5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка

5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка

5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка
. Стенлі Кубрик. Колаж Суспільне Культура

Творчість американського режисера Стенлі Кубрика, безсумнівно, увійшла в історію кіно. Його унікальний стиль та бачення сюжету впізнається відразу та залишає враження на все життя.

Стенлі Кубрик народився 26 липня 1928 року в Нью-Йорку в єврейській родині. Він не отримав вищої освіти, проте завдяки винятковому таланту став фотокореспондентом видання Look Magazine. За порадою друга Кубрик почав знімати короткометражні фільми й рекламні ролики, а з фінансуванням допомагали родичі та знайомі.

За 40 років загадковий і відлюдний режисер Стенлі Кубрик зняв лише 13 повнометражних стрічок. Сюжетною основою більшості з них були літературні твори.

Серед важливих елементів почерку Стенлі Кубрика був характерний музичний супровід, зокрема він використовував класичні композиції. Побудова кадру вирізнялася великими планами, де персонажа часто показано з нахиленою вниз головою та спрямованими догори очима.

Доктор Стрейнджлав, або Як я перестав хвилюватись і полюбив бомбу (1964)

5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка
Доктор Стренджлав, або Як я перестав боятися хвилюватись та полюбив бомбу

Знятий за мотивами роману про холодну війну "Червона тривога". Історія починається з моменту, коли американський генерал Джек Різник з вигаданої авіабази Берельсон наказує своїм військам завдати ядерного удару по СРСР, що призводить до пристрасних дискусій та розбіжностей.

Фільм знімався у розпал холодної війни між Сполученими Штатами та Радянським Союзом, коли страх перед ядерним апокаліпсисом був найбільшим за весь час. Замість серйозного підходу до тематики фільму, Кубрик майстерно показав перегони озброєнь у стилі чорної комедії.

The Guardian писали:

"У комедії не було нічого подібного до «Доктора Стрейнджлава». Усі боги, перед якими схилялася Америка безглуздих, параноїдальних 50-х — бомба, Пентагон, Держава національної безпеки, сам президент, техаська мужність і нібито комуністична загроза фторування води — пішли в дровокол і ніколи більше не отримували такої ж поваги".

2001: Космічна одіссея (1968)

5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка
2001: Космічна одіссея

Заснований на оповіданнях британського письменника Артура К. Кларка. Сюжет розповідає про космічні подорожі, що перетинаються з процесом еволюції. Основна частина фільму з дуже малою кількістю діалогів охоплює космічну подорож до Юпітера, яка переривається через штучний інтелект, що керує місією та хоче вбити астронавтів.

Стрічка здійснила революцію в науково-фантастичному кіно, зокрема завдяки неймовірним спецефектам та саундтреку, який став культовим.

В одному з інтерв’ю Кубрик сказав:

"На найглибшому психологічному рівні сюжет фільму символізував пошук Бога [...]. Фільм обертається навколо цієї метафізичної концепції, і реалістичне обладнання та документальне відчуття щодо всього були необхідні, щоб підірвати ваш вбудований опір поетичній концепції".

Механічний апельсин (1971)

5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка
Механічний апельсин

Заснований на романі Ентоні Берджесса "Механічний апельсин", дія якого відбувається в антиутопічній тоталітарній Англії. Фільм розповідає про повсякденне життя групи друзів на чолі із садистом Александром де Ларжем. Вони функціонують за межами суспільно встановлених норм і вдаються насилля та злочинів без жодних моральних пересторог. Потім настає день, коли лідера заарештовують, садять у в’язницю та використовують як піддослідного кролика, щоб спробувати зупинити злочин.

Антиутопія Стенлі Кубрика мала величезний успіх у прокаті, але її довелося зняти з британських кінотеатрів, оскільки одночасно з виходом фільму в країні зросла кількість вбивств. Багато хто сумнівався в поганому впливі стрічки. Проте фільм мотивує до роздумів над темами влади, авторитету, свободи волі та, що найважливіше, дегуманізації.

Сяйво (1980)

5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка
Сяйво

Заснований на однойменному романі Стівена Кінґа. Фільм починається з історії письменника Джека Торренса, який переїжджає на роботу до готелю "Оверлук" у Колорадо. Переслідуваний жахливим минулим застарілого готелю, письменник у пошуках натхнення поступово впадає в божевілля. Від рук Джека страждають його дружина та син з "екстрасенсорними здібностями".

Фільм торкається тем насильства, ізоляції, божевілля, а також надприродних явищ. "Сяйво" вважають найкращим фільмом жахів, коли-небудь створених. Проте Стівен Кінґ, приголомшений тим, що фільм так сильно розходиться з його книгою, сказав, що "Сяйво" — єдина екранізація його романів, яку він ненавидів.

Суцільнометалева оболонка (1987)

5 культових фільмів Стенлі Кубрика — добірка
Суцільнометалева оболонка

Фільм створено за мотивами роману Ґустава Гасфорда "Короткочасники". Історія починається з навчання групи молодих морських піхотинців і солдатів-початківців, які проходять базову підготовку в тренувальному таборі в Північній Кароліні наприкінці 1960-х років. Війна у В’єтнамі вирує, і для підготовки солдатів до бою використовуються будь-які засоби, навіть найекстремальніші.

Майкл Герр писав про свою роботу над сценарієм:

"Суть була одна — стара і завжди серйозна проблема: як втілити у фільмі або книзі живу, дієву присутність того, що Юнґ називав Тінню, найдоступнішого з архетипів і найпростішого для сприйняття... Війна — це абсолютне поле діяльності Тіні, де всі інші її прояви ведуть тебе. Як висловилися у В'єтнамі: «Так, хоча я йду через долину тіні смерті, не боюся зла, бо я і є зло»".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок