Як відновлюють академію Бойчука після ракетного удару: коментарі академії та МКІП

Як відновлюють академію Бойчука після ракетного удару: коментарі академії та МКІП

Уточнено
Зруйнована внаслідок ракетного удару Академія імені Михайла Бойчука
Зруйнована внаслідок ракетного удару Академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. Фото Суспільне Культура надав Юрій Дідовець

Росіяни 25 березня завдали ракетного удару по Академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Бойчука, зруйнувавши частину будівлі: спортивну залу, конгрес-хол та виставковий центр.

Звідтоді минуло два з половиною місяці, а 5 червня відбулося засідання Комітету Верховної ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, на якому представники Мінкульту, КМДА й народні депутати розглянули питання про відновлення та збереження знищених і пошкоджених об'єктів. Комітет спонукає відомство до активніших дій — адже, як зазначив нардеп Юрій Павленко, за весь цей час МКІП "фактично нічого не зробила" для відновлення освітнього закладу.

Про це в коментарях програмі "Культура на часі" розповіли члени комітету Юрій Павленко та Володимир В'ятрович.

"У межах засідання комітету стало зрозумілим, що за два з половиною місяці Міністерство культури, яке є органом влади, у відданні якого перебуває цей навчальний заклад, фактично нічого не зробило для того, щоб почати відновлювати його", — сказав Юрій Павленко.

Він наголосив, що саме тому комітет звернувся до МКІП із вимогою негайно вжити заходів з підготовки документів і початку демонтажу. Мовляв, за кожен день відсутності демонтажних робіт під завалами втрачаються унікальні культурні цінності держави, дипломні роботи, які зберігали та збирали протягом багатьох десятиліть.

Ще один член комітету ВРУ Володимир В'ятрович наголосив:

"На жаль, ми побачили, що особливо нічого не робиться, попри те, що академія — справді важливий об'єкт у системі культурного світу України: і як матеріальна цінність, і насамперед як колектив. Ми не побачили якихось кроків, які б впевнено вели до відновлення академії. Втрачено три місяці, і ми розуміємо, що в зимовий період можуть початися подальші руйнування".

Ректорка академії імені Бойчука Олена Осадча в коментарі для "Культура на часі" поділилася, що на момент російської атаки в закладі проходило навчання, але уламок ракети влучив у приміщення, де не було студентів чи викладачів.

"Те, що відбулося 25 березня, свідчить про те, що наш ворог цілить в серце України. Це друге Розстріляне відродження. Тут зберігаються дипломні роботи та золотий фонд нашої академії. З кожним днем фонди руйнуються, тож треба якнайшвидше розібрати завали — і зробити це дуже обережно", — сказала вона.

Позиція Міністерства культури та інформаційної політики

Директор Департаменту мистецтв МКІП Євген Лавро відмовився надавати коментар Суспільне Культура. А проте відкрито зачитав на засіданні позицію відомства. Він повідомив, що наразі підготували дефектний акт для здійснення першочергових аварійних робіт.

"Ми говорили з юрисконсультом вчора, вони чекають на витяг з фонду Держмайна, після отримання цього витягу вони пишуть лист в міністерство з проханням надати довіреність на реєстрацію державного майна, йдуть з цією довіреністю реєструвати право власності на державне майно. Станом на сьогодні, витягу з Фонду державного майна немає. А чи зверталися в Міністерство? Академія звертається. Протягом 4 днів оформлюється витяг з цим витягом вони звертаються до міністерства, потім міністерство надає довіреність на реєстрацію прав. На виконання першочергових та невідкладних робіт в Академії Бойчука, і ми отримали тільки 28 травня від бюро ЮНЕСКО відповідь, що вони готові сприяти надали нам відповідно дорожню карту, і ми з ними будемо теж параллельно рухатись. Якщо коротко, то це все".

Окрім цього, академія Бойчука сформувала дві проєктні заявки на фінансування за бюджетною програмою: щодо здійснення робіт з демонтажу будівлі на 6,5 млн гривень, а також проведення капітального ремонту із заміною вікон та пошкоджених мереж гуртожитку на суму 17 млн гривень:

"Підготовлено дефектний акт, для здійснення першочергових аварійних робіт. Академією підготовлено 2 проєктні заявки на фінансування за бюджетною програмою. Перша здійснення робіт по демонтажу будівлі на 6, 5 мільйонів гривень. Проведення капітального ремонту із заміною вікон та пошкоджених мереж гуртожитку на суму 17 мільйонів гривень. Але ці заявки поки не прийняті. Міністерство вживає заходів щодо оформлення технічної документації Академією".

Окрім того, в Мінкульті повідомили, що "досягнуто домовленості про надання з боку ЮНЕСКО допомоги для виконання першочергових та невідкладних робіт в академії ім. Михайла Бойчука. Це передбачає, зокрема, демонтаж, очищення уламків з пошкодженої території, а також у створення необхідної документації з оцінки збитків для підготовки проектної документації. Ця допомога буде надана в рамках реалізації проекту Цільового фонду ЮНЕСКО/Японії «Збереження культурної спадщини в Україні», який фінансується урядом Японії. ЮНЕСКО вже організували два технічні візити до академії. Під час них було проведено 3D лазерне сканування пошкодженої частини будівлі, включаючи спортивний зал, концертний зал, керамічні майстерні та музейну галерею. Також за участі міжнародного інженера-будівельника розроблено попередні структурні рекомендації та можливий план робіт. Наступними кроками стане відбір підрядника та проведення робіт зі знесення та вивезення уламків".

Новину уточнено 6 червня о 16:36: додано повний коментар Євгена Ларво та доповнено інформацію щодо співпраці з ЮНЕСКО.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок