Прощання з Ніною Матвієнко відбудеться 11 жовтня об 11:00 у Національній філармонії України. Поховають її на Звіринецькому кладовищі.
Після того, як стало відомо про смерть Матвієнко, її колеги поділилися спогадами про співачку. Суспільне Культура зібрало частину з них.
Співак Павло Зібров у коментарі для телеканалу Суспільне Культура розповів, що познайомився з Ніною Матвієнко, коли йому було 25 років. Зі співачкою вони були сусідами, й вона допомогла йому під час хвороби.
"Вона зайшла, принесла якісь трави, якісь настойки, зробила мені компрес. Потім сказала: «Оцей напій, який я заварила, будеш пити через кожну годину». На другий день вранці я встав, у мене температура була 36,6".
"Я вважаю, що вона — лікар. Вона лікує душі. І не тільки українців. Всі, хто чув її голос, вона і лікувала цих людей по всьому світу", — сказав співак.
Народна артистка Валентина Ковальська разом зі вже покійними Марією Миколайчук та Ніною Матвієнко співала у тріо "Золоті ключі". В етері Українського радіо вона розповіла, що з Матвієнко дружила довго, а також жила в одному гуртожитку.
"Ніна була дуже вірна. Вона завжди до друзів ставилася з відповідальністю. Вона уміла дружити. Буває і таке, що шляхи іноді розходяться, у кожного почалося своє життя і так далі, але те, що Ніна велика співачка, це я добре знаю", — згадувала співачка.
Ковальська також розповіла, що разом із Матвієнко виконували всі пісні, які хотіли: козацькі, стрілецькі, повстанські. Однак через це за радянської влади вони 17 років "були невиїзні".
Художній керівник і головний диригент національної капели "Думка" Євген Савчук розповів програмі "Культура на часі", що познайомився з Ніною Матвієнко у хорі імені Верьовки, куди прийшов працювати. На той час Матвієнко вже співала у тріо "Золоті ключі" та здобула популярність. У хорі Савчук диригував деякими творами, де співала Матвієнко, зокрема двома колисковими: одна на вірші Лесі Українки.
"Найбільше творче, людське суспільне порозуміння з'явилося, коли я вже працював у капелі «Думка» й у нас були спільні концерти", — розказав Савчук.
Він додає, що словами важко описати феномен Ніни Матвієнко: "Це якесь Боже провидіння, це закладений генетично код тембру нашої національної української душі. Це складно висловити".
Співачка та засновниця об’єднання "Народна філармонія" Руслана Лоцман в етері Українського радіо розповіла, що познайомилася з Ніною Матвієнкою, коли була у 10 класі школи — перед вступом до університету мати Руслани консультувалася з фахівцями щодо її майбутнього. А вже в університеті Лоцман потрапила на навчання у клас пані Ніни.
"Ніна Митрофанівна не дозволяла співати фальшиво, не дозволяла співати як-небудь. Казала, що якщо виходиш на сцену, треба віддати себе всю, а інакше не треба взагалі туди виходити. І цей критерій для мене досі важливий, бо я зараз, викладаючи в університеті, для своїх студентів завжди ставлю це в приклад: людина, яка йде на сцену, має нести щось більше, ніж просто голос, ніж просто пісня", — згадувала Лоцман.
Востаннє вона бачилася з Ніною Матвієнко 28 червня цього року — за день до благодійного концерту, в якому брала участь Матвієнко.
Для програми "Культура на часі" співачка Ілларія поділилася, що для неї Ніна Матвієнко була "прикладом, як співати українську пісню, як її любити". Ілларія згадує, що познайомилася з Матвієнко випадково: у купе потяга до Львова.
"Можна сказати, що перше музичне, етнічне благословіння отримала від Нині Митрофанівни у потязі", — сказала співачка. Надалі артистки хоч і не спілкувалися щодня, але зустрічалися на спільних концертах.
Також спогадами поділилася українська співачка Марія Бурмака. Вона написала, що люди такого масштабу, як Ніна Матвієнко, "часто бувають суперечливі і неодномірні, складні, вони не вибирають «подобатись всім»". Однак сама співачка каже, що сприймала Матвієнко "як рідну, як маму".
"Нелегке життя прожила, боротьба була в кожному кроці, внутрішньо була, як кремінь. Пам'ятаю, як прийшла до них з Арсеном і Тонею репетирувати пісні, а вона така дивиться на мене і каже: «Ти така гарна на старість стала». Ми роками сміялись над цим компліментом", — згадувала Бурмака.
Акторка Ольга Сумська назвала Ніну Матвієнко "берегинею української пісні".
"Дякую долі, що мали можливість спілкуватися, надихатися, обіймати і дякувати особисто за творчість, божественний голос, який Ніна Митрофанівна передала своїй доньці Тоні Матвієнко", — написала акторка в Instagram.
Співачка й телеведуча Наталя Могилевська згадувала, що її дідусь викладав Ніні Матвієнко українську мову в університеті Шевченка. Вона також розповіла, що під час останньої зустрічі зі співачкою запропонувала їй допомогу лікарів, але Матвієнко відмовилась. Могилевська опублікувала їхні останні спільні фото.
Висловлював співчуття й президент Володимир Зеленський. "З нами назавжди залишаться її неперевершений автентичний і справді магічний голос, її народні ліричні та обрядові пісні", — написав він 8 жовтня.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]