Перейти до основного змісту
Софійський собор і центр Львова хочуть внести до списку спадщини ЮНЕСКО під загрозою

Софійський собор і центр Львова хочуть внести до списку спадщини ЮНЕСКО під загрозою

Софійський собор і центр Львова хочуть внести до списку спадщини ЮНЕСКО під загрозою
Софія Київська. Софійський собор у Києві, 13 серпня 2022 року. Фото: Getty Images

Софію Київську та історичний центр Львова пропонують внести до Списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО в небезпеці. Про це заявив керівник програми світової спадщини ЮНЕСКО Лазар Елунду, передає The Guardian.

"Ці об'єкти перебувають під загрозою знищення. Були напади на буферні зони навколо цих об'єктів, і ми не знаємо, що станеться в майбутньому", — сказав Лазар Елунду AFP.

Він зазначив, що Комітет всесвітньої спадщини ухвалить остаточне рішення на засіданні, яке відбудеться 10–25 вересня в столиці Саудівської Аравії — Ер-Ріяді.

До Списку об’єктів світової спадщини, які перебувають під загрозою зникнення, у січні 2023 року внесли центр Одеси. Це не завадило росіянам завдати ракетного удару по Одесі наприкінці липня та зруйнувати декілька пам'яток — зокрема, Свято-Преображенський кафедральний собор. ЮНЕСКО назвало це "зухвалим" та "нахабним" нападом.

Крім того, 6 липня росіяни влаштували наймасштабніший ракетний обстріл Львова від початку повномасштабного вторгнення. Тоді ракети поцілили в історичну частину міста: буферну зону об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО ("Львів – Ансамбль історичного центру"), у будинки зі статусом пам’ятки архітектури місцевого значення. Руйнувань зазнали понад 30 будинків, більше ніж 250 квартир, 10 гуртожитків, будинок дитини, два виші та санаторна школа. 10 людей загинуло, ще кілька десятків були поранені.

Зазначимо, що Софійський собор та Ансамбль історичного центру Львова додані до Списку світової спадщини ЮНЕСКО: 1990 та 1998 року відповідно.

Про Список світової спадщини ЮНЕСКО під загрозою

Список світової спадщини ЮНЕСКО під загрозою — це перелік об'єктів, яким, на думку експертів, загрожує зникнення чи знищення внаслідок природних причин або через втручання людини (збройні конфлікти та війни, землетруси й інші природні катастрофи, забруднення, браконьєрство, невпорядковане будівництво тощо). Пам'ятки, занесені до цього переліку, потребують особливої уваги, тож ЮНЕСКО повинно вживати особливих заходів, щоб зберегти їх. У списку зазначають приблизну вартість порятунку об'єктів культурної спадщини.

Внесення об'єкта до Списку світової культурної спадщини підвищує впізнаваність пам'ятки, а також підсилює політичні та інформаційні наслідки нападу на неї. Такий статус також може впливати на кваліфікацію воєнного злочину та збільшує шанси притягнути винних до міжнародної кримінальної відповідальності.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок