Бактерії допомогли вченим очистити капелу роботи Мікеланджело від плям

Бактерії допомогли вченим очистити капелу роботи Мікеланджело від плям

Бактерії допомогли вченим очистити капелу роботи Мікеланджело від плям

Біологи за допомогою бактерій різних штамів очистили від плям бруду капелу Медічі у Флоренції – про це повідомляє видання The New York Times.

Меморіальна каплиця була зведена в першій половині XVI століття скульптором Мікеланджело. Експеримент з очищення капели за допомогою бактерій проводили в умовах абсолютної таємності.

Через 60 років після завершення будівництва капели у 1535 році з'явилися перші згадки про те, що на скульптурах і саркофагах почали виникати плями, а стіни потьмяніли. Реставратори вважають, що причина – рештки герцога флорентійського Алессандро Медічі, тіло якого поховали в каплиці, але належним чином не обробили.

У наступні роки тиньк, який використовували для копіювання шедеврів на вершинах гробниць, залишив знебарвлені плями.

Бактерії допомогли вченим очистити капелу роботи Мікеланджело від плям

П'ять років тому один з реставраторів, який працював над відновленням капели, взяв участь у конференції, на якій біологи розповідали про очищення творів мистецтва за допомогою бактерій. На той час італійські вчені вже випробували цей метод в палаццо Фарнезе в Римі: штами, виділені з шахтних дренажних вод на Сардинії, усунули корозійні плями на каррарському мармурі та очистили від слідів смоли знамениті фрески Аннібале Карраччі. Тому, коли прийшов час чистити шедеври Мікеланджело в капелі Медічі, реставратори та музейники залучили ту ж команду біологів.

Вчені провели інфрачервону спектроскопію і виявили на скульптурах і надгробках кальцит, силікат і органічні сполуки. Потім з колекції в майже 1000 штамів, які зазвичай використовуються для поїдання нафти, біологи вибрали вісім найбільш підхожих для каррарського мармуру. Реставратори протестували їх на невеликій ділянці, усі вони виявилися ефективними та безпечними – як для здоров'я людей, так і для творів мистецтва.

Восени 2020 року, коли в Італії всі музеї були зачинені для відвідувачів, вчені та реставратори провели експеримент. Вони нанесли на надгробки гель з мікробами, перетворивши каплицю на своєрідний шведський стіл.

Зараз капела Медічі знову відкрита для туристів, і скульптури Мікеланджело можна бачити в тому ж первозданному сяйві, що і 500 років тому.

Читайте також

Два роки після пожежі: як проходить реставрація Нотр-Дам де Парі

Толоки та екскурсії: як волонтери відновлюють територію майбутнього музею у Маліївцях

Що відбувається з Будинком кіно: частину співробітників звільнили, а будівля майже спорожніла

На початок