"Євробачення" — не той пісенний конкурс, на якому музичні гурти виграють надто часто. За всю історію "Євробачення" (а це 69 конкурсів) ми налічили 12 гуртів, яким вдалося вибороти перемогу.
Утім, серед гуртів-переможців є чимало історій, які вже стали культовими. Історія успіху ABBA, монстр-шоу від Фінляндії, музика підліткового протесту від Måneskin та "танцюючі дезодоранти" — у добірці гуртів-переможців, які виграли "Євробачення", від проєкту "Artилерія".
ABBA — Waterloo (Швеція, 1974)
Важко назвати гурт, який більше завдячує своєму успіху саме "Євробаченню", ніж ABBA. Культовий шведський квартет став першим гуртом-переможцем в історії "Євробачення".
ABBA не просто виграла у пісенному конкурсі, зникнувши у Леті проклятих переможців-одноденок, а стала одним із найбільш комерційно успішних гуртів у історії попмузики. Після 1974 року вони продали понад 385 мільйонів своїх записів (так вимірювали успіх гурту в еру до стримінгів).
Назва гурту ABBA утворилась від акроніму імен учасників гурту: Аґнета Фельтскуґ, Бйорн Ульвеус, Бенні Андерссон і Анні-Фрід Лінґстад. На "Євробачення" квартет потрапив з другого разу: спершу вони подавали свою заявку у 1973 з піснею Ring Ring, та не пройшли. У Waterloo гурт вклав усі сили, адже відчайдушно прагнув всеєвропейського визнання.
Пісня Waterloo була написана 17 грудня 1973-го і випущена 4 березня 1974-го. У ній описується почуття жінки, яка "капітулює" перед чоловіком і обіцяє завжди любити його, використовуючи метафору про поразку Наполеона у битві при Ватерлоо.
Та попри те, що Waterloo стала синглом номер 1 у Великій Британії та по всій Європі, британське журі конкурсу поставило ABBA нуль балів на "Євробаченні". Радіо неохоче ставили пісню в ротацію.
Гурт зізнавався, що відчував, наче до них не ставилися серйозно. Бйорн Ульвеус стверджував, що причиною могли слугувати їхні образи: "Думаю, нас не сприймали серйозно, тому що ми носили такий дивний одяг. Кітч… ми справді через це постраждали".
Після тріумфу пісні Waterloo на "Євробаченні" у 1974 році ABBA отримала світове визнання. Протягом 1974 та 1980 років гурт дев'ять разів очолював британський хітпарад, випустивши зокрема такі хіти, як SOS і вже культові Mamma Mia та Dancing Queen.
ABBA розпалась через особисті стосунки. Спершу у квартету була репутація двох щасливих пар, які роблять музику. Утім, спершу в 1979 році про своє розлучення оголосили Бйорн і Аґнета, а у 1981 році свої стосунки завершили Бенні та Фрід. У 1982 році гурт оголосив про перерву, і так повністю й не відновив свою творчість. У 2016-му ABBA зробила віртуальний проєкт, який, зокрема, представили і на "Євробаченні-2024" у Швеції.
Teach-In — Ding-a-dong (Нідерланди, 1975)
Не впевнені, що ви хоча б щось уже знаєте про цей гурт, але зараз ми вам розповімо!
Данський гурт Teach-In сформувався у 1967 році, та до своєї участі на "Євробаченні" встиг дещо змінити склад (що ставалось і після пісенного конкурсу). На сцені у Стокгольмі виступали Ґетті Касперс, Руді Нейгейс, Кос Верстеґ, Джон Ґасбек, Кріс Де Вольде та Ард Веїнк. Творили музиканти у Нідерландах, тож саме від цієї країни і подавали свою заявку.
Заклик Ding-a-dong, який і є назвою конкурсної пісні, в нідерландському оригіналі означає серцебиття вокалістки Ґетті Касперс, коли та згадує розлуку з коханим. У тексті пісні також є інші вигуки: bim-bam-bom описує боязке серцебиття, а tikke-(tikke)-tak означає звук годинника в очікуванні повернення коханого. Гурт пропонує співати вигук ding-a-dong, коли почуваєте сум, щоб підняти собі настрій.
Після перемоги на "Євробаченні" Ding-a-Dong потрапив до чартів майже кожної європейської країни, а також посів 22 місце в чарті Easy Listening у США.
Та що робить перемогу гурту Teach-In важливою — це те, що вони стали першими, яких оцінювали за чинною і нині системою голосування на "Євробаченні", де кожна країна ставить конкурсантам оцінки від 1 до 8, 10 та 12.
Herreys — Diggi-Loo Diggi-Ley (Швеція, 1984)
Продовжуємо використовувати вигуки вже з іншим шведським тріо Herreys.
Їхня пісня Diggi-Loo Diggi-Ley ідеально передає дух танцювальної музики 80-х. В історії пісні ліричний герой знаходить на вулиці пару золотих черевиків, вдягає їх і одразу відчуває порив танцювати на вулицях, входячи в "магічний світ". Тепер герой хоче, щоб кожен мав такі ж золоті черевики.
Herreys не були ключовими фаворитами під час самого конкурсу. Букмекери Ladbrokes вважали головними претендентами на перемогу ірландську пісню Terminal 3 та італійську I treni di Tozeur, тож перемога шведів стала для частини людей несподіванкою.
Інший шведський учасник "Євробачення" Томмі Керберг у пресі зневажливо назвав гурт "танцюючими дезодорантами" і це прізвисько закріпилося за ними на всю кар'єру.
Попри це Herreys воз'єдналися для виступу в інтервал-акті на "Євробаченні-2024", яке відбувалось у шведському Мальме. Також учасник гурту Річард Геррей виступав на шоу до 50-річчя "Євробачення" у 2005 році, що уславлювало головні пісні конкурсу.
Lordi — Hard Rock Hallelujah (Фінляндія, 2006)
Ці фінські фрики так сильно розлякали і вразили публіку в Афінах своїм Hard Rock Hallelujah, що беззаперечно виграли у своєму році.
Взагалі Фінляндія є однією з країн, в якій високо цінують важку музику. Окрім Lordi пригадуємо також відомі рок- та метал-гурти The Rasmus, HIM, Before the Dawn, Children of Bodom тощо. Геві-металісти Lordi у своєму виступі оживили лавкрафтівських монстрів, самотужки перевтілившись у них. Костюми робив фронтмен гурту Mr Lordi.
До участі у "Євробаченні-2006" Lordi не були найбільш популярним гуртом навіть у своїй рідній країні. Перші ознаки формування колективу були ще у 1992 році, та свій дебютний альбом Get Heavy вони випустили аж через 10 років.
До тріумфу Lordi Фінляндія 50 років не потрапляла навіть до п'ятірки фаворитів "Євробачення". Та виступу в Афінах могло і не статись. Причина — протести певних груп грецького населення, які вимагали Європейську мовну спілку обрати іншу пісню, а Lordi вони вважали сатаністами. Схожа критика на адресу гурту лунала і в рідній Фінляндії.
Та попри це Hard Rock Hallelujah стала історичною піснею, адже саме з нею фіни отримали тоді рекордні 292 балів під час голосування. Свої дванадцятки гурту поставили Велика Британія, Німеччина, Польща, Швеція, Ісландія та Естонія.
На цей успіх Mr Lordi відповів з гумором: "У Фінляндії є приказка, що швидше пекло замерзне, ніж країна виграє «Євробачення». Стільки людей було проти нас, перш ніж ми поїхали до Афін, і де ці люди зараз? Багато людей казали, що якщо Lordi пройдуть до фіналу, то вони переїдуть до Швеції. Тепер, коли ми це зробили і виграли, ми допоможемо їм зібрати речі та помахаємо їм на кордоні".
Måneskin — Zitti E Buoni (Італія, 2021)
«Rock`n`roll never dies!» — кричав зі сцени Роттердаму фронтмен Måneskin Даміано Давид, тримаючи в руках переможний кубок. Важко уявити, що вже через чотири роки сольний проєкт Даміано підпише американський лейбл, а його музика перетвориться на ніжний індіпоп. Та про все по порядку.
Даміано, Вікі, Томас та Ітан грали разом ще із середньої школи. Вони утворили гурт у 2016 році, наробили шуму на італійському "X-факторі", потім перемогли в італійській версії нацвідбору — фестивалі в Сан-Ремо, та зрештою кваліфікувались на саме "Євробачення-2021".
Взагалі 2021 рік є одним із найсильніших у десятилітті, адже презентував чимало пам'ятних заявок. Саме тоді Україна представила Shum від Go_A, швед Gjon's Tears пробивав на сльозу піснею Tout l'univers і те ж саме робила француженка Барбара Праві з Voilà. Паралельно з цим ісландці Daði og Gagnamagnið "тягнули прикол" із 10 Years.
На їхньому фоні Måneskin виділялись відвертою сексуальністю та глем-естетикою. Їхня пісня Zitti E Buoni протистоїть осуду молоді від старшого покоління, закликає бути собою та відстоювати свою унікальність. Назву треку гурт пояснював так: "Наш гнів у катарсисі перетворюється на щось позитивне, що призводить до змін".
Італійський колектив став першим, який переміг "Євробачення" після вже згаданих Lordi з рок-піснею.
Måneskin теж належить до небагатьох гуртів, що здобули популярність не лише в Європі, а й у всьому світі. Zitti E Buoni стала першою італомовною піснею у топовій двадцятці британського чарту. Також вона досягла десятки американського чарту Billboard Global Excl. US. На пару з іншою піснею I Wanna Be Your Slave з альбому Teatro d'ira: Vol. I, одразу дві пісні Måneskin ввійшли в чарт UK Top 10, що повторило успіх іншої переможниці "Євробачення" Селін Діон.
На Måneskin чекали численні рекламні та фешн-контракти, виступи на ключових світових фестивалях, участь у топових американських вечірніх шоу Джиммі Феллона та Еллен Дедженерес. Гурт виграв у номінації "Найкраще рок-виконання" на премії MTV Europe Music Awards.
Та зрештою соліст гурту Даміано Давид зацікавився запуском сольної кар'єри. Він став підписантом американського лейблу, а продюсером його першого треку Silverlines став Labirinth, відомий роботою над саундтреком серіалу "Ейфорія" та спільною композицією з Біллі Айліш. Дебютний сольний альбом Даміано Funny Little Fears виходить 16 травня.
Офіційно Måneskin не оголошували про завершення діяльності. Та фани вважають, що гурт може так і не повернутися до спільної творчості.
Kalush Orchestra — Stefania (Україна, 2022)
І всі разом: "Стефанія, мамо, мамо Стефанія!". Kalush Orchestra стали першим (і поки єдиним) українським гуртом, який виграв на "Євробаченні".
Та цій перемозі передували скандали на нацвідборі. У ньому виграла інша конкурсантка — співачка Аліна Паш із піснею Shadows of Forgotten Ancestors. Тоді фронтмен Kalush Orchestra Олег Псюк був незгодним із результатами та вимагав "показати листочок" з результатами голосування. Зрештою Аліна Паш не поїхала у Турин, адже до того виступала у тимчасово окупованому Криму, що заборонено правилами нацвідбору. Тож до Італії поїхала "Стефанія", яка зайняла друге місце у відборі.
Пісня Stefania написана про маму Олега Псюка. Сам Олег коментував пісню так: "Я ніколи не присвячував їй пісні, і взагалі не впевнений, що наші стосунки були настільки тісні. Але я знаю, що вона точно заслуговує на цю пісню".
Stefania поєднує фолькові мотиви і речитатив, а особливо запам'ятався єврофанам приспів, який виконував Тимофій Музичук.
Гурт виступав у Турині у травні 2022 року за кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Прямо зі сцени Олег Псюк закликав врятувати Маріуполь та військових і цивільних, які на той час перебували на території заводу "Азовсталь". Після виступу Kalush Orchestra в інтернеті в усьому світі збільшилась кількість пошукових запитів за словами "Маріуполь" і "Азовсталь".
Kalush Orchestra перемогли, отримавши в сумі 631 бал від журі та глядачів. Пісня Stefania стала настільки вірусною в Україні, що і до тепер Укрзалізницею прямує потяг 043 "Стефанія-експрес", який сполучає рідне місто Олега Псюка Калуш та Київ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]