Дизайнер Сергій Майдуков вперше співпрацював із НБУ — розробив монету енергетикам

Дизайнер Сергій Майдуков вперше співпрацював із НБУ — розробив монету енергетикам

Дизайнер Сергій Майдуков вперше співпрацював із НБУ — розробив монету енергетикам
Sergiy Maidukov/Facebook

Український дизайнер та ілюстратор Сергій Майдуков створив першу роботу у співпраці з Національним банком України (НБУ). Художник розробив дизайн для пам'ятної монети "Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам!".

Сергій Майдуков розповів про нову монету в себе на Facebook, а НБУ — на офіційному сайті.

Монета має номінал 5 гривень, вона зроблена з нейзильберуСплав міді з 5-35 % нікелю і 13-45 % цинку, тираж – до 50 000 штук. Нацбанк ввів її в обіг 26 вересня, водночас для продажу вона буде доступна з 4 жовтня. Дизайнер подякував НБУ за запрошення до цього проєкту і каже, що для нього це велика честь.

"Я пишаюся співпрацею з Національним банком і підтримую їхню амбітну місію в оновленні медіуму монети загалом, у бажанні відходити від кон'юнктури і в просвіті людей шляхом формування нових смаків", — говорить Сергій Майдуков.

Як пояснює Нацбанк, монета присвячена героїчній роботі українських енергетиків у час повномасштабної війни з Росією, обстрілів та блекаутів.

На аверсіЛицьова сторона монети монети зображено стилізований соняшник, який символізує енергетичну систему України. "Варіація квітки в інтерпретації Майдукова відсилає до символу вогню та образу історії Прометея, — прокоментувала цей дизайн мистецтвознавиця Лізавета Герман. — Квітка на аверсі поєднує українську орнаменталістику, характерну для українського авангарду, геометризацію та сучасну графічну манеру".

Аверс монети "Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам!" від НБУ та Сергія Майдукова
Аверс монети "Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам!" від НБУ та Сергія Майдукова. скриншот/НБУ/Facebook

На реверсіЗворотний бік монети, де зазвичай розміщується її номінал монети — стилізований тризуб, складених із трьох брил. Якщо ж його повернути, буде видно літеру "Е", першу у слові "енергетика".

Реверс монети "Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам!" від НБУ та Сергія Майдукова
Реверс монети "Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам!" від НБУ та Сергія Майдукова. скриншот/НБУ/Facebook

Нацбанк каже, що у створенні нумізматичної продукції хоче залучати сучасних митців.

"Ми точно бачимо, що українська нумізматика має потенціал та глибину, аби потужніше досліджувати минуле, сьогодення і майбутнє. Бути не просто відбитком часу, реакцією на запит суспільства, а й брати ініціативу на себе – ставати основою, у якій проявиться мистецьке різноманіття", — зауважує голова НБУ Андрій Пишний.

Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сухарук подякував за розробку:

Ми вдячні Національному банку та художнику Сергію Майдукову за вшанування важкої праці всіх українських енергетиків. Мінімалістичний дизайн монети поєднує в собі красу природи України та технологічність енергетичної інфраструктури, яка стала одним із символів стійкості всього українського народу.

Схвально про ініціативу та дизайн відгукнулися представники мистецької спільноти, зокрема директорка "Українського дому" Ольга Вієру, заслужений художник України Володимир Таран, кураторка Музею Ханенків Ольга Носко.

Однак під постом Нацбанку деякі користувачі пишуть, що дизайн монети недостатньо зрозумілий, не розкриває тему героїзму енергетиків тощо. Суспільне Культура запитало в Сергія Майдукова про його задум і негативні відгуки та чекає на відповідь.

Більше про Сергія Майдукова

Сергій Майдуков — український художник. Він співпрацює з іноземними періодичними виданнями, такими як The Guardian, The New Yorker, The Washington Post, The New York Times, The Financial Times, The Wall Street Journal, Die Zeit, The Economist, The Atlantic і багатьма іншими.

Сергій Майдуков
Сергій Майдуков. Сергій Майдуков. Фото: sergiymaidukov/Instagram

У 2021 році, до тридцятої річниці незалежності України, МЗС України внесло Майдукова до списку "30 Незалежних" українців, що змінюють країну.

У 2022 році для Банку Латвії художник створив дизайн монети номіналом 5 євро.

Майдукову мали вручити Премію миру імені Ремарка у 2023-му, однак він відмовився її отримувати, оскільки іншою лауреаткою стала російська письменниця Людміла Уліцкая.

"Для мене стало несподіванкою, що мене обрали, я отримав листа десь місяць тому. Спершу сказав, що іншим разом приїду, в подальшому листуванні написав, що не приїду зовсім. Гроші хочу більшою частиною покласти в монобанку, де збираю на авто для ЗСУ", — сказав він у коментарі "Читомо".

"Ми сподівалися запросити письменника з Росії та художника з України до Оснабрюка, щоб відзначити їх Премією миру імені Ремарка та спеціальною премією", – зазначила віцеголова журі премії Катаріна Пьоттер.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок