Це не ми скасували доповідь Лінор Горалик, а саме росіяни – Гусейнова про скандал довкола Prima Vista

Це не ми скасували доповідь Лінор Горалик, а саме росіяни – Гусейнова про скандал довкола Prima Vista

Це не ми скасували доповідь Лінор Горалик, а саме росіяни – Гусейнова про скандал довкола Prima Vista
. Олена Гусейнова. Колаж Суспільне Культура

Українські поетки Анна Грувер та Олена Гусейнова відмовилися від участі у фестивалі в Тарту Prima Vista. Внаслідок публічних дискусій організатори скасували виступ російської письменниці у межах фестивалю, однак вона все ж мала доповідь у місті Тарту.

Нагадаємо, що раніше Суспільне Культура писало про позицію Олени Гусейнової та Анни Грувер.

У коментарі Ірині Славінській на Українскому Радіо Олена Гусейнова зазначила: "Я писала свій текст для естонської аудиторії. Були питання, я їх пояснила, і на цьому поставила крапку. Мені не потрібно було скасовувати візит Лінор Горалік. Це питання до організаторів фестивалю".

Письменниця також додала: "Російська культура, яка обговорює російську культуру зразка ХІХ сторіччя. Це такий наратив неможливий, на мою думку, у 2023 році. Я подивилася на це очима українськими очима і зрозуміла, що тінь падає на естонців. І мені стало важливо пояснити українцям, що у мене була можливість виступу, але я відмовилася".

За її словами, після того, як українські поетки відмовилися від участі, з ними солідаризувалися європейські колеги з інших країн Балтії. Ситуація також була обговорена і серед російських колег, які почали коментувати рішення українок негативно, що призвело до "вибухової ситуації". Лише після цього оргкомітет прийняв рішення скасували виступ Лінор Горалік. Однак вона виступила із кількома доповідями уже не в межах фестивалю, а незалежно від програми події.

"Я відмовилася наприкінці березня, а Анна відмовилася на початку квітня", – розповіла Українському Радіо Олена Гусейнова. "Тобто я відмовилася тоді, коли я отримала пропозицію брати участь у фестивалі, а Анна Грувер тоді, коли вона отримала. Я письменниця-резидентка міста літератури Тарту і я не зобов'язана брати участь у фестивалі. Але резиденту завжди пропонують взяти участь у заключному концерті з музикою і поезією. І я відмовилась, оскільки на фестивалі є російський кластер, російська програма. Це традиція. Тарту має цю традицію російської культури: Лотман, Тартусько-московська семіотична школа, професура. Тобто, очевидно, є цей контекст. Цей кластер — це естонці російського походження, які пишуть російською мовою. Крім естонців, завжди є ще запрошені. Цього року це Римма Маркова зі швейцарським паспортом та Лінор Горалік з ізраїльським паспортом. Я гуглила Римму Маркову, не знайшла про неї абсолютно нічого. Але про Лінор Горалік ми пам'ятаємо епізод квітня 2022 року, коли вона запустила журнал ROAR і коли українська спільнота, зокрема літературна, заявила, що це момент, коли розріджуються свідчення українців, і що це зараз неприпустимо. І Лінор на це відреагувала закриттям коментарів, видаленням поста. На цю дискусію вона не зреагувала, не почула українську спільноту. Для мене це показово, і я не хотіла б, щоб із нами так вчиняли. Отже, я відмовилася. Коли я приїхала на початку квітня, я дізналася, що Аня Грувер також запрошена, і вона також відмовилася".

"Якщо мене чують росіяни, я б хотіла уточнити. Це не ми з Анною Грувер скасували доповідь Лінор Горалик, а саме ви", – доповнила Гусейнова.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок