам'яток.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]