Два роки після пожежі: як проходить реставрація Нотр-Дам де Парі

Два роки після пожежі: як проходить реставрація Нотр-Дам де Парі

Два роки після пожежі: як проходить реставрація Нотр-Дам де Парі

2 роки тому, 15 квітня 2019 року, внаслідок пожежі звалився шпиль собору Паризької Богоматері, сам собор лише дивом уцілів. Руйнування майже 860-річної історичної та архітектурної спадщини шокувало людей по всьому світу. На щастя, під час пожежі ніхто не загинув і велика частина споруди вціліла. Суспільне нагадує про пожежу в Парижі та розказує, як проходять реставраційні роботи два роки потому.

Пожежа

15 квітня 2019 року о 18:18 на горищі, де проводили ремонтні роботи, спрацював детектор диму – після цього полум'я поширилося дуже швидко. Навколо будівлі зібралися десятки глядачів, які спостерігали за розвитком подій. До 21:45 сотні пожежників, які перебували на місці події, змогли заспокоїти полум'я. Слідчі стверджують, що загоряння могло бути викликане або сигаретою, або коротким замиканням. Усередині собор був пошкоджений відносно слабко, окрім руйнувань, які були нанесені димом і водою під час гасіння пожежі.

Два роки після пожежі: як проходить реставрація Нотр-Дам-де-Парі
АР

Під час пожежі обвалилася центральна частина покрівлі разом зі шпилем посередині. Дубово-свинцевий шпиль XIX століття, спроєктований архітектором Еженом Еммануелем Віолле-ле-Дюком, був 93 метри заввишки. Згодом вогонь перекинувся й на одну з башт західного фасаду, але пожежниками вдалося загасити його в зародку. Також їм вдалося врятувати значну частину культурних цінностей, зокрема унікальні картини та статуї.

Загалом до гасіння пожежі були залучені десятки одиниць спецтехніки та близько 400 пожежників. Пожежні гелікоптери не застосовували, бо ті скидають одразу тонни води, що може завдати не меншої шкоди будівлі, ніж сам вогонь.

Багато представників французької еліти разом з корпораціями та приватними спонсорами обіцяли пожертвувати сотні мільйонів доларів у фонд реставрації собору. Але це процес не швидкий: потрібно понад шість місяців, щоб всі ці пожертви були переведені у відповідні благодійні організації – підсумкова сума склала майже мільярд доларів.

Реставрація

Після цього відразу ж почалися роботи з відновлення: видалення сміття і стабілізація оплавленої оболонки будівельних риштувань, які залишилися там після реставрації шпиля. Але немає лиха без добра: тепер вчені та історики можуть досліджувати оригінальні методи будівництва собору. Вже є одне відкриття: раніше вважалося, що дах був зроблений з середньовічних дубів, але, як виявилося, багато частин конструкції, побудованої між XVII та XIX століттями, були набагато більш сучасними.

Два роки після пожежі: як проходить реставрація Нотр-Дам-де-Парі
АР

Спочатку президент Франції Еммануель Макрон заявляв, що собор буде повністю відновлений до 2024 року – до моменту, коли в Парижі пройдуть літні Олімпійські ігри. Але зараз через пандемію коронавірусу довелося призупинити реставраційні роботи, що неминуче призведе до затримок в майбутньому. Ще один факт, який викликає занепокоєння: стоплені будівельні риштування, які поки що не зняли з вершини собору, можуть впасти й ще більше нашкодити конструкції.

27 квітня 2020 року в соборі Нотр-Дам де Парі відновили ремонтні роботи, які були зупинені через пандемію. 27 квітня робітники почали переобладнувати будмайданчик, аби зробити його захищеним від коронавірусу.

Суперечки навколо нового шпиля

Після пожежі у Франції велася напружена дискусія щодо того, якою має бути відреставрована частина споруди. Так, генерал Жан-Луї Джорджлін, який відповідав за реконструкцію, схилявся до сучасної альтернативи.

Ці заяви викликали хвилю "нетрадиційних" пропозицій від архітекторів з усього світу, зокрема одну конструкцію пропонували створити з басейном на даху, а іншу — з великим парком та оранжереєю. Однак головний архітектор собору Філіп Вілньов рішуче виступив за реставрацію попереднього дизайну XIX століття.

У липні 2020 року президент Франції Еммануель Макрон заявив, що шпиль Нотр-Даму відновлять за готичним дизайном XIX століття. У Єлисейському палаці пояснили рішення проєктувати шпиль за прикладом XIX століття зокрема тим, що процес створення нового та сучасного міг би затриматися.

Два роки потому

25 грудня 2020 Хор Собору Паризької Богоматері виступив у будівлі собору вперше після пожежі, яка сталася у квітні 2019 року. Хор був змушений виступати у будівельних шоломах та костюмах, оскільки перебувати всередині досі небезпечно.

Хор виконав “Тиху ніч” англійською та французькою, Jingle Bells та "Гімн Янголів". Єпархія назвала це "надзвичайно символічним концертом, відзначеним емоціями та надією", а також святом "музичної спадщини Середньовіччя". До пожежі хор Собору Паризької Богоматері давав близько 60 концертів на рік тільки у Нотр-Дамі та виступав і в інших церквах французької столиці.

Наприкінці березня для реконструкції шпилю у французькому регіоні Луара взялися зрізати дуби віком понад 200 років. Загалом планується зрізати 1000 дубів для відновлення дерев'яних решіток даху і заміни основи шпиля собору.

Два роки після пожежі: як проходить реставрація Нотр-Дам-де-Парі

До другої річниці масштабної пожежі в Нотр-Дам французькі реставратори відзвітували про хід ремонтних робіт. Зараз робітники зі спеціального дерева формують склепіння собору. А ще розстеляють парасольку, яка повинна захистити середньовічну споруду від негоди. Усередині також встановили датчики, які стежать, щоб жодна частинка будівлі не обрушилася. Всі основні роботи по закріпленню обіцяють завершити до кінця літа.

На початок