Ватикан уперше пустив туристів до давньоримського некрополя

Ватикан уперше пустив туристів до давньоримського некрополя

Ватикан, Давній Рим, пам'ятник, некрополь, музей
Надгробні камені давньоримського некрополя, Ватикан, 14 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Gregorio Borgia

Комплекс музеїв Ватикану із 17 листопада дозволив усім туристам і вірянам відвідувати давньоримський некрополь "Віа Тріумфаліс", так зване Місто мертвих.

Про таке повідомила пресслужба Музею Ватикану.

14 листопада відбулася презентація пам'ятного місця для преси, а вже із 17 листопада некрополь відкритий для всіх охочих.

Як пише видання EuroNews, раніше поховання були доступні лише для окремих груп вчених і спеціалістів. Тепер будь-які відвідувачі можуть зайти сюди через нові ворота Святої Рози й побачити виставку "Життя і смерть у Римі цезарів".

Для туристів і паломників передбачені екскурсії. Музей зауважує, що відкриття некрополя приурочене до майбутнього Святого року у Ватикані, яким буде 2025-й.

Святий (ювілейний) рік, за біблійною традицією, має відновити рівність усіх синів Ізраїлю, надаючи нові можливості сім’ям, які втратили майно й навіть свободу через борги. У католицькій церкві Святі роки започаткував Папа Боніфатій VIII у 1300-му. Спершу вирішили, що таку дату проголошуватимуть кожні 100 років. Але після 1475 року Церква ухвалила інше: кожне покоління має побачити Святий рік, тож його треба призначати за 25 років.

Ватикан, некрополь, віа тріумфаліс, журналісти, Via Triumphalis, музей
Журналісти на презентації "Віа Тріумфалісу", некрополя у Ватикані, 14 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Gregorio Borgia

Більше про "Віа Тріумфаліс"

"Віа Тріумфаліс" (Via Triumphalis) — давньоримське поховання.

Як ідеться на сайті Музею Ватикану, тодішній Рим забороняв кремувати й ховати небіжчиків у місті з міркувань безпеки та гігієни, тож кладовища розташовувалися вздовж доріг за межами міської території.

Мандрівники проминали могили — так пам'ять про померлих жила. А родичі за допомогою певних практик і поховальних обрядів підтримували зв'язок зі своїми померлими близькими та встановлювали контакт із потойбічним світом.

Ватикан, некрополь, віа тріумфаліс, журналісти, Via Triumphalis, музей
Скелети в некрополі "Віа Тріумфаліс", Ватикан, 14 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Gregorio Borgia

На "Віа Тріумфаліс" багато могил — окремих та колективних. Поховання розміщені уздовж стежок і на площах, які давні римляни часто використовували для обрядів. Об'єкти тут добре збереглися й поглиблять знання вчених про язичницькі поховальні традиції.

Багато на яких могилах є надгробки з написами про те, ким був покійний, яка його історія. За словами музейника Леонардо Ді Блазі, поховання датовані I–IV століттями нашої ери. Здебільшого тут поховані раби, вільновідпущеники та ремісники з Риму.

Наприклад, є надгробок, підписаний "Альчімо". На пам'ятнику викарбувано, що похований працював у театрі Помпеїв — дбав про декорації. Крім того, біля його скульптури зображені теслярські інструменти, які він, імовірно, використовував, коли порався зі сценою. На іншому надгробку — портрет "Нуннія". Він доглядав ліси.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок