Попри численні заклики з боку світової спільноти та міжнародних інституцій, російські окупанти продовжують організовувати псевдовибори на окупованих територіях, намагаючись інтегрувати їх у російську дійсність та “легалізувати” наслідки своєї агресивної політики.
6-8 вересня 2024 року РФ проводить так званий “Єдиний день голосування”, під час якого відбуватимуться вибори до окупаційного парламенту та "місцевих рад".
Суспільне Крим поспілкувалося із заступником постійного представника президента в АРК Денисом Чистіковим, щоб дізнатися як окупанти фальсифікують результати так званих виборів та з чим повʼязана низька явка цього року.
Він зазначив, що фальсифікація — це та практика, яку окупанти відпрацьовують впродовж усієї окупації.
"Але навіть при тій фальсифікації, яку вони творять, представники так званих виборчих комісій вже попередили — явка буде низькою, оскільки впала довіра населення до місцевої влади", — зазначив Чистіков.
Посадовець відзначив, що підтримка окупаційної влади з боку населення значно знизилась через погіршення стану соціально-економічної ситуації в регіоні. Зокрема, за його словами, це повʼязано з повномасштабним вторгненням та активною мілітаризацією півострова.
"Тобто Крим зараз переключено від соціально-економічного направлення щодо місцевого населення на підтримку військових потреб. Тому підтримка населенням значно знизилася, навіть та, яка була. Це прогнозували окупанти і вони про це прямо говорили перед незаконними виборами — вони не очікують великих показників явки", — наголосив Чистіков.
Також він розповів, що окупанти намагаються залучити як кандидатів учасників "СВО"Спеціальна воєнна операція" — пропагандистський евфемізм, запроваджений керівництвом Росії і вживаний проросійськими джерелами для опису вторгнення Росії в Україну з 2022 року.". Крім того, проросійська влада активно залучає до псевдовиборів адмінресурс.
"Вже зараз надходить інформація про те, що вимагають від бюджетників, щоб вони з'явилися. "Вибори" тривають три дні, але вони вимагають від керівників бюджетних установ відзвітувати, скільки сьогодні було. При цьому звіти надходять лише вищому керівництву, а самі співробітники мають публікувати фото у соціальних мережах про те, що вони підтримують окупаційну владу. Тобто, це такі важелі створення уяви про підтримку окупаційної влади", — заявив Чистіков.
За словами Чистікова, все це — штучне створення підтримки. Також до Представництва наразі надходить інформація про зіпсовані бюлетені і про висловлювання невдоволення окупаційною владою, а також про підтримку Україні.
Крім того, на правах анонімності Суспільне Крим поспілкувалось щодо псевдовиборів з мешканцями різних регіонів окупованого півострова. Мешканець Євпаторії розповів, що "виборчі дільниці" в місті майже порожні.
"Я на ці вибори взагалі не збирався. Проходив біля ділянки виборчої, там нікого. Навіть з першого погляду і не скажеш, що там взагалі хтось є. Якщо чесно, я нікого не знаю, кому є справа до цього голосування", — повідомив він.
Водночас житель окупованого Севастополя наголосив, що окупанти активно рекламували псевдовибори, проте "голосувати" ходили дійсно мало людей.
"У нас багато реклами було по місту. Одні мої знайомі ходили на вибори, казали що на ділянці людей дуже мало. Мені якось байдуже до виборів, не збирався і не піду. Та й загалом такі настрої, що це голосування і навіть вибори інших кандидатів нічого не змінять", — розповів севастополець.
Активіст руху "Жовта стрічка" також завітав на "виборчу дільницю" в одному з районів окупованої Ялти.
"Сьогодні походив поруч з участком, підійшов, постояв у ріденькому натовпі (якщо 5 людей можна назвати натовпом). Послухав розмови бабусь. Я так зрозумів, що зранку ходив помічник якогось депутата по під'їздам по вулиці Кірова, міняв лампочки і просив за це піти на вибори проголосувати за "Единую Россию". І що був скандал в будинку через це. І оці дві бабусі єдині прийшли. Ще обговорювали, що хвилюються, що лампочку викрутять, бо сусіди не мають "уважения" до влади", — зазначив він.
У представництві президента України в АР Крим нагадали, що попередні роки в окупантів “Єдиний день голосування” фактично тривав 3 дні — з 6 по 8 вересня.
"Практика, яка була введена під час Covid–19, з метою уникнення створення натовпів, була продовжена і після, але вже через невпевненість окупанта в явці “виборця”", —йдеться у повідомленні.
Українська сторона наголошує, що так звані “вибори” на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є незаконними і не мають правових наслідків.
"Незаконний “виборчий процес”, організований та проведений державою-агресором на тимчасово окупованих територіях, не має жодної легітимності перед Україною та міжнародною спільнотою. Вибори в Криму можуть бути лише тоді, коли Україна відновить свій контроль та державний суверенітет над півостровом", — підсумували в Представництві.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook