У Мюнхені знайшли руїни синагоги, яку знищив Гітлер 85 років тому

У Мюнхені знайшли руїни синагоги, яку знищив Гітлер 85 років тому

У Мюнхені знайшли руїни синагоги, яку знищив Гітлер 85 років тому
BBC

Будівельники знайшли залишки головної синагоги Мюнхена, яку Адольф Гітлер наказав знищити в 1938 році. Вони виявили колони будівлі та кам’яну табличку з деякими з десяти заповідей. Про це повідомляє BBC.

У червні 1938 року німецький диктатор назвав синагогу "більмом на оці" та наказав знести її. П'ять місяців потому синагоги, єврейські підприємства та окремі євреї зазнали нападів по всій нацистській Німеччині під час смертоносного листопадового погрому, відомого як "Кришталева ніч". Звідтоді про споруду не було жодних згадок.

Через 85 років будівельники виявили уламки будівлі в річці Ізар. Вважають, що уламки зруйнованої синагоги використали для відбудови дамби Гроссхесселохер в 1956 році: скинули шматки будівлі у воду.

Єврейська громада та місцеві діячі в захваті від знахідки.

"Це був один із найбільш зворушливих моментів за 30 років роботи в єврейських музеях, особливо коли я побачив дошку з Десятьма заповідями, яку не бачили з 1938 року", — поділився керівник Єврейського музею Мюнхена Бернхард Пурін в інтерв'ю BBC.

Пурін сказав, що не вистачає трохи менше чверті таблички. Спочатку вона була на східній стіні синагоги — над ковчегом. Зараз на колишньому місці будівлі розташовується універмаг "Карштадт".

90-річна голова єврейської громади Мюнхена Шарлотта Кноблох також розчулена знахідкою, адже ще в дитинстві ходила до старої синагоги, поки її не зруйнували.

"Ці камені — частина єврейської історії Мюнхена, — сказала вона в інтерв'ю газеті Münchner Merkur. — Я не очікувала, що фрагменти збереглися — не кажучи вже про те, що ми їх побачимо".

Мер Мюнхена Дітер Райтер заявив громадському мовнику BR, що знахідка залишків такої величної будівлі була "удачею". Його заступниця Катрін Хабеншаден сказала, що історичний обов'язок міста — убезпечити знахідку та повернути її єврейській громаді.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок