Степан Бандера і Роман Шухевич: що почитати про очільників ОУН та УПА

Степан Бандера і Роман Шухевич: що почитати про очільників ОУН та УПА

Степан Бандера і Роман Шухевич: що почитати про очільників ОУН та УПА
. Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

1 січня, у день народження Степана Бандери, Росія обстріляла пам'ятні місця, пов'язані з рухом УПА та ОУН. Внаслідок атаки російських безпілотників на Львівщині пошкоджено будівлю університету в Дублянах де навчався лідер ОУН Степан Бандера, а також повністю знищено Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича на Білогорщі.

Суспільне Культура зібрало 5 книжок, які розкажуть більше про життя Бандери і Шухевича, а також про діяльність ОУН.

  • "Роман Шухевич. Історія нескорених", авторка Олеся Ісаюк

Це видання від "КСД" вважається першою науково-популярною біографією генерал-хорунжого УПА. Книга базується на архівних матеріалах, маловідомих широкому загалу, та спогадах сучасників.

Олеся Ісаюк — історикиня, докторка філософії, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та музею "Тюрма на Лонцького". Авторка понад 50 наукових робіт і сотень публікацій у фахових та популярних українських виданнях.

книжки про бандеру і шухевича
"Роман Шухевич. Історія нескорених".
  • "Роман Шухевич. Життя легенди", авторка Олеся Ісаюк

Нове видання 2023 року від "Нашого Формату" простежує життя Романа Шухевича. Книжка оперта на джерела, свідчення та дослідження, а також маловідомі широкому загалу спогади сучасників. Та містить унікальні архівні матеріали, медіадодаток із сотнями світлин і документів.

"Роман Шухевич — головний командир УПА в 1943-1950 роках. Він є не лише видатною постаттю в історії боротьби за українську незалежність, а й яскравим представником справжньої української еліти: походив з авторитетної родини, блискуче освічений, серйозно займався спортом, музикою, зрештою, став успішним бізнесменом", — зазначено у анотації.

книжки про бандеру і шухевича
"Роман Шухевич. Життя легенди".
  • "Степан Бандера. Провідник української ідеї", автор Микола Посівнич

"Що робить Степана Бандеру Символом українського визвольного руху? Чому його, в’язня гітлерівських концтаборів, з деяких трибун називають ворогом, а ми — Провідником і героєм? Щоб зрозуміти це, варто подолати стереотипи, які утвердилися в суспільстві", — йдеться у анотації.

Видання базується на перевірених фактах, цікавих і невідомих широкому загалу матеріалах — документах і свідченнях, а також спогадах самого Бандери. Крім того видання містить багато ілюстративних матеріалів, зокрема медіадодаток із фото, відео й навіть записом голосу лідера ОУН.

"Книга Миколи Посівнича містить, напевно, найповніший на сьогодні верифікований перелік фактів біографії Провідника ОУН. Навряд чи вона суттєво понизить градус у дискусіях про Бандеру, однак має всі шанси зробити їх більш фактологічними, відтак допоможе не лише розвіяти міфи, а й розгледіти в ньому реальну людину", — зазначає історик Володимир В’ятрович.

книжки про бандеру і шухевича
"Степан Бандера. Провідник української ідеї".
  • "«Зродились ми великої години...» ОУН і УПА", укладач Вахтанг Кіпіані

Визвольний рух XX століття й зокрема діяльність ОУН і УПА належать до тих малодосліджених явищ, які вартують стати одним із найяскравіших прикладів боротьби за незалежність — не тільки в українській, але й у світовій історії.

Це видання 2022 року від видавництва Vivat становить собою корпус текстів, авторами яких є впливові науковці, журналісти, громадські діячі та дисиденти.

книжки про бандеру і шухевича
Книжка про ОУН і УПА.
  • "Перспективи Української Революції", автор Степан Бандера

Це зібрання статей Степана Бандери, що вийшло друком у Мюнхені 1978 року. Книга містить вибрані праці Степана Бандери, які стосуються теорії націоналізму, організації націоналістичного руху та завдань національно-визвольної революції. Ці тексти дозволяють проникнути в думки і ідеї Бандери, розкрити його внутрішній світ і зрозуміти мотивацію його дій.

Видання 2021 року від видавництва "Крила" містить не тільки статті лідера ОУН, а й передмову Ярослава Стецька за редакцією Данила Чайковського, яка доповнює та контекстуалізує праці лідера ОУН.

Водночас до видання того ж року від "Нашого формату" додано передмову Олександра Сича, глосарій рідковживаних, малозрозумілих і діалектних слів, іменний і географічний покажчики. А за допомогою QR-кодів читач зможе потрапити в онлайн-медіатеку, де зібрано оцифровані видання середини XX сторіччя, у яких публікувався автор.

Видання здійснюється з дозволу родини Бандер та завдяки сприянню Центру національного відродження імені Степана Бандери.

книжки про бандеру і шухевича
Книжка Степана Бандери.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок