Щомісяця окупанти у Криму порушують до 33 справ щодо "дискредитації армії РФ" — правозахисники

Щомісяця окупанти у Криму порушують до 33 справ щодо "дискредитації армії РФ" — правозахисники

Статуя Феміди
Статуя Феміди. Фото: Віталій Тараненко / УНІАН

Щомісяця у Криму окупанти порушують до 33 справ за "дискредитацію армії РФ" з метою придушення антивоєнних і проукраїнських настроїв. У 98% справ "суд" визнав кримчан винними. Водночас найбільша кількість переслідувань фіксується у Севастополі (74), Євпаторії (59) та Ялті (56).

Про це повідомляє "Кримський процес".

За даними правозахисників, у перший рік повномасштабного російського вторгнення війни середня кількість переслідувань за публічні дії з "дискредитації армії РФ" складала 20 протоколів на місяць.

Водночас на другий рік широкомасштабної війни вже було зафіксоване значне підвищення кількості переслідувань. У середньому до 33 людей щомісяця підпадали під цю статтю.

За два роки "суди" Криму розглянули 642 справи, а зараз — вже понад 700. У 98% "справ" окупаційний суд визнав людей винними у "скоєні правопорушення", десять "справ" було закрито через відсутність складу правопорушення або закінчення строку давності, у двох випадках — засідання відклали.

За даними "Кримського процесу", кожне третє рішення "суду" не було оприлюднене у відкритому доступі, а інформацію про час і місце судового розгляду в 70% випадків було опубліковано з істотним запізненням.

В організації наголосили, що 60% від усіх справ стосується людей, які розміщують проукраїнські дописи на своїх сторінках в соцмережах, а 28% справ стосуються усних висловлювань своєї думки. Також "суди" визнають "дискредитацією" фразу "Мирного неба над головою" або вивішування наволочок жовтого і блакитного кольору поруч.

"У деяких випадках наявність "дискредитації" або спрямованість висловлювань на російську армію викликає суттєві сумніви, проте жодного разу "суд" не призначав лінгвістичних експертиз", — зауважили експерти, які проводили дослідження.

Правозахисники уточнили, що майже половина окупаційних суддів, що ведуть ці "справи", є або в розшуку в Україні, або вже засуджені за звинуваченням у державній зраді. Ще 19% "суддів" були переведені до Криму з російських регіонів.

Наразі зафіксовано два "суди", в яких розглядається значно більше справ, ніж в інших — це один з районних "судів" Сімферополя, який обслуговує "Центр протидії екстремізму", та "Армянський міський суд", що карає людей після перевірки змісту телефонів при в’їзді в Крим з тимчасово окупованої частини Херсонщини.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок