Одинадцять друзів Лесі Українки. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Одинадцять друзів Лесі Українки. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Одинадцять друзів Лесі Українки. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

"Киця", "хтосічка" – з ким з друзів Леся Українка мала особливо теплі стосунки, хто був першим критиком, а хто – допомагав видавати її твори. Леся мала чимало знайомих, приятелів та друзів, з якими листувалася, подорожувала. Ми розповімо про 11 з них у відео.

Михайло Косач – брат Лесі Українки. У дитинстві батьки називали їх з Лесею "Мишелосіє". На відміну від Лесі, більше вивчав точні науки та став засновником метеорологічної служби на Слобожанщині.

Ольга Косач-Кривинюк – молодша сестра Лесі. Брала участь в антиурядових протестах, була заарештована. Авторка мемуарів про родину Косач.

Сергій Мержинський – познайомився з Лесею в Ялті під час лікування сухот. Її почуття до Мержинського були невзаємними. Та попри заборону мати, вона поїхала доглядати хворого Мержинського у Мінськ, там і написала поему "Одержима".

Михайло Кривинюк – чоловік молодшої сестри Лесі, її однодумець і довірена особа. У листах Леся називала його братом. Під час його перебування в Лук'янівській в'язниці надіслала йому вірш з присвятою "До товариша". Саме Кривнюк допомагав Лесі доглядати за смертельно хворим Мержинським.

Климентій Квітка – близький друг, а потім і чоловік Лесі. Климентій записав пісні, які Леся пам'ятала з дитинства. Після смерті дружини видав двотомник "Мелодії з голосу Лесі Українки".

Ольга Кобилянська – "хтось біленький" і "хтось черненький". Так називала себе найближчі подруги. Регулярно листувалися про своє життя, підтримувала дух і надію. Леся називала подругу пестливими словами: "хтосічка", "киця", "мила пані Ольга".

Михайло Павлик – був одним з перших редакторів в історії української періодики. Леся Українки активно підтримувала його у критиці політики Австро-Угорщини стосовно українського населення.

Людмила Старицька-Черняхівська – їй Леся присвятила вірш "Товаришці на спомин". Перші твори в альманасі "Перший вінок" вони надрукували разом.

Іван Франко – за допомогою Франка у Львові вийшла перша збірка Лесі "На крилах пісень". Вона надсилала йому рукописи частинами – він наглядав за складанням книжки.

Михайло Драгоманов – дядько Лесі Українки, допомагав своїй племінниці з першим історичним дослідженням "Староддавня історія Східних народів". Леся збирала народні пісні, прислів'я, думи – і надсилала їх дядькові в Женеву.

Агатангел Кримський – Українка та Кримський зустрічалися не часто, але постійно листувалися. Він був першим авторитетним критиком її ще не опублікованих творів.

Читайте також

Що ти знаєш про Лесю Українку. Кросворд

Наукове товариство імені Шевченка – найбільша "фабрика думок" України. Ось її історія

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

На початок