Художниця Рената Асанова малює Крим, хоча ніколи його не бачила. За словами дівчини, художницею стала попри те, що цьому ніколи не вчилася. Починала з жіночої тематики, але з початком повномасштабного вторгнення замислилася про свою ідентичність. Нову серію полотен художниця назвала "Крим і дім", бо впевнена, що колись дізнається про своїх кримських родичів.
Кореспондентка Суспільне Крим познайомилася з мисткинею, яка розповіла свою історію.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
"Я вирішила це зафіксувати, саме цей танець. Ви бачите, тут на кожній картині є фрагмент з орнаменту орьнек. Це орнамент, який занесений до культурної спадщини ЮНЕСКО", — розповіла Асанова.
Цю серію картин художниця Рената Асанова назвала "Крим і дім". Домом Крим для неї став не так давно.
"Я почала жити нещодавно. А до цього була ніби зомбі. Нічого не було цікавого. Робота, дім і виживання, щось таке", — розповіла художниця.
Кримська татарка по батькові, народилася в Узбекистані, татові батьки були депортовані. У 1994-му, коли Ренаті було 2 роки, батьки переїхали в Україну. Жили у місті Бердичів, на Житомирщині. Малювати дівчина любила ще з дитинства, проте всерйоз займатися мистецтвом почала під час пандемії у 2020. З початком повномасштабного вторгнення у 2022-му Рената замислилася про свою ідентичність.
"Художниця — це що мається на увазі? Це не просто ж там малювати натюрмортіки чи щось таке. Це зрозуміти взагалі, навіщо ти це робиш і яка твоя мета взагалі, як художниці, так?" — зазначає Асанова.
Для відповіді на це запитання вирішила з'ясувати, хто вона. Так в житті Ренати з'явився Крим.
"Щось відбулося, в голові, в душі. Я зрозуміла, що я частина дуже красивої, неповторної культури. Що я взагалі-то з Криму, я кримська татарка. І не можна на це все просто так дивитися, як на моїх очах це все просто зникає. Я не можу просто нічого не робити. І ця тема, це питання, почало в мені розростатися", — зазначила Рената Асанова.
Рената жодного разу не була в Криму. Дівчина розповіла, що поки лише уявляє, який він.
"Я там ніколи не була, але це як знаєте, якісь в голові мрії крутяться, щось само собі видумується напівсвідомому рівні. Звісно, я туди поїду! Буду там, не знаю… Жити там буду. Хочу понюхати цей запах, погуляти, хочу це все відчути! Зрозуміти для себе", — наголошує художниця.
Нині Рената намагається віднайти родичів в окупованому Криму. Хужодниця розповіла, що це складно, бо багато однакових прізвищ, а півострів окупований і поїхати туди неможливо. Асанова написала на полотні своє родинне дерево.
Також кореспонденту Суспільне Крим Рената показала картину родинного дерева.
"Це називається “Ріки розуму”. Взагалі, це як моє, сюрреалістичне родинне дерево. Чому воно сюрреалістичне? Тому що, я не можу його намалювати, я не знаю родичів своїх. І я просто вигадала це дерево. І тому воно таке дивне. І тому воно з такими гілками-річками, як вона тече все одно до свого коріння. Я все одно їх знайду всіх!" — наголосила Асанова.
Рената Асанова активно долучається до зборів на FPV-дрони для ЗСУ. Розмальовує гільзи і тубуси українським та кримськотатарським орнаментами, а потім продає та допомагає фронту. Вона планує отримати художню освіту та продовжувати показувати Крим, який колись побачить на власні очі.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook