Понад сто років тому, 22 квітня, 1918 року, Кримська група армії Української Народної Республіки (УНР) під командуванням підполковника Петра Болбочана відбила Сімферополь та звільнила Крим від більшовицької російської окупації. Тоді над кримськими містами та Чорноморським флотом здійняли український прапор. З цієї історичної події можна зробити два висновки.
Про це розповів Суспільне Крим історик Сергій Громенко, який є автором книги "Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана 1918 року".
За його словами, тоді Чорноморський флот (ЧФ) був потрібен як Україні, так і Росії та Німеччині. У квітні 1918 року Україна і Німеччина вступили в неоголошене змагання — хто першим дійде до Криму і займе Севастополь і ЧФ. Це була головна причина появи загону підполковника Петра Болбочана в Криму.
"Болбочан не зміг втримати Крим, бо не дійшов до Севастополя. З 25 по 27 квітня Німеччина висунула ультиматум, щоб Болбочан виходив з Криму. І в ці три дні українці й німці в Сімферополі та Джанкої дивилися один на одного через приціли кулеметів. Доходило до рукопашних сутичок. В той час, як у Києві вирішували, що важливіше: спробувати захопити Чорноморський флот і втратити союз з Німеччиною чи зберегти союз з Німеччиною і відмовитися від Чорноморського флоту. Вибрали друге, зберегли союз з Німеччиною, дали наказ Болбочану виходити з півострова", — зазначив Громенко.
Історик уточнив, що у Севастополі не знали про збереження союзу з німцями і 29 квітня підняли українські прапори над кораблями і телеграфували до Києва, що вони тепер є український флот.
"А в Україні в цей день відбувся переворот і гетьман Скоропадський прийшов до влади. Він потім боровся за повернення українського флоту мирними засобами, але так німці Чорноморський флот і не віддали. Буквально кілька кораблів передали. А так до листопада 1918 року вони контролювали кораблі Чорноморського флоту", — додав він.
Історик зауважив, що є два уроки, що випливають з цієї події.
"Перший урок: Крим можна взяти меншими силами, якщо рухатися швидко, мати добре підготовлене, вмотивоване, озброєне військо, яке має підтримку місцевого населення. Болбочан у 1918 році дуже активно співпрацював з кримськотатарським антирадянським підпіллям", — зазначив він.
На думку експерта, другий висновок, який треба зробити зараз українцям, що тоді Болбочан не втримав Крим, тому що претензії України на півострів 1918 року ніхто не підтримував, у тому числі Німеччина.
"У теперішній нашій ситуації все абсолютно інакше — прав України на Крим ніхто не заперечує з наших союзників. Тому якщо така акція військова і відбудеться, то Україна залишиться у Криму і ніхто її володіння Кримом під сумнів не поставить. В України всі документи у порядку", — пояснив Громенко.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook