Помер літературознавець і дисидент Іван Дзюба

Помер літературознавець і дисидент Іван Дзюба

Помер літературознавець і дисидент Іван Дзюба
.

На 91-му році життя уві сні помер літературознавець, дисидент, Герой України, другий іністр культури України Іван Дзюба. Йому було 90 років.

Про це повідомив літературознавець, політичний і громадський діяч Микола Жулинський у коментарі Радіо Свободі.

"Передусім Іван Дзюба — це інтелектуальний провідник і речник українського "шістдесятництва". І я сьогодні не можу не згадати слів Ліни Костенко, яка сказала, що Іван Дзюба — це людина, яка завжди мала мужність говорити правду", — сказав Микола Жулинський.

Життя Івана Дзюби

Іван Дзюба був одним з ініціаторів першого в СРСР публічного протесту проти політики влади — у вересні 1965 року на прем'єрі фільму "Тіні забутих предків" у кінотеатрі "Україна", що в Києві, разом із Василем Стусом і В'ячеславом Чорноволом він вийшов на сцену, оприлюднивши інформацію про таємні арешти української творчої інтелігенції.

Він – автор праці "Інтернаціоналізм чи русифікація?", написаної у 1965 році.

"Маховик русифікації розкручений, він має колосальну знищувальну силу інерції", — говорив Іван Дзюба.

У 1970-х роках Іван Дзюба був підданий гонінням за свої погляди, а 1972 року був виключений зі Спілки письменників України.

Помер літературознавець і дисидент Олесь Дзюба

У 1989 році став одним зі співзасновників Народного Руху України.

У 1992 став другим міністром культури незалежної України. На роботу їздив громадським транспортом, соромлячись користуватися службовим авто.

1999–2005 — очолював Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка, був одним із учасників ініціативної групи "Першого грудня".

З 2001 року — почесний доктор НаУКМА. Член Українського ПЕН.

"Ми сьогодні на зовсім новому і набагато небезпечнішому етапі русифікації, ніж це було, скажімо, 50 років, навіть 30 років, навіть 20 років тому, — говорив Іван Дзюба в інтерв'ю в 2006 році.

"Тоді була перспектива або ілюзія перспективи: здавалося, що вся справа в тому злочинному режимі, і коли буде змінений режим, коли ми доб’ємося демократії, то ці проблеми поступово можна буде розв’язати.

Виявилося, що ця хвороба зайшла настільки далеко, і цей маховик русифікації вже такий розкручений, що він має колосальну знищувальну силу інерції і його вже майже неможливо зупинити. Тобто, його можна було б зупинити, коли сильна державна воля цьому протистояла б і якісь енергійні, цілеспрямовані і системні дії держави.

Псевдодемократія розв’язала руки і можливості всім українофобським, русифікаторським силам. А можливості у них колосальні, тому що в їхніх руках фактично й основні важелі влади; у них увесь час були і фінансові можливості, і колосальна допомога з боку російської держави, і дуже очевидна активна, хоч і прихована, діяльність російських спецслужб, і повне панування російських ЗМІ, діяльність московської церкви і так далі – все це такий сильний наступ, якого Україна ще, по-моєму, раніше не знала", — говорив Іван Дзюба.

Де і коли відбудеться прощання з літературознавцем, наразі невідомо.

Читайте також

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

На початок