На 85-му році життя помер український режисер Роман Віктюк.
"Сьогодні, 17 листопада 2020 року, на 85-му році від нас пішов наш Майстер - великий, неперевершений режисер, учитель, геній, брила, чарівник, який, здавалося б, повинен бути вічно", - повідомили на Facebook Театру Романа Віктюка.
27 жовтня режисера шпиталізували до реанімації з тяжкою формою коронавірусу.
Ким був Роман Віктюк
Роман Віктюк народився у Львові у 1936 році.
Після закінчення Російського інституту театрального мистецтва працював у театрах юного глядача у Львові та Києві. Пізніше - викладав у московському цирковому училищі та став режисером Литовського драматичного театру.
Згодом Віктюк почав ставити п'єси у таких московських театрах як МХАТ та "Массовет".
Режисерську славу він отримав у 1980-х роках, зокрема завдяки виставі "Покоївки" (Служанки).
Американські критики зарахували Віктюка до 50 людей, які найбільше вплинули на другу половину ХХ сторіччя.
Приватний "Театр Романа Віктюка" режисер створив у Москві у 1991 році.
У 2006 році став "народним артистом України".
Як зазначили у театрі, попри смерть режисера, 17 жовтня у його театрі відбудеться вистава "Танго" - "на його честь і пам'ять".
За своє життя режисер поставив понад 250 вистав по всьому світу. Серед найвідоміших його робіт "М. Баттерфляй", яка відкрила власний театр режисера.
Кращі цитати режисера
"Мистецтво – це радість, життя – жах. Коли виходиш на підмостки, нічого іншого не існує для тебе. В цьому наш єдиний порятунок".
"Щастя — це пауза між двома нещастями".
"Рибка тоді вискакує зі ставка, коли відчуває, що на березі добра людина. Важливо потім не перетворитися із доброго дідуся на поганого, котрий, побачивши золоту рибку, подумає: "А, зараз буде товар!"
"Мене все життя Бог беріг від політики. Я ніколи не був у партії, в комсомолі. Завжди йшов узбіччям, але це не заважало мені ставити спектаклі в головних театрах країни. Може, це і було моє призначення: що я - бандерівець, який оселився у квартирі головного бандита (у Москві Віктюк жив у квартирі Сталіна - ред.), і жодного разу не поставив спектакль, який обслуговує систему. Навіть у МХАТі до 50-річчя СРСР я поставив "Украдене щастя" за Франком. Мало хто міг собі це дозволити".
Про війну на Донбасі та Україну
"Повірте, дуже складно (живеться в Росії в умовах війни - ред.). Але я роблю все, щоб вони знали, що я - українець".
"Хочу жителям Донбасу сказати тільки одне: ви живете поза Богом, ви Його не чуєте. На секунду вимкніть всі телеканали, закрийте очі та побудьте в тиші. Без зла, без насильства, без вбивства. У цій тиші, долучившись до Неба, може, у вашій душі щось станеться. Повинно статися, якщо ви українці. Якщо ви - не громадяни України, навіть ця тиша вам не допоможе, тоді дайте спокій Україні".
"Але так повинно було статись, тому що ця енергія накопичується так повільно, так без сорому і совісті та чекає ту хвилину, коли може вибухнути. Для тих, хто розпочав цю братовбивчу війну, немає жодної перестороги, немає Бога. Там чорт".
"Який же Путін народ? Він від чорта".