Перейти до основного змісту
Політика колонізації: за час окупації РФ переселила у Крим майже мільйон росіян

Політика колонізації: за час окупації РФ переселила у Крим майже мільйон росіян

Ексклюзивно

Згідно з даними представництва президента України в Криму, з 2014 року РФ переселила на півострів близько мільйона своїх громадян. Політика заміщення українських громадян на російських — один із способів колонізації. Росіян з глибинки заманюють посадами, наданням житла чи дешевими іпотеками, виділенням землі. Хто переїздить на півострів та як РФ виселяє корінних кримчан — дізналося Суспільне Крим.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Олексій Єфремов до повномасштабного вторгнення жив у Сімферополі. Розповідає, як після окупації Криму росіяни почали їхати туди “за кращим життям”. Та поділяє тих, хто заселяється на українському півострові, на кілька типів.

"Перші — це одурманені пропагандою, які з усіх щілин, з усіх прасок кричали, що море можливостей у Криму, вливаються шалені мільярди грошей. "Їдьте, там рай на землі". Друга група, основна, мабуть, — це ті, хто приїхав у відрядження. На якесь будівництво якихось інфраструктурних об'єктів, аеропортів, мостів, якоїсь траси “Таврида”. І третя група, теж основна — це силовики, яких масово звезли з Росії", — каже Олексій Єфремов.

Колишня політбранка Леніє Умерова після окупації Криму їздила на півострів до батьків. Каже, теж помітила, що після 2014 року “чужинців” побільшало.

"Кожен раз, як я сідала до якогось таксиста в машину і починала якесь там базове спілкування на нейтральні теми, виявлялося, що він з Адигеї, з Удмуртії, чи з якихось таких регіонів. Я в нього питаю: "Що ви тут робите?" Давно ви сюди приїхали?" Він каже: "Після 2014-2015, в 2016 році". Я так розумію, що їх там багато", — розповідає Леніє Умерова.

За роки окупації Росія заселила в Крим майже мільйон своїх громадян, — каже очільниця представництва президента в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко. Це люди, які живуть постійно, періодично приїжджають або були у Криму певний період і покинули півострів. Щодо освіти — то окупанти впровадили свої програми та зробили з місцевих університетів філії російських.

"Якщо, наприклад, дитина з окупованої території Криму вчиться в навчальному закладі, то для неї потім створювали пільгові умови для вступу до російських навчальних закладів. І це якраз сприяє вимиванню цієї молоді з території окупованого Криму. А натомість громадяни Російської Федерації мали пільгові умови вступу до кримських університетів", — говорить Ольга Куришко.

Кандидат історичних наук Андрій Іванець зазначає, що шляхом залякування та переслідування за 11 років окупанти змусили залишити свої домівки щонайменше 100 тисяч кримчан. Політику асиміляції, розповідає науковець, росіяни провадять і щодо дітей-сиріт — їх просто вивозять в Росію

"Були організовані так звані “поезда надежды”, вони здається так називалися, це публічно оголошувалось, коли українських дітей з дитячих будинків їх забирали і перевозили в Росію, віддавали в російські родини, де вже, звичайно, їх виховували як не як українських громадян, а на жаль, здебільшого в антиукраїнському дусі", — говорить Андрій Ірванець.

За словами Іванця, Москва заселяє Крим своїми жителями, бо не довіряє місцевим, навіть проросійським кримчанам.

"Ці люди все-таки знають, що реалії українські, вони виховані в іншій політичній культурі і тому для Росії вони становлять певну проблему + Росія чудово знає, що результати так званого референдуму намальовані, що стільки людей в Криму не виступало за приєднання так зване приєднання до Росії насправді за анексію Крима. І тому путінський режим, російський окупаційний режим, він намагається саме поселити колонізаторів, які будуть 100% віддані Росії", — говорить він.

За словами Андрія Іванця, Росія в окупованому Криму повторює політику Радянського Союзу після 1944-го, коли з півострова насильницьки депортували кримських татар.

"На кінець літа 1944 року, після всіх бойових дій, після етнічних чисток, депортацій в Криму залишилося лише менше 400,000 осіб, а за переписом 1939 року в Криму проживало понад 1 120,000 людей. Майже в чотири рази зменшилася чисельність населення і дуже змінився етнічний склад Криму", — розповідає науковець.

В майбутньому, каже Ольга Куришко, росіян, які переїхали до Криму після 2014 року, чекає видворення. Щоправда депортувати всіх одразу Україна не буде, бо є демократичною країною. Крім того, є спірні питання, зокрема, за час окупації з’явилося чимало змішаних родин, в яких народилися діти.

"Ми говорили щодо цьому питання з державною міграційною службою. Діти, які народжені на території окупованого Криму від батьків, які є громадянами України, або один із батьків є громадянином України, вважаються громадянами України. Це загальне правило, визначене в законодавстві, а це не індивідуальний підхід для тимчасово окупованої території. Це той підхід, який застосовується для всієї території України, за правом землі. Тому всі вважаються в таких випадках громадянами України", — каже постійна представниця президента України в АР Крим.

Кожен випадок суди найімовірніше розглядатимуть індивідуально, каже Куришко. Приміром, якщо росіянин в шлюбі з громадянкою України, зважатимуть, чим він займався під час окупації Криму, які посади займав та чи не вчиняв злочинів проти України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок