США повертаються до ЮНЕСКО: переважна більшість держав-членів проголосувала за

США повертаються до ЮНЕСКО: переважна більшість держав-членів проголосувала за

США повертаються до ЮНЕСКО: переважна більшість держав-членів проголосувала за

На позачерговій сесії у Парижі члени ЮНЕСКО розглянули пропозицію США про повернення в організацію. Дводенна зустріч завершилася голосуванням, в якому взяли участь 142 зі 193 членів ЮНЕСКО. З них лише 10 держав проголосували проти, тоді як 132 — за. США офіційно стануть членом організації пізніше у липні.

"Це великий день для ЮНЕСКО і для багатосторонніх відносин", — заявила генеральна директорка Одрі Азуле.

сша знову в юнеско
США знову в ЮНЕСКО. Скрнішот зі сторінки у Twitter

Серед тих, хто проголосував проти, були країни, з якими США мають напружені відносини, зокрема Росія, Білорусь, Іран, Північна Корея та Нікарагуа. Ще один голос проти був від Китаю.

У березні 2023 року заступник держсекретаря США з питань управління Джон Басс заявив, що повернення в організацію "допоможе нам розв'язати ключову проблему упущеної вигоди, яку наша відсутність створює в глобальній конкуренції з Китаєм".

"Я натхненний і вдячний, що члени [ЮНЕСКО] прийняли пропозицію США, яка дозволить нам продовжити кроки до повернення в організацію, — заявив державний секретар США Ентоні Блінкен. — Сполучені Штати сильніші, безпечніші та успішніші, коли взаємодіють із рештою світу".

сша знову в юнеско
Блінкен подякував за ухвалене рішення. Скрнішот зі сторінки у Twitter

Посилений бюджет ЮНЕСКО

Сполучені Штати фінансуватимуть 22% регулярного бюджету організації. Окрім того, вони поступово будуть виплачувати свою заборгованість, а також добровільні внески на фінансування програм, включно з тими, що підтримують доступ до освіти в Африці, пам'ять про Голокост і захист журналістів.

Отже, ЮНЕСКО отримає посилений бюджет для реалізації своїх програм у сфері освіти, культури, науки та інформації. Вона також зможе активізувати діяльність на користь Африки та гендерної рівності — двох своїх стратегічних пріоритетів.

США і ЮНЕСКО

Після того, як Палестина стала повноправним членом ЮНЕСКО у 2011 році, адміністрація Барака Обами припинила фінансування організації, оскільки це заборонено американським законодавством. До того часу Вашингтон покривав 22% річного бюджету ЮНЕСКО (88 мільйонів доларів).

У жовтні 2017 року адміністрація Дональда Трампа оголосила, що виходить з організації. Зазначалося, що рішення не було простим і пояснювалося "зростаючими заборгованостями в ЮНЕСКО, необхідністю фундаментальної реформи організації та її постійною антиізраїльською політикою". Офіційно Сполучені Штати вийшли з ЮНЕСКО 1 січня 2019 року, але залишили за собою спостерігальний статус.

Станом на грудень 2020-го США заборгували ЮНЕСКО близько 616 мільйонів доларів несплачених членських внесків.

У лютому 2022 року ізраїльський уряд повідомив Державний департамент, що не буде проти повернення США до ЮНЕСКО. А у грудні Конгрес схвалив виділення понад 500 мільйонів доларів, потрібних для виплати боргу.

Сполучені Штати двічі в історії виходили з ЮНЕСКО. Уперше це зробила адміністрація Рональда Рейгана у 1984 році. У 2002 році за президентства Джорджа Буша Вашингтон повернувся в організацію.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок