У Великій Британії суд дозволив будувати тунель під Стоунгенджем

У Великій Британії суд дозволив будувати тунель під Стоунгенджем

У Великій Британії суд дозволив будувати тунель під Стоунгенджем
Стоунгендж, 17 грудня 2013 року. Фото: AP Photo/Alastair Grant

Верховний суд у Лондоні 19 лютого відхилив позов громадських активістів, дозволивши будувати тунель під Стоунгенджем, що є об'єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Про це повідомляють The Independent та BBC.

У липні 2021 року влада Великої Британії затвердила проєкт будівництва дорожнього тунелю A303 довжиною 3,3 км. Шосе проходить приблизно за 100 метрів від пам'ятки.

Уряд стверджує, що тунель необхідний, аби розвантажити рух на ділянці навколо Стоунгенджу, Еймсбері та Солсбері. Значна частина A303 — це широка смуга з подвійним рухом. Але горбиста та звивиста ділянка навколо пам'ятки повертається до односмугової ділянки. Крім того, прихильники будівництва стверджують, що тунель зменшить шум від авто.

Натомість група Save Stonehenge World Heritage Site ("Врятуймо світову спадщину Стоунгендж") стверджувала, що будівництво тунелю може завдати "незворотної шкоди" пам'ятці. Крім того, ЮНЕСКО попередило британську владу, що через будівництво Стоунгендж можуть прибрати з переліку об'єктів всесвітньої спадщини.

Перший позов у Верховному суді Сполученого Королівства розглянули у 2021 році. Тоді суд відхилив дозвіл на будівництво через ризики для довкілля та самої пам'ятки. Проте 14 липня 2023 року Міністерство транспорту знову затвердило план будівництва тунелю під Стоунгенджем.

У грудні 2023-го активісти із захисту Стоунгенджу подали новий позов до Верховного суду, в якому оскаржували оновлений план ремонту дороги та будівництва тунелю. На слуханні 19 лютого суд відхилив позов. Водночас учасники кампанії обіцяють продовжити боротьбу проти будівництва.

Суд ще має провести слухання щодо висновків міністерства про вплив будівництва на довкілля.

Адвокат громадських активістів Девід Вульф заявив, що уряд та національні магістралі надали "фундаментально неправдиву інформацію" про те, що будівництво не нашкодить пам'ятці, а також було проведено "недостатній аналіз трафіку для A303".

Водночас адвокат міністерства Джеймс Страчан впевнений, що проєкт будівництва розроблено "відповідно до зобов'язань Сполученого Королівства" на основі підписаної конвенції про охорону всесвітньої спадщини.

Що відомо про Стоунгендж

Стоунгендж — це комплекс мегаліт, що складається з кількох кіл кам’яних брил, висотою до 8,5 м. Вік пам'ятки — приблизно 3200 років. Достеменно не відомо, що люди робили в цьому місці. Комплекс є об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО.

Його також використовують друїди у своїх ритуалах. До прикладу в час зимового сонцестояння, в ніч із 21 на 22 грудня, друїди збираються в комплексі та проводять ритуал зустрічі найдовшої ночі.

В грудні 2023 року відбулися акції протесту друїдів та археологів, які адвокували захист пам'ятки від будівництва автомобільного тунелю.

Автор: Олег Челяк

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок