Музей історії подає до суду на "Київзеленбуд" через 90-річний каштан

Музей історії подає до суду на "Київзеленбуд" через 90-річний каштан

Музей історії подає до суду на "Київзеленбуд" через 90-річний каштан
Старий каштан в центрі столиці, який можуть зрізати. Фото: Настя Глущенко / Facebook

Якщо протягом найближчих днів КП "Київзеленбуд" не зріже 90-річний каштан на території Національного музею історії України в Києві, то музей на чолі з Федором Андрощуком подасть у суд на комунальне підприємство. Зеленбудівці визначили дерево таким, що може загрожувати життю людей. Але активісти хочуть його зберегти.

Про імовірний позов до суду розповіла акторка Ольга Сумська у себе на Facebook.

Вона як активістка виступає за збереження дерева. З нею до порятунку каштана долучилися біологиня Анастасія Глущенко та арбористДеревознавець, фахівець із догляду за зеленими насадженнями Володимир Ветроградський.

Каштан біля Національного музею історії України
Каштан біля Національного музею історії України. Настя Глущенко/Facebook

Чому каштан захотіли зрубати?

Про наміри зрізати дерево в центрі Києва біологиня повідомляла 12 вересня. Причина — його незадовільний стан. Заклад пояснив ситуацію: "Київзеленбуд" видав музею припис зрізати каштан, який може загрожувати життю людей. Відповідальність за виконання робіт у таких випадках покладається на балансоутримувача, тобто на музей.

Активісти Ольга Сумська, Анастасія Глущенко, Володимир Ветроградський за підтримки депутаток Київради Євгенії Кулеби та Ксенії Семенової закликали почекати з вирубуванням.

Кулеба додавала, що написала звернення до Міністерства культури та інформаційної політики з проханням передбачити бюджет на системний догляд за деревами на майбутнє, адже, за її словами, для цього дерева МКІП гроші не виділяло грошей на догляд.

Активісти домовилися з директором музею вилікувати дерево та відкрили збір для укріплення каштана. Потрібні 60 тисяч грн зібрали за 2 дні.

Ольга Сумська, Євгенія Кулеба, Володимир Ветроградський — активісти біля 90-річного каштана
Ольга Сумська, Євгенія Кулеба, Володимир Ветроградський — активісти біля 90-річного каштана. Ольга Сумська/Facebook

Однак керівництво Національного музею історії України наголошує, що юридично потрібно ще й скасувати припис "Київзеленбуду" про зрізання. Директор Федір Андрощук пропонував активістам написати листа в комунальне підприємство і, як каже музей, вони цього не зробили, тож припис, за яким аварійне дерево треба зрубати, все ще актуальний.

"Музей діє в межах закону. І для легального порятунку каштана зробив усе можливе", — кажуть у закладі.

Чим каштан цінний?

Анастасія Глущенко назвала кілька причин, чому дерево потрібно зберегти:

  • збереження обличчя Києва, коли дерева є частиною ландшафту;
  • екологічна цінність — очищення повітря;
  • заощадження фінансів, які підуть на те, щоб зрубати дерево, а потім відновити зелені насадження на цьому місці.
"Річ у тім, що вікові дерева — така ж історія, як архітектура різних епох. Якщо озиратися навколо, йдучи містом, ви можете буквально читати історію Києва. (...) Які дерева є залишком колишніх ярів, парків, частиною яких історичних місцин вони були? (...) Вже немає цих видатних митців, істориків, режисерів, але по собі вони залишили не тільки нематеріальну спадщину, а й дерева, які переймають і продовжують пам'ять цих людей", — додає біологиня Глущенко.

Як можна зберегти каштан у Києві?

Глущенко пропонує низку відновлювальних заходів:

  • каблінг — стягування гілок за допомогою металевих тросів, які, як імпланти, вживлюються в тіло дерева і не дадуть йому розпастися;
  • прорідження крони — так зменшать тиск на стовбур і скелетні гілки;
  • пломбування порожнини — вичищення трухлої деревини, обробка від інфекцій. Це зупинить гниття й дасть каштану можливість самостійно відновитися;
  • заповідання дерева — зобов'язання зберігати й лікувати каштан;
  • встановлення захисного паркану — як навколо липи Петра Могили.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок