Перейти до основного змісту
Ватикан уперше пустив туристів до давньоримського некрополя

Ватикан уперше пустив туристів до давньоримського некрополя

Ватикан, Давній Рим, пам'ятник, некрополь, музей
Надгробні камені давньоримського некрополя, Ватикан, 14 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Gregorio Borgia

Комплекс музеїв Ватикану із 17 листопада дозволив усім туристам і вірянам відвідувати давньоримський некрополь "Віа Тріумфаліс", так зване Місто мертвих.

Про таке повідомила пресслужба Музею Ватикану.

14 листопада відбулася презентація пам'ятного місця для преси, а вже із 17 листопада некрополь відкритий для всіх охочих.

Як пише видання EuroNews, раніше поховання були доступні лише для окремих груп вчених і спеціалістів. Тепер будь-які відвідувачі можуть зайти сюди через нові ворота Святої Рози й побачити виставку "Життя і смерть у Римі цезарів".

Для туристів і паломників передбачені екскурсії. Музей зауважує, що відкриття некрополя приурочене до майбутнього Святого року у Ватикані, яким буде 2025-й.

Святий (ювілейний) рік, за біблійною традицією, має відновити рівність усіх синів Ізраїлю, надаючи нові можливості сім’ям, які втратили майно й навіть свободу через борги. У католицькій церкві Святі роки започаткував Папа Боніфатій VIII у 1300-му. Спершу вирішили, що таку дату проголошуватимуть кожні 100 років. Але після 1475 року Церква ухвалила інше: кожне покоління має побачити Святий рік, тож його треба призначати за 25 років.

Ватикан, некрополь, віа тріумфаліс, журналісти, Via Triumphalis, музей
Журналісти на презентації "Віа Тріумфалісу", некрополя у Ватикані, 14 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Gregorio Borgia

Більше про "Віа Тріумфаліс"

"Віа Тріумфаліс" (Via Triumphalis) — давньоримське поховання.

Як ідеться на сайті Музею Ватикану, тодішній Рим забороняв кремувати й ховати небіжчиків у місті з міркувань безпеки та гігієни, тож кладовища розташовувалися вздовж доріг за межами міської території.

Мандрівники проминали могили — так пам'ять про померлих жила. А родичі за допомогою певних практик і поховальних обрядів підтримували зв'язок зі своїми померлими близькими та встановлювали контакт із потойбічним світом.

Ватикан, некрополь, віа тріумфаліс, журналісти, Via Triumphalis, музей
Скелети в некрополі "Віа Тріумфаліс", Ватикан, 14 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Gregorio Borgia

На "Віа Тріумфаліс" багато могил — окремих та колективних. Поховання розміщені уздовж стежок і на площах, які давні римляни часто використовували для обрядів. Об'єкти тут добре збереглися й поглиблять знання вчених про язичницькі поховальні традиції.

Багато на яких могилах є надгробки з написами про те, ким був покійний, яка його історія. За словами музейника Леонардо Ді Блазі, поховання датовані I–IV століттями нашої ери. Здебільшого тут поховані раби, вільновідпущеники та ремісники з Риму.

Наприклад, є надгробок, підписаний "Альчімо". На пам'ятнику викарбувано, що похований працював у театрі Помпеїв — дбав про декорації. Крім того, біля його скульптури зображені теслярські інструменти, які він, імовірно, використовував, коли порався зі сценою. На іншому надгробку — портрет "Нуннія". Він доглядав ліси.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок