"Це на голову не налазить". Геральдист Гречило – про помилки на зображенні Великого герба

"Це на голову не налазить". Геральдист Гречило – про помилки на зображенні Великого герба

"Це на голову не налазить". Геральдист Гречило – про помилки на зображенні Великого герба
Великий герб

Народні депутати затвердили у першому читанні законопроєкт про Великий герб України. Це не остаточне рішення. Буде друге читання, оскільки, згідно з Конституцією, закон про Великий герб мають підтримати не менше 300 депутатів.

До другого читання парламентарі мають знайти консенсус у Верховній раді, адже запропонований варіант Великого герба критикується частиною геральдистів-фахівців понад 20 років поспіль. У чому причина – в ефірі Радіо Культура розповів Андрій Гречило, фахівець у галузі геральдики і емблематики, засновник і голова Українського геральдичного товариства, співавтор малого державного герба України, а також голова журі, яке у 2020 році обрало проєкт Великого герба.

Не той проєкт

Зображення Великого герба, що у першому читанні затвердив парламент 24 серпня за пропозицією президента Володимира Зеленського, не переміг і навіть не отримав нагороди на конкурсі, де обирали варіант Великого герба. Конкурс проводили у 2020 році за рішенням уряду і дорученням парламенту, зауважив Гречило.

За його словами, проєкт, який 24 серпня розглянув парламент, був відхилений на другому етапі конкурсу, оскільки не відповідав геральдичним нормам.

"І, чесно кажучи, для мене було досить великим здивуванням, коли в кінці червня 2021 року президент Зеленський задекларував, що саме цей проєкт дивним чином, без жодних виправлень, без врахування зауважень опинився як додаток до законопроєкту", – сказав голова журі, яке обирало варіант зображення Великого герба.

Довідка Суспільне Культура:

На конкурсі у 2020 році переміг варіант великого герба, який у середині 90-х розробив Олексій Кохан. Після оголошення результатів конкурсу і переможця проєкт розкритикували (як фахівці, так і користувачі соцмереж створювали меми та писали зауваження) за несучасність, громіздкість, те, як намальований козак, наявність статевого органу у лева, шкарпетки архистратига Михаїла та його наявність на гербі.

"Це на голову не налазить". Геральдист Гречило - про помилки на зображені Великого герба
Великий герб Івахненка, який президент запропонував затвердити / Великий герб Кохана, який переміг на конкурсі у 2020 році.

Проєкт Великого герба, який розглянув парламент за внесенням президента Володимира Зеленського, теж не новий. Це один із варіантів зображення, який у середині 90-х розробив колектив під керівництвом Олександра Івахненка.

У 2001 році інший варіант цього ж зображення пропонувався до затвердження парламентом, але цього не сталося.

У 2007–2008 роках був проведений третій конкурс зображення Великого герба після конкурсів 1991-го і 1996-го, які не виявили переможців. За його результатами уряд затвердив майже те саме зображення Івахненка і без змін того, що всі ці роки критикують геральдисти. Тому питання у парламенті не розглядалося.

Хоча Великий герб офіційно не затверджено, у 2015 році зображення Івахненка з'явилося в Адміністрації президента. Як зазначалося, рожеву залу на четвертому поверсі заново задекорували: змінили колір стін на синій, а гобелен із зображенням рослини зняли і повісили гобелен з проєктом Великого герба.

"Це на голову не налазить". Геральдист Гречило - про помилки на зображені Великого герба

Що критикується у проєкті Великого герба

Корона не за статусом

"Цей проєкт в різних варіаціях з бородою, він ще з 1996 року. В ньому залишилася основна хибна концепція, і всі помилки плавно переповзли в малюнок, який зараз маємо у Верховній раді", – сказав Гречило.

Основна помилка – використання корони гідності. Це вінець, який знаходиться нагорі композиції і увінчує її. Корона, яка знаходиться на леві-щитотримачі, може бути. В геральдиці нормальною практикою є використання корон для щитотримачів, сказав експерт. А чому ж український Великий герб не може мати корону гідності? Бо вона вказує на статус власника герба, розповів Гречило. Скажімо, ми маємо герб міста, який увінчується міською короною, що замурована під цеглинку. Сільські герби увінчуються вінцями з колосків. Тобто з першого погляду можно відрізнити: це герб міста, це герб села, не банку, не установи, не якоїсь фізичної особи.

В шляхетській, дворянській, магнатській геральдиці так само практикуються різні типи корон: графська, князівська, баронська тощо. Корона вказує на статус і не можна використовувати чужих корон, чужих вінців, узурпувати символіку, бо це не відповідає статусу.

Державний герб має відображати статус конкретної держави. Україна є республікою. А корони на гербах переважно у світі використовують монархії: князівство Монако, Велике Герцогство Люксембург, королівства Швеція, Данія, Норвегія, Нідерланди. Вони мають корони гідності, які увінчують їхні герби зверху геральдичної композиції.

Є прецедент, створений колишніми постсоціалістичними країнами. Після розвалу Союзу і соціалістичного табору в деяких країн амбіції були великі чи великодержавницькі, вони хотіли підкреслити свої давні традиції, і тому почали малювати корони в гербах. Маємо як приклад Угорщину. Але угорці при тому навіть на різні закиди і насмішки, що були, казали: "Ми не монархія, ми використовуємо реальну корону, яка збереглася до сих пір, яка є символом 1000-літньої державності". Це корона святого Стефана, і вона підкреслює історичні традиції. Це національна святиня. Будь-хто, хто відвідує Будапешт, може піти в парламент і оглянути її.

На жаль, в Україні немає таких пам’яток, не збереглися, і більше того, ми не знаємо, як вони виглядали. Як виглядав, скажімо, вінець Володимира Великого, чи використовував якийсь вінець Ярослав Мудрий. Було багато шуму навколо Данила Галицького, хоча вигляд його корони відомий, він зображений на печатці короля Юрія, але, по-перше, проводити якісь реконструкції на підставі таких мізерних джерел зовсім немає сенсу. По-друге, є лев-щитотримач, який уособлює західну Україну, Галицько-Волинську державу, на ньому ця корона присутня.

Тому використовувати корону гідності на Великому гербі Україні – геральдичний кітч.

"Це на голову не налазить". Геральдист Гречило - про помилки на зображені Великого герба

Ногами на синьо-жовтій стрічці

Це ще одна груба помилка і неприємна річ - щитотримачі стоять на синьо-жовтих стрічках. Якщо подивитися герби інших держав, на яких є щитотримачі, тобто дві фігури, які підтримують щит обабіч, то дуже часто вони стоять на одноколірних стрічках з якимось девізом, який підкреслює характерні риси країни. І немає випадків, щоби вони топталися по стрічках національних кольорів. В даному випадку це ще гірше сприймається у нас в суспільстві, особливо після подій 2014 року.

"Всі ми пам’ятаємо, як російський агресор і в Криму, і на Донбасі починав напади зі зривання українських прапорів, їх підпалення, паплюження, топтання ногами. Тобто прописувати такі річ у Великому державному гербі – це все, чесно кажучи, на голову не налазить", – вважає Гречило.

Непотрібний геральдичний намет

Між короною і щитом намальований геральдичний намет – рослинний орнамент, перейшов до іншого зауваження експерт. Історично рослинний орнамент уособлював собою намітку, яку використовували під час Хрестових походів. Нею покривали шолом, щоби він не перегрівався на сонці. З часом на гербах почали малювати декоративні рослинні орнаменти, переважно з листя аканту. І в державних гербах його переважно використовують країни, які входять до Британської Співдружності – колишні британські колонії. У цих країнах на гербах рослинний орнамент покриває шолом. У нас шолому немає. Відповідно застосовувати геральдичний намет немає потреби і не можна.

"Мені здається, що у авторів проєкту Великого герба залишилося порожнє місце, вони хотіли чимось його затулити, і намалювали намет між короною і щитом, а шолому немає", – сказав Гречило.

Дві ліві задні лапи

Герб треба оцінювати за двома параметрами: зміст (які є елементи) та стилістика. "У проєкту, за який проголосовано у першому читанні, стилістика, на жаль, досить невдало виконана, – продовжив Гречило. – Наприклад, у лева чомусь дві ліві задні лапи. Так, лев подається стилізовано, але треба було продумати і не малювати таких речей, бо воно виглядає смішно. Це державний символ, який піде за межі України, і не варто підставляти країну, щоби з неї сміялися через такі невдалі малюнки".

Про широту використання

Більшість Великих гербів використовується в різних країнах виключно або главами держав, або вищими органами державної влади. В Україні також треба прийняти норми, за якими Великий герб використовував би передусім президент на своїх атрибутах: штандарті, печаті, бланках, табличках, фасаді будівлі. Також це б дозволялося у такий же спосіб Верховній раді, уряду, Верховному суду і Конституційному суду.

"Бо є загроза надмірної ініціативи депутатів. Скажімо, пропишуть вони, що герб іде на паспорти, і можна уявити, що почнеться: залізли б кожному громадянину в кишеню, усі би бігали, міняли. Ясно, ніхто би задоволення від цього не отримував", – міркує Гречало.

Що відомо

  • Згідно зі ст. 20 Конституції, Великий герб України встановлюється з урахуванням Малого герба та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної ради. Головним елементом Великого герба є Знак княжої держави Володимира Великого (Малий герб України).
  • Конкурс ескізів Великого герба оголошували тричі: у 1991-му, 2001-му та 2007 роках, однак щоразу безрезультатно.
  • У 2009 році Кабмін затвердив проєкт великого герба (Івахненка). Він описується так: включає зображення малого герба у центрі, по боках – фігури лева і запорозького козака, знизу – синьо-жовту стрічку, а вгорі – княжу корону.
  • Законопроєкт про Великий герб президент Володимир Зеленський вніс до парламенту у понеділок, 28 червня. 24 серпня його прийняли у першому читанні. "Всі ці роки існує тільки одне незакрите питання, єдиний державний символ, який прямо передбачений конституцією і якого досі не існує – це Великий герб України", – заявив президент під час виступу у Верховній Раді. За його словами, тема Великого герба викликає багато суперечок, але "у рік 30-ліття незалежності і 25-ліття Конституції потрібно у цьому питанні нарешті поставити крапку".
  • Розмови щодо необхідності ухвалення Великого герба всі ці роки викликають суперечки: чимало фахівців та політиків вважають, що Україні вже не потрібен Великий герб, а його функції цілком може виконувати чинний Малий герб – Тризуб.
На початок