Понад 90% дописів в Instagram пишуть українською мовою: дослідження

Понад 90% дописів в Instagram пишуть українською мовою: дослідження

Понад 90% дописів в Instagram пишуть українською мовою: дослідження
. Фото ілюстративне: Суспільне

Української мови у соціальних мережах стає більше: у 2023 році понад 90 % дописів в Instagram та 75 % у Facebook створено саме нею. Якщо ж враховувати тимчасово окуповані території та російські соцмережі, якими користуються окремі українці, то російською написаний кожен другий допис.

Відповідне дослідження 30 жовтня оприлюднив Центр контент-аналізу.

"За підсумками дослідження можна констатувати, що за останні три роки українські соціальні мережі пройшли видатний шлях від стану майже суцільного зросійщення до переважної ролі української мови", — йдеться в дописі організації у Facebook.

Загалом дописи у Facebook, Twitter (Х) та Instagram підтвердили тенденцію посилення ролі української мови. Якщо у 2020 році частка коливалася у межах 15–25 %, а у 2022 році піднялася до 65–70 %, то тепер в Instagram українською написано понад 90 % дописів, у Facebook і Twitter (X) — 75–80 %.

Автори дослідження припускають, що тенденція продовжиться, хоча, можливо, скромнішими темпами.

Найбільше зростання продемонстрував YouTube. Якщо у червні 2022 року дослідники не виявили змін порівняно з періодом до лютого, то тепер українськомовний контент сягнув 45 %.

Удвічі зросла частка української мови в TikTok: якщо раніше співвідношення було 1 до 2 на користь російської мови, то тепер 2 до 1 на користь української.

українська мова
Скриншот із дослідження

Регіональний зріз

Дослідники зазначають, що істотний прогрес показала Сумщина (+16 %). Київська область із майже 84 % дописів українською мовою випередила Закарпаття і за мовною поведінкою є близькою до Західного макрорегіону.

Також вперше українська мова має сильніші позиції, ніж російська, в Харківській, Дніпропетровській та Миколаївській областях.

Українська мова тепер переважає в усіх областях, окрім частково окупованих Донецької, Луганської й Запорізької областей, Криму, а також Одещини. Але ця область водночас продемонструвала значне зростання — частка дописів українською мовою збільшилася з 27 % у червні 2022 року до 49 % у жовтні 2023 року.

українська мова
Скриншот із дослідження

Для аналізу зібрали дописи з Facebook, Twitter (Х), Instagram, Youtube, TikTok, а також із заборонених, але дотепер використовуваних російських VK та OK. Підраховано частоту вживання в кожній соціальній мережі пар слів (лексем), які мають відмінні корені в українській та російській мовах.

Всього було зібрано і проаналізовано 1,17 млн дописів, які містили подібні лексеми та були написані в період з 20 вересня по 20 жовтня 2023 року користувачами, що вказали у профілі Україну (або окуповані українські регіони).

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок