Кримського татарина Рустема Османова катують в російській колонії — Лубінець

Кримського татарина Рустема Османова катують в російській колонії — Лубінець

Оновлено
Рустем Османов
Рустем Османов. Кримська правозахисна група

Кримського татарина Рустема Османова, якого окупанти засудили на 6 років позбавлення волі за буцімто участь у батальйоні ЧелебіджиханаДобровольче кримськотатарське збройне формування, створення якого розпочалось на початку 2016 року під час блокади на адміністративному кордоні з окупованим Кримом, назване на честь Номана Челебіджіхана — кримськотатарського політика і громадського діяча, катують в російській колонії.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомив Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець у своєму Telegram.

За словами Лубінця, окупанти протягом останніх трьох тижнів утримують бранця Кремля у штрафному ізоляторі. Щодо чоловіка чинять протиправні дії: жорстоко б’ють та погрожують вбивством.

"Мовчання на такі випадки зараз – це провокування апетитів агресора до вчинення нових злочинів! Зокрема, продовження тактики придушення духу незаконно ув’язнених цивільних і військовополонених", – відзначив Лубінець.

Дослідниця з Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова у коментарі Суспільне Крим розповіла, що хоч про катування Османова поступає інформація вже давно, але адвокати й досі не можуть встановити, що і як з ним, адже про його стан здоров'я не надають жодної інформації і "це тривожний сигнал".

"Про катування він на початку, коли його затримали, він повідомляв, листи писав. Тобто вони з початку до нього ставляться з якоюсь особливою жорстокістю. Раніше у нас була інформація, що його схиляли до того, щоб він підписав контракт, щоб воювати на боці РФ. Звісно, що він відмовився. Саме через те, що він не боїться публічно заявляти про катування, не боїться відстоювати свою громадянську позицію, знущання з цього стають гіршими. Він з тих людей, які не просто так мовчать, які намагаються якось боротися з цією системою", — зазначила вона.

Сєдова також повідомила, що в адміністрації російських в'язниць "стандартні види катувань". Вони кидають людей до штрафного ізолятора без причини та тримають там у жахливих умовах: не можна сісти, лягти, спати, там холодно, їх ізолюють від інших людей. За будь-які порушення вони продовжують строк утримання. Якщо людина намагається оскаржувати їхні дії, то російські наглядачі вдаються до інших видів знущання: побиття, залякування, іноді катують різними способами.

За її словами, після початку повномасштабного вторгнення російські наглядачі у СІЗО отримали певний "карт-бланш" на порушення власного законодавства, якщо це стосується українців, кримських татар та всіх з проукраїнською позицією.

"Насправді, ці катування здійснюються для того, щоб люди змирилися і не повідомляли нічого українській владі, адвокатам. Вони публічно роблять цих людей в інформаційному полі "терористами". І саме катуваннями вони домагаються того, що люди самі себе обмовляють... І потім використовують покази в судах для подальшої інформаційної кампанії. Для того, щоб розповідати, що всі кримські татари, яких вони затримують є терористами", — наголосила правозахисниця.

Вона уточнила, що насправді, ці люди є цивільними заручниками.

"Навіть за російським законодавством — це жахливі злочини. І все це має бути покараним, навіть російським законодавством. Але після повномасштабного вторгнення все, що стосується українців, кримських татар, людей з проукраїнською позицією — взагалі не розслідується. І ці люди, які опинилися в їхній владі, зараз, на жаль, нічим не захищені в місцях позбавлення волі", — зауважила Сєдова.

Вона також нагадала, що наразі жахливі умови утримання у Тофіка Абдулгазієва.

"Його таким чином утримували, в нелюдських умовах, що в нього зараз жахлива хвороба туберкульоз. І його не лікують — там вже останні стадії. Тобто, багато людей, просто, жахливими цими умовами, які можна прирівняти до катувань — доводять до жахливого стану здоров'я. А деякі з них помирають, як ми знаємо, тому що були приклади — Ширінг і Гафаров. І зараз Тофік Абдулгазієв в критичному стані саме через те, що його системно не лікували, постійно утримували в ШІЗО. І таких людей, на жаль доволі багато. Кілька десятків людей точно в такому стані, що їм потрібна допомога і вона не надається", — зазначила правозахисниця.

Що відомо про Рустема Османова

У квітні 2022 року ФСБ повідомило, що Рустема Османова затримали "під час спроби в'їхати до Криму через автомобільний пункт пропуску "Армянськ". Проти нього порушили кримінальну справу за ч. 2 ст. 208 КК РФ (Участь у незаконному збройному формуванні).

У серпні 2022 року окупаційний Білогірський районний суд Криму засудив Османова до 6 років ув’язнення за "участь у батальйоні імені Номана Челебіджихана". За даними Кримської правозахисної групи, зараз чоловік перебуває у колонії в місті Донський у Тульській області РФ.

Наприкінці грудня 2022 року він передав лист, в якому розповів про те, як його викрали у Генічеську та катували.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок